pred mesiacom

Trhy čakajú na kľúčový ukazovateľ inflácie od Fed-u

Shutterstock_Forexpro

Väčšina nárastu akciových trhov je spôsobená technologickými megacapmi „Sedem veľkolepých“, čo  vedie niektorých analytikov k obavám, že trh sa spolieha na nebezpečne úzku skupinu akcií. Avšak, bolo by chybou považovať americký akciový trh za bublinu podobnú tej z rokov 1999-2000, keďže je vcelku možné, že rally by sa mohla rozšíriť aj do iných sektorov.

Absolútna správa:

Index Nasdaq 100 zostal iba mierne zmenený, pričom index S&P 500 klesol o 0,38% po tom, čo základný benchmark v pondelok ustúpil zo svojho posledného rekordu. Európsky index Stoxx 600 sa pohyboval blízko svojho historického maxima. Dvojročné dlhopisy viedli k ziskom, keďže celkovo štátne dlhopisy zaznamenali nárast, čím sa čiastočne napravila časť z pondelkového poklesu. Dolár sa obchodoval nižšie.

Najväčšiu pozornosť priťahuje preferovaný ukazovateľ inflácie Fedu, ktorý má byť zverejnený vo štvrtok. Trhy už upustili od očakávania skorého a rýchleho znižovania úrokových sadzieb Fedu po tom, čo údaje o pracovných miestach a raste cien vykázali lepšie výsledky, než sa očakávalo, a posunuli stávky na prvé zníženie až na jún alebo júl 2024.

Ošiaľ okolo umelej inteligencie podnietil nedávne rekordné rally na Wall Street, pričom indexy S&P 500 aj technologickejšie viac zameraný Nasdaq 100 tento rok vzrástli o viac ako 6 %. Veľa zo spomínaných nárastov je spôsobené technologickými megacapmi „Sedem veľkolepých“, čo  vedie niektorých analytikov k obavám, že trh sa pri svojich ziskoch spolieha na nebezpečne úzku skupinu akcií. Avšak, bolo by chybou považovať americký akciový trh za bublinu podobnú tej z rokov 1999-2000, keďže je vcelku možné, že rally by sa mohla rozšíriť aj do iných sektorov.

V Ázii sa dvojročný výnos Japonských dlhopisov vyšplhal na najvyššiu úroveň od roku 2011 po tom, čo údaje o inflácii, ktoré boli výraznejšie, než sa očakávalo, podporili stávky, že centrálna banka v nadchádzajúcich mesiacoch ukončí politiku záporných úrokových sadzieb. Investori zvýšili pravdepodobnosť, že Bank of Japan do apríla opustí politiku záporných sadzieb na približne 82 %, čo je nárast zo 78 %.

Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o dva bázické body na 4,26 %.

Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o dva bázické body na 2,42 %.

Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o tri bázické body na 4,13 %.

Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,3 % na 77,35 USD za barel.

Spotové zlato vzrástlo o 0,3 % na 2 038,22 USD za uncu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Ročná miera inflácie v Japonsku klesla v januári 2024 na 2,2 % z 2,6 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najnižšiu hodnotu od marca 2022.

EÚ: Firemné úvery v eurozóne vzrástli v januári 2024 medziročne o 0,2 % na 5,136 bilióna EUR po nahor revidovanom zvýšení o 0,5 % v decembri.

USA: Nové objednávky na vyrobené tovary dlhodobej spotreby v Spojených štátoch klesli v januári 2024 medzimesačne o 6,1 %, čo je viac ako očakávania trhu o 4,5 % poklese a po poklese o 0,3 % v decembri.

Prečítané: 214x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 2 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 3 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

IFPRO
pred 5 dňami

Hlavné trhy začínajú pozitívne, kakao a kovy dosahujú nové maxima a Samsung získava podporu v USA

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.