Skupina Heineken je na Slovensku aj naďalej jednotkou
Skupina Heineken je na Slovensku aj naďalej jednotkou
Absolútna správa:
Spotreba piva na Slovensku vlani stúpla tretí rok po sebe a dosiahla nové maximum za posledných desať rokov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad. Podľa skoršieho prieskumu sa u nás zvyšuje záujem o nealkoholické a ochutená pivá, rovnako ako aj o pivné špeciály. Každý obyvateľov vlani v priemere vypil 77,9 litra piva, najviac od roku 2009. Medziročne spotreba tohto alkoholického nápoja stúpla o 5,1 litra. Jednotkou na slovenskom trhu s pivom je skupina Heineken. Druhú pozíciu si udržiava japonská skupina Asahi prostredníctvom spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko, ktorý predáva tiež niektoré české značky pív na čele s Pilsner Urquell.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Advanced Micro Devices, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 16 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: 4055,59 %). Dôvodom prudkého rastu bola správa od ich najväčšieho konkurenta Intel, v ktorej uviedli, že dodávka nových čipov so sedem nanometrovou technológiou sa oneskorí o rok. AMD pritom tieto čipy už produkuje a uvádza ich na trh.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska ekonomika by sa mohla po zvyšok roka stabilne zotavovať, podporiť by ju mohli opatrenia, ktoré boli vyčlenené na krytie škôd z koronakrízy. Slabý globálny dopyt a narastajúce napätie medzi USA sú ale kľúčové riziká. Čína nariadila Spojeným štátom uzavrieť konzulát v Čcheng-tu. Konzulát pokrýva kontroverzné oblasti Tibetu či provincie S'-čchuan, Jün-nan a Kuej-čou. Čínsky letecký regulačný úrad uviedol, že počet denných letov v Číne vzrástol na 80% pred koronavírusovej úrovne. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 - 4,39 %, Hang Seng - 2,21 %, Nikkei 225 – 0,58 %.
Spotová cena zlata prvýkrát od roku 2011 dosahuje úroveň 1900 USD / uncu a blíži sa historickému maximu stanovenému pred skoro 9 rokmi. Tento týždeň by mohol byť siedmy rastový v rade, čo je najdlhšia takáto šnúra od roku 2011. Európsky výrobca leteckej techniky Airbus je ochotný platiť vyššie úroky za úvery, ktoré mu na vývoj lietadiel A350 poskytli vlády Francúzska a Španielska. Firma to označuje za posledný krok, ktorý má ukončiť obchodný spor medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Ruská centrálna banka znižuje základnú sadzbu na 4,25%, čakalo sa 4,00%. Nemecký úrad pre finančný dohľad (BaFin) čelí žalobe investorov, podľa ktorých regulátory ignorovali známky problémov vo finančnej spoločnosti Wirecard. Tie potom v tomto roku vyústili v kolaps podniku. Cieľom žaloby je získať náhradu za škody, ktoré investorom v súvislosti s pádom firmy vznikli. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 1,8 %, CAC 40 - 1,57 %, DAX - 1,97 %.
Predaje nových domov v USA v júni vzrástli medzimesačne o 13,8% (odhad 3,6%) na 776 tisíc z predchádzajúcich revidovaných 682 tisíc. Intel oznámil výsledky za druhý kvartál. Výnosy vo výške 19,7 miliárd USD (odhad 18,54 miliárd USD). Výnosy za fiškálny rok odhaduje na 75 mld. USD (konsenzus 73,74 miliárd USD). Ďalšou správou od spoločnosti bolo, že sa oneskorí dodávka nových čipov so sedem nanometrovou technológiou o rok. Ich konkurencia AMD pritom dané čipy už dokázala začať predávať. Akcie spoločnosti Intel sa po otvorení trhov prepadli o vyše 17%. Naopak AMD dokázalo posilniť o vyše 12%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index - 0,72 %, S&P 500 - 0,65 %, NASDAQ - 1,01 %.
Prečítané: 2016x
Globálne finančné trhy 17. januára 2025 vykázali zmiešané pohyby, keď americké indexy zaznamenali nárasty, zatiaľ čo negatívny sentiment v Ázii vyvážili priaznivé ekonomické údaje z Číny. V Európe sa optimizmus naďalej udržiaval, podporený silnými hospodárskymi výsledkami a správami z rôznych sektorov.
16. januára 2025 pokračujú globálne trhy v optimistickej nálade, čo vedie k rastu akcií na mnohých významných burzách. Tento trend je podporený nielen výsledkami veľkých spoločností, ale aj priaznivými makroekonomickými údajmi z rôznych regiónov, ktoré formujú celkový hospodársky výhľad. Aké faktory momentálne hýbu trhmi a čo očakávať v nasledujúcich mesiacoch?
Americké akciové indexy v stredu 15.1.2025 vzrástli, keď investori privítali nižšie ako očakávané údaje o základnej spotrebiteľskej inflácii. K celkovej pozitívnej nálade sa pridali aj vynikajúce výsledky veľkých bánk. Európskym indexom sa podarilo čiastočne vrátiť na úrovne zo začiatku týždňa a vymazať straty zo včerajšieho obchodovania.
V dennom komentári z 14. januára 2025 vám prinášame prehľad najnovších makroekonomických udalostí a reakcií na svetových trhoch. Americké indexy dosiahli nárast, z čoho ťažili zdravotníckych firmy, zatiaľ čo polovodiče čelia tlaku vlády a obmedzeniam. Zároveň v Ázii a Európe prebiehajú významné pohyby, ovplyvnené rastúcimi obavami z inflácie a očakávaniami ekonomických opatrení.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.