pred 5 mesiacmi

Ropa stúpa a útoky na Izrael podnietili presun k menej rizikovým aktívam

Shutterstock_1667830870

Ropa vzrástla po tom, čo nečakaný útok Hamasu na Izrael vyvolal obavy zo širšieho konfliktu, pričom investori sa vyhýbali rizikovejším aktívam, ako sú akcie, a nakupovali zlato, globálne dlhopisy a dolár.

Absolútna správa:

Futures na americkú ropu vzrástli až o 5,4 % a v jednom momente prekročili 87 USD za barel. Obranná spoločnosť Lockheed Martin Corp. a výrobca energií Exxon Mobil Corp. rástli, zatiaľ čo letecké spoločnosti klesali. Technologickému indexu Nasdaq 100 sa nedarilo. Ponuka útočiska pozdvihla švajčiarsky frank a japonský jen. Trh s pokladničnými poukážkami je pre Deň Kolumba zatvorený. Šekel klesol aj po tom, ako centrálna banka predstavila podporný program v hodnote 45 miliárd USD. Ceny plynu v Európe prudko vzrástli, keď Izrael nariadil odstavenie ložiska prevádzkovaného spoločnosťou Chevron Corp. vo východnom Stredomorí. Podľa Solity Marcelliovej, hlavnej investičnej riaditeľky UBS Global Wealth Management pre Ameriku, najnovší konflikt na Blízkom východe prichádza v čase pretrvávajúcich geopolitických obáv, pričom trhy čelia aj obdobiu zmierňovania globálneho hospodárskeho rastu. Ekonómovia Goldman Sachs Group Inc. uviedli, že prudký nárast výnosov štátnych dlhopisov na historicky najvyššie úrovne v posledných týždňoch obmedzí hospodársky rast a zasial finančné riziká, hoci banka stále nevolá po recesii. V obavách, že Američania sa môžu stiahnuť, 80 % z 567 respondentov prieskumu Bloomberg Markets Live Pulse uviedlo, že niektoré sektory budú pravdepodobne pri vykazovaní štvrťročných výsledkov opatrné, pokiaľ ide o vývoj ziskov.  Viceprezident spoločnosti BlackRock Inc Philipp Hildebrand uviedol, že Medzinárodný menový fond by mal tento týždeň diskusie rámcovať novou ekonomickou realitou, v ktorej sú centrálne banky menej schopné podporovať rast znižovaním úrokových sadzieb.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Indonézska spotrebiteľská dôvera v septembri 2023 klesla na 121,7 bodu zo 125,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo znamená najnižšiu hodnotu od decembra minulého roka, keďže sa znížili takmer všetky čiastkové indexy. Devízové rezervy Izraela sa v septembri znížili na 198555 miliónov USD z 202856 miliónov USD v auguste 2023.

EU: Priemyselná produkcia v Nemecku v auguste 2023 medzimesačne klesla o 0,2 % v porovnaní s trhovými prognózami poklesu o 0,1 % a po revízii smerom nadol o 0,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o piaty pokles v tomto roku. Na medziročnej báze sa priemyselná produkcia v auguste znížila o 2,0 % po júlovom poklese o 1,7 %. Slovensko zaznamenalo v auguste 2023 prebytok obchodnej bilancie vo výške 482,7 mil. eur, čo predstavuje výrazný posun oproti deficitu 96,7 mil. eur v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka a prekonanie trhových odhadov prebytku 330,9 mil. eur, ukázal predbežný odhad. Miera nezamestnanosti v Českej republike sa v septembri 2023 nezmenila a dosiahla 3,6 %, pričom zostala na najvyššej úrovni od apríla a v porovnaní s trhovými projekciami predstavovala 3,5 %.

Amerika: Ročná miera inflácie v Mexiku v septembri 2023 klesla na 4,45 % zo 4,64 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je mierne pod trhovými očakávaniami na úrovni 4,47 %. Ide o ôsmy mesiac po sebe, keď sa inflačné tlaky zmiernili, čím sa miera inflácie dostala na najnižšiu úroveň od februára 2021. Stále však zostala nad cieľovým rozpätím centrálnej banky 2 % - 4,0 %. Medziročná miera jadrovej inflácie sa v septembri tiež zmiernila na 5,76 %, čo je najnižšia úroveň od novembra 2021. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa index spotrebiteľských cien zvýšil o 0,44 %, čo je mierne pod trhovým odhadom 0,45 %.

Prečítané: 374x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 15 minútami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.