pred 2 mesiacmi

Rally v Big Tech sa predlžuje

Shutterstock_1643544484

Ďalším dôležitým momentom, ktorý môže ovplyvniť akciové trhy je utorňajšia správa o indexe spotrebiteľských cien v USA. Očakáva sa, že ročná miera inflácie v USA v januári poklesla na 2,9 % z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci.

Absolútna správa:

 

Rally v Big Tech, ktorá v piatok po prvýkrát zdvihla index S&P 500 nad 5 000, sa zdanlivo predlžuje, keďže akcie ako Amazon, Nvidia a Tesla stúpli v premarket obchodovaní. Nasdaq sa obchodoval o celé percento vyššie, zatiaľ čo S&P 500 nezaznamenal výraznejšiu zmenu.

Akcie PepsiCo si pripísali zisky po tom, čo banka Citi prehodnotila spoločnosť z kategórie „neutral“ na „buy“. Európsky index Stoxx 600 sa obchodoval takmer o pol percentuálneho bodu vyššie.

Ďalším dôležitým bodom, ktorý môže ovplyvniť akciové trhy je utorňajšia správa o indexe spotrebiteľských cien v USA. Odhaduje sa, že ročná miera inflácie v USA v januári klesla na 2,9 % z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Tento odhad je založený na konsenze ekonómov oslovených agentúrou Bloomberg. Išlo by o prvý krát, čo by sa miera inflácie dostala pod hranicu 3 % od marca 2021. Takýto vývoj by podporil dezinflačný trend, ktorý určí rozsah a načasovanie možného zníženia úrokových sadzieb. Pokiaľ by sa tento postupný trend smerom nadol udržal, Fed by mal byť v pozícii, v ktorej si môže byť istí, že chce úrokové sadzby naozaj znižovať. Stále prevláda situácia, kde by zvýšené úrokové sadzby mohli negatívne vplývať na ekonomiku.

Jen sa držal blízko dvojmesačného minima dosiahnutého v piatok po komentároch centrálnych bankárov, že Japonská centrálna banka si dá načas so zvýšením sadzieb. Japonská mena tento rok oslabila voči všetkým svojim konkurentom zo skupiny 10.

 

 

Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o tri bázické body na 4,15 %.

Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o štyri bázické body na 2,34 %.

Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o päť bázických bodov na 4,04 %.

Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,9 % na 76,16 USD za barel.

Spotové zlato zaznamenalo len malú zmenu.

 

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Priemyselná produkcia v Indii vzrástla v decembri 2023 medziročne o 3,8 %, z 2,4 % v predchádzajúcom mesiaci a nad očakávania trhu o 2,4 % náraste.

EÚ: Výnos 3-mesačných nemeckých dlhopisov bol 3,81 percenta, podľa medzibankových výnosov pre túto splatnosť vládnych dlhopisov.

USA: Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na budúci rok klesli už tretí mesiac po sebe na 3 % v decembri 2023, čo je najnižšia úroveň od januára 2021.

Prečítané: 260x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 2 hodinami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.