pred rokom

Štátne dlhopisy môžu ukončiť bear market rally

Shutterstock_1521547688

Globálne dlhopisy sú na najlepšej ceste vymazať zisky na akciách z roku 2023, nakoľko nádej na pivot sa medzi investormi zmenšuje.

Absolútna správa:

Globálne dlhopisy sú pripravené vymazať všetky zisky, ktoré dosiahli pri svojom historicky najlepšom začiatku roka. Ovplyvniť môžu aj akcie. Zo zápisnice zo zasadnutia Federálneho rezervného systému z 31. január vyplynulo, že predstavitelia Fed-u naďalej predpokladajú, že na zníženie inflácie na ich 2-percentný cieľ bude potrebné ďalšie zvyšovanie nákladov na pôžičky. Index globálnych dlhopisov agentúry Bloomberg klesol tento mesiac do utorka o 2,9 %, čím sa takmer úplne vrátil na úrovne pred 3,3 % nárastom v januári, ktorý bol najlepším prvým mesiacom roka od zavedenia tohto ukazovateľa v roku 1990. Úrokoví stratégovia Bank of America zvýšili svoje prognózy dvojročných a päťročných výnosov amerických štátnych dlhopisov na rok 2023 na základe opätovného zrýchlenia ekonomiky a inflačných rizík. Viacerí predstavitelia podľa zápisnice uviedli, že nedostatočne reštriktívny prístup k menovej politike by mohol zabrzdiť nedávny pokrok v oblasti zmierňovania inflačných tlakov, čo naznačuje, že sú pripravení zvýšiť sadzby viac, ako je ich decembrová prognóza na úrovni 5,1 %. Fed sa viac obáva rizika, že inflácia zostane na vysokej úrovni, ako spomalenia rastu ekonomiky alebo vstupu do recesie. Výnosy štátnych pokladničných poukážok dnes kolísali, pričom v priebehu dňa ostali na nižších úrovniach.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Caesars Entertainment, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,41 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +67,93 %). Spoločnosť Caesars Entertainment, Inc. vlastní a prevádzkuje sieť stredísk. Spoločnosť ponúka kasíno, poker, ruletu a iné herné zariadenia. Poskytuje služby v oblasti stravovania a nápojov. Caesars Entertainment poskytuje služby zákazníkom v Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská centrálna banka na svojom januárovom zasadnutí ponechala kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1%. Centrálna banka taktiež ponechala 0,5% strop pre nákup dlhopisov, čím sa vzoprela trhovým špekuláciám. Pre fiškálny rok 2023 banka znížila svoj výhľad HDP na 1,7 % z 1,9 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,90 %, Hang Seng -0,51 %, Nikkei 225 -1,34 %.

Vo februári tohto roku vzrástol index spotrebiteľských cien v Nemecku na 8,7% z pôvodných 8,1% na medziročnej báze. Výnos nemeckých 10-ročných dlhopisov sa stabilizoval na 2,5 %. Vyjadrenia predstaviteľov Európskej centrálnej banky zmarili nádeje na rýchle ukončenie súčasného cyklu sprísňovania. ECB bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, aby spomalila cenové tlaky. ECB vo februári zvýšila svoje kľúčové sadzby o 50 bázických bodov a v marci naznačila ďalšie podobné zvýšenie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,18 %, CAC 40 -0,13 %, DAX +0,01 %.

Dnes bola zverejnená zápisnica z posledného zasadnutia Federálneho rezervného systému, ktoré sa konalo 1.2.2023. Takmer všetci účastníci FOMC sa zhodli na tom, že na prvom menovopolitickom zasadnutí v roku 2023 by bolo vhodné zvýšiť cieľové rozpätie sadzby federálnych fondov o 25 bázických bodov, hoci niekoľko predstaviteľov uprednostňovalo jej zvýšenie o 50 bázických bodov. Priebežné zvyšovanie bude vhodné dovtedy, kým údaje neposkytnú istotu, že inflácia je na ceste k trvalému poklesu na úroveň 2 %Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,26 %, S&P 500 -0,16 %, NASDAQ +0,13 %.

Prečítané: 615x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 31 minútami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.