pred 2 rokmi

Spôsobí nový variant spomalenie ekonomiky a dodávateľského reťazca?

shutterstock_1324096883 (3)

Jerome Powell sa dnes vyjadril, že centrálna banka by mohla ukončiť svoj program nákupu aktív o niekoľko mesiacov skôr.

Absolútna správa:

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell dnes povedal, že centrálna banka by mohla ukončiť svoj program nákupu aktív o niekoľko mesiacov skôr, ako sa v súčasnosti plánuje, čo signalizuje dôveru v ekonomické oživenie napriek nervozite z nového variantu koronavírusu. Teraz sledujeme ekonomiku, ktorá je veľmi silná a  inflačné tlaky, ktoré sú veľmi vysoké, podľa Powella je vhodné, aby sa na ďalšom stretnutí, ktoré má byť o pár týždňov prediskutovalo, či by bolo vhodné ukončiť nákupy o niekoľko mesiacov skôr. Začiatkom tohto mesiaca Fed oznámil, že začne obmedzovať nákupy hypotekárnych cenných papierov a amerických štátnych dlhopisov, ktoré od začiatku pandémie kupoval tempom 120 miliárd dolárov mesačne. Fed začal tento proces spomaľovať približne o 15 miliárd dolárov každý mesiac, čo by ukončilo takzvaný program kvantitatívneho uvoľňovania do polovice budúceho roka. V posledných týždňoch však viacerí predstavitelia Fedu vyjadrili názor, že môže byť vhodné urýchliť tento proces a ukončiť program skôr. Omicron pre Fed komplikuje vývoj inflácie, kde centrálni bankári uznali riziko, že inflačné tlaky sa stanú viac zakorenené. Powell dnes povedal, že už nebude používať slovo prechodný na opis vysokých inflačných tlakov. Na jednej strane vznik nového variantu ohrozuje predĺženie zdržania v dodávateľskom reťazci, ktoré podporilo spoločnosti pri zvyšovaní cien. To tiež zvyšuje možnosť spomalenia oživenia trhu práce, kde viac ako 4 milióny ľudí zostáva mimo pracovnej sily v porovnaní s úrovňami pred pandémiou. Väčšie obavy z vírusu by mohli znížiť ochotu ľudí pracovať, čo by spomalilo pokrok na trhu práce a zintenzívnilo narušenie dodávateľského reťazca.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Apple Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,16 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +493,34 %). Apple Inc. navrhuje, vyrába a predáva osobné počítače a súvisiace osobné výpočtové a mobilné komunikačné zariadenia spolu s celým radom súvisiaceho softvéru, služieb, periférií a sieťových riešení. Apple predáva svoje produkty po celom svete prostredníctvom svojich online obchodov, maloobchodných predajní a svojich priamych predajcov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

NBS PMI pre Čínu vzrástol v novembri 2021 na 50,1 bodu z októbrových 49,2 bodov, čím prekonal trhové očakávania, ktoré počítali s nárastom na 49,6 bodu. Išlo o prvý rast továrenskej aktivity od augusta v dôsledku zmierňujúceho sa nedostatku energie a prudkého poklesu cien niektorých surovín. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,40 %, Hang Seng -1,58 %, Nikkei 225 -1,63 %.

Inflácia spotrebiteľských cien v eurozóne sa v novembri 2021 medziročne dostala na úroveň 4,9% z októbrových 4,1% a nad očakávania trhu, ktoré počítali s nárastom na 4,5%. Je to najvyššia miera inflácie od júla 1991 a vysoko nad 2% cieľom Európskej centrálnej banky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,13 %, CAC 40 -0,81 %, DAX -1,18 %.

Chicago Business Barometer klesol v novembri 2021 na 61,8 bodu z októbrových 68,4 bodov  a pod očakávania trhu, ktoré počítali s poklesom na 67 bodov. Je to najnižšia hodnota od februára, čo naznačuje, že v regióne Chicaga došlo k spomaleniu aktivity. Miera nevybavených objednávok klesla na 60,8 bodu, čo je 6 bodov pod 12-mesačným priemerom, keďže firmy hlásili zníženie veľkosti prichádzajúcich objednávok. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,85 %, S&P 500 -1,82 %, NASDAQ -1,55 %.  

Prečítané: 979x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.