pred 5 mesiacmi

Ropa dosahuje 90 USD v dôsledku obáv z eskalácie vojny a poklesu zásob

FX pro (1)

Ázijské akcie rozširujú straty v dôsledku geopolitického rizika

Absolútna správa:

Akcie na celom svete zaznamenali pokles, dlhopisy vzrástli a ropa dosiahla 90 USD za barel v dôsledku obáv, že vojna Izraela s Hamasom prerastie do širšieho konfliktu na Blízkom východe. Index S&P 500 klesol už štvrtú seansu po sebe. Ukazovateľ sa priblížil k svojmu 200-dňovému kĺzavému priemeru, čo je hranica, ktorú niektorí grafici považujú za predzvesť ďalších strát, ak bude prekročená. Ukazovateľ strachu z Wall Street - VIX - sa pohyboval v blízkosti najvyššej hodnoty od marca. Desaťročné výnosy štátnych dlhopisov sa vzdialili od hranice 5 %. Zlato vzrástlo. Bitcoin nakrátko prekročil hranicu 30 000 USD. Izraelská armáda uviedla, že zasiahla ciele Hamasu v Gaze a v noci odpovedala na paľbu z Libanonu zásahom Hizballáhu. USA uviedli, že ich vojenské základne v Iraku a Sýrii sú čoraz častejšie vystavené útokom. Lídri z celého sveta sa pripravujú na stretnutie na samite v Káhire. Akciový trh v USA bol v posledných týždňoch bičovaný rastúcimi geopolitickými obavami, stúpajúcimi výnosmi štátnych dlhopisov a rastúcimi obavami, že úrokové sadzby zostanú na vysokej úrovni po dlhšie. Obchodníci sa tiež predierali množstvom podnikových výsledkov. Z 86 spoločností v indexe S&P 500, ktoré oznámili výsledky do piatkového rána, 74 % z nich prekonalo odhady zisku analytikov, v porovnaní so 78 % za celú sezónu pred rokom, podľa údajov agentúry Bloomberg.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Jadrové CPI v Japonsku sa v septembri znížilo na 4,20 % z 4,30 % v auguste 2023. Čínska ľudová banka (People's Bank of China - PBoC) podľa všeobecného očakávania udržala pri októbrovom stretnutí stabilné úverové sadzby. Jednoročná hlavná úroková sadzba (LPR), ktorá je strednodobou úverovou sadzbou používanou na úvery podnikom a domácnostiam, zostala nezmenená na rekordne nízkej úrovni 3,45 %; a päťročná sadzba, referenčná sadzba pre hypotekárne úvery, bola štvrtý mesiac po sebe ponechaná na úrovni 4,2 %.

EU: Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v septembri 2023 medzimesačne znížili o 0,9 %, čo je oproti augustovému nárastu o 0,4 % horší výsledok, než predpokladal trh, a to pokles o 0,2 %. Inflácia cien výrobcov medzimesačne v Nemecku v septembri klesla na -0,20 % z 0,30 % v auguste 2023.

USA: Podľa predbežných odhadov sa očakáva, že maloobchodné tržby v Kanade budú v septembri 2023 stagnovať. Vzhľadom na august maloobchodné tržby oproti predchádzajúcemu mesiacu klesli o 0,1 %, čo predstavuje revíziu skorších odhadov poklesu o 0,3 % a skrátenie nahor revidovaného nárastu o 0,4 % z júla.

Prečítané: 357x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.