pred 5 mesiacmi

Tesla dosiahla rekordný zisk

shutterstock_1912557082

Výrobca elektromobilov ponecháva výhľad na rast dodávok nezmenený. Spoločnosť tvrdí, že Bitcoin jej pomohol zvýšiť príjem v prvom štvrťroku.

Absolútna správa:

Spoločnosť Tesla zaznamenala v prvom štvrťroku 2021 rekordný zisk, vyhla sa nedostatku priemyselných čipov, zlepšila svoju výrobu a dokonca zarobila peniaze z Bitcoinu. Napriek tomu akcie výrobcu elektromobilov klesli v poobchodenej fáze až o 3,1 % po zverejnení výsledkov v pondelok, čo je známkou vysokých očakávaní po minuloročnom osemnásobnom raste ceny jej akcií. Výkonný riaditeľ Elon Musk sa usiluje o zvýšenie výroby a udržanie dominancie spoločnosti Tesla na trhu s elektrickými vozidlami, konkurencia však postupuje agresívne. Musk včera uviedol, že dopyt je vyšší ako kedykoľvek predtým. Spoločnosť v tomto štvrťroku vytiahla nový nástroj, aby zvýšila výnosy – Bitcoin, ktorý vygeneroval príjmy vo výške 101 miliónov dolárov po predaji asi 10 % podielov. Zisk z Bitcoinu, úverových a daňových výhod prispel asi 25 centmi k upravenému zisku spoločnosti Tesla na úrovni 93 centov za akciu, čo automobilke umožnilo prekonať priemerný odhad Wall Street na úrovni 80 centov. Finančný riaditeľ spoločnosti Tesla Zachary Kirkhorn uviedol, že Tesla si cení Bitcoin ako spôsob ukladania hotovosti pri zachovaní likvidity, najmä pri tak nízkych tradičných investičných výnosoch. Líder na trhu s elektromobilmi čelí novej vlne konkurencie z hľadiska niekoľkých nových modelov, ktoré tento rok uvedú na trh startupy ako Rivian Automotive podporovaný spoločnosťou Amazon.com a etablované automobilky vrátane spoločností General Motors a Volkswagen.

Investori zarobili na:

Spoločnosti United Parcel Service Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,47 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +99,82 %). Dôvodom tohto rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za prvý kvartál 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 11,23 % a zisk na akciu až o 59,75 %. United Parcel Service (UPS) dodáva balíky a dokumenty po celých Spojených štátoch a v ďalších krajinách. Činnosť spoločnosti UPS spočíva v integrovanej leteckej a pozemnej sieti na vyzdvihnutie a doručenie zásielok.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská centrálna banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni -0,10 % v súlade s očakávaniami. Zlepšila tiež odhad tohtoročného rastu japonského HDP na 4 % z predchádzajúcich 3,9 %. Odhad pre rok 2022 teraz počíta s rastom HDP o 2,4 % oproti predtým očakávaným 1,8 %. Zisk čínskych priemyselných firiem v prvom štvrťroku tohto roka vzrástol o 137 % na 1,825 bilióna jüanov (cca 233 mld. eur). Priemysel sa tak oživuje z vlaňajšieho slabého výkonu spôsobeného pandémiou, hlavne vďaka rastu dopytu po surovinách. Podľa agentúry Reuters ropný kartel OPEC+ nezmení úroveň produkcie ropy a od mája ju postupne zvýši. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,26 %, Hang Seng -0,04 %, Nikkei 225 +0,36 %.

Švédska centrálna banka ponechala základnú sadzbu bez zmeny na úrovni 0,0 %. Maďarská centrálna banka v súlade s očakávaniami ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,6 %. Hrubý domáci produkt Nemecka sa v tomto roku zvýši o 3,5 percenta. Aktualizovaný odhad vlády, ktorý je proti výhľadu z januára o pol percentuálneho bodu vyšší, dnes predstavil nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,22 %, CAC 40 -0,03 %, DAX -0,31 %.

Index spotrebiteľskej dôvery v USA v apríli prudko vzrástol z úrovne 109 bodov na 121,7 bodov, pričom sa očakával rast na úroveň 113 bodov. Ide o najvyššiu úroveň od februára 2020. Americký prezident Joe Biden bude požadovať ďalších 80 miliárd dolárov na zlepšenie výberu daní. Vybrané peniaze majú následne slúžiť na financovanie predškolskej starostlivosti a platenej dovolenky pre zamestnancov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,00 %, S&P 500 -0,03 %, NASDAQ -0,34 %.

Prečítané: 536x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1729830958
pred 2 dňami

Hospodárske výsledky bánk podporili rast na Wall Street

shutterstock_2026844540
pred 3 dňami

Putin tvrdí, že Rusko je pripravené dodať do Európy ďalší plyn

shutterstock_1911409324
pred 4 dňami

Začne FED znižovať stimuly už v novembri?

shutterstock_1945206091
pred 5 dňami

Ropa Brent sa priblížila k 85 dolárom za barel

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.