pred 8 mesiacmi

Sviatok v práce v USA a Kanade

Shutterstock

Americké trhy sú dnes v dôsledku sviatku práce zatvorené

Absolútna správa:

Európske akcie vzrástli, keďže sa začína ukazovať, že čínske stimulačné opatrenia prenikajú do ekonomiky a globálne úrokové sadzby sa blížia k vrcholu. Index Stoxx 600 vzrástol o 0,4 % a dorovnal tak niektoré predchádzajúce zisky. Medzi vedúce sektory patrili ťažobný priemysel, keďže rastúce ceny kovov podporili akcie vrátane spoločností Rio Tinto, Glencore a Anglo American. Akcie energetických spoločností boli stabilné, keďže ceny ropy sa znížili po tom, čo dosiahli najvyššie úrovne od novembra, ktoré boli výsledkom očakávania zníženia dodávok zo strany skupiny producentov OPEC+. Spomedzi jednotlivých subjektov sa najviac darilo dánskemu výrobcovi liekov Novo Nordisk A/S, ktorého akcie vzrástli na nové historické maximum, vďaka čomu sa spoločnosť stala najhodnotnejšou európskou firmou. Akcie Mercedes Benz Group vzrástli o 1 %, keď spoločnosť predstavila nový elektromobil s dlhším dojazdom. Americké trhy sú dnes zatvorené po tom, čo index S&P 500 zaznamenal najlepší týždenný výsledok od júna. Výnosy dlhopisov v eurozóne vzrástli.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Mesačný ukazovateľ inflácie melbournského inštitútu ukázal, že ceny sa v auguste 2023 prudko znížili na 0,2 % z júlového nárastu o 0,8 %. Avšak išlo o dvanásty mesiac rastu v rade. Mesačné údaje medzitým ukázali, že spotrebiteľské ceny v júli vzrástli o 4,9 %, čo je najmenej za posledných 17 mesiacov, po júnovom náraste o 5,4 %.

EU: Ročná miera inflácie v Turecku sa v auguste 2023 druhý mesiac po sebe zrýchlila na 58,9 % z júlových 47,8 % a prekonala trhové prognózy na úrovni 55,9 %. Išlo o najvyššiu hodnotu od decembra minulého roka, čo sa pripisuje najmä zvýšeniu daňových sadzieb, rastu cien potravín a znehodnoteniu líry. Inflácia potravín dosiahla 8-mesačné maximum 72,9 % (oproti 60,7 %). Okrem toho jadrová sadzba v auguste vzrástla na deväťmesačné maximum 64,9 % z 56,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Na mesačnej báze sa spotrebiteľské ceny prudko zvýšili o 9,1 % po júlovom náraste o 9,5 %. Turecká centrálna banka tiež revidovala svoje prognózy inflácie na 58 % v tomto roku, 33 % v roku 2024 a do roku 2025 očakávala jej postupné znižovanie na 15 %. Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v júli 2023 znížil na 15,9 mld. eur z júnových 18,7 mld. eur, čo bol najväčší prírastok od januára 2021. Najnovšie údaje boli nižšie ako trhové prognózy vo výške 18 miliárd eur, pričom vývoz klesol o 0,9 % na 130,4 miliardy eur, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 1,4 % na 114,5 miliardy eur. Predaj do krajín mimo EÚ sa znížil o 2,5 %.

USA: V Spojených štátoch a Kanade je štátny sviatok (sviatok práce).

Prečítané: 548x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred hodinou

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred dňom

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 2 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 3 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.