pred 2 rokmi

Spomalí ECB nákupy dlhopisov?

shutterstock_1763975612

Európska centrálna banka by mala začať rokovať o tom, ako postupne zruší svoje stimuly z obdobia pandémie, a zamerať sa na nástroje, ktoré by podľa člena Rady guvernérov Roberta Holzmanna dopomohli k udržateľnému dosiahnutiu inflačného cieľa.

Absolútna správa:

Európska centrálna banka by mala začať rokovať o tom, ako postupne zruší svoje stimuly z obdobia pandémie, a zamerať sa na nástroje, ktoré by podľa člena Rady guvernérov Roberta Holzmanna pomohli udržateľnému dosiahnutiu cieľa 2 % inflácie. Ekonomika eurozóny sa celkovo zotavuje podľa očakávania, čo umožňuje tvorcom menovej politiky zvážiť spomalenie nákupov dlhopisov v rámci núdzového programu. Zatiaľ čo hlavné centrálne banky, ako napríklad Federálna rezervná banka USA a Bank of England, naznačili svoj úmysel postupne uvoľniť pomoc z obdobia krízy, ECB sa drží svojej ultra uvoľnenej politiky na udržanie krehkého oživenia Európy. Vzhľadom na silnejúce oživenie bude musieť ECB prediskutovať, či má zohľadniť nedávny nárast inflácie, v ktorom sa spotrebiteľské ceny tento mesiac vyvíjali najrýchlejším tempom za posledných desať rokov. Predstavitelia ECB však uviedli, že nárast inflácie by mal byť len dočasný.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Walgreens Boots Alliance, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,36 % (výkonnosť za posledné 5 rokov: -40,58 %). Walgreens Boots Alliance, Inc., prevádzkuje maloobchodné predajne drogérie, ktoré ponúkajú široký sortiment liekov na predpis aj bez predpisu, ako aj bežný tovar. Spoločnosť ponúka aj zdravotné služby vrátane primárnej a akútnej starostlivosti.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Maloobchod v Hongkongu vzrástol v júli 2021 medziročne o 0,9 %, pričom v predchádzajúcom mesiaci došlo k nárastu o 2,9 %. Podľa predbežných odhadov išlo o najpomalší rast tržieb za posledných šesť mesiacov. Indická ekonomika v 2. štvrťroku 2021 medziročne vzrástla o rekordných 20,1 %, čo je o niečo viac, ako predpokladali trhové prognózy na úrovni 20 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,16 %, Hang Seng +1,33 %, Nikkei 225 +1,08 %.

Index spotrebiteľských cien eurozóny v auguste podľa predbežných údajov medzimesačne vzrástol o 0,4 %, odhad trhu bol na úrovni 0,2 % oproti predchádzajúcemu poklesu o 0,1 %, medziročne vzrástol o 3,0 % oproti predchádzajúcim 2,2 %, pričom trh odhadoval rast o 2,7 %. Európske akcie vymazali svoje predchádzajúce zisky a v utorok opäť klesli do červených čísel, potom, čo člen Rady guvernérov ECB Robert Holzmann povedal, že centrálna banka by mala začať zvažovať obmedzenie núdzových nákupov dlhopisov. Nemecká miera nezamestnanosti dosiahla v auguste medziročný nárast o 5,5 %, čo bol lepší výsledok ako očakával trh.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,06 %, CAC 40 -0,11 %, DAX -0,33 %.

Chicago Business Barometer v auguste 2021 klesol na 66,8 bodu zo 73,4 bodu v júli, čo je pod prognózami trhu, ktoré boli na úrovni 68 bodov. Priemerné ceny rodinných domov s hypotékou garantovanou Fannie Mae a Freddiem Macom v USA vzrástli o 1,6 % oproti predchádzajúcemu mesiacu. Apple údajne vyvíja minimálne dva prvky pre núdzové situácie, ktoré sa budú spoliehať na satelitné siete a mal by ich integrovať do budúcich iPhonov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,12 %, S&P 500 -0,14 %, NASDAQ -0,04 %.

Prečítané: 998x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.