pred 4 rokmi

Priemerný Slovák za rok vypije 77,9 litra piva

shutterstock_617336486

Skupina Heineken je na Slovensku aj naďalej jednotkou

Absolútna správa:

Spotreba piva na Slovensku vlani stúpla tretí rok po sebe a dosiahla nové maximum za posledných desať rokov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad. Podľa skoršieho prieskumu sa u nás zvyšuje záujem o nealkoholické a ochutená pivá, rovnako ako aj o pivné špeciály. Každý obyvateľov vlani v priemere vypil 77,9 litra piva, najviac od roku 2009. Medziročne spotreba tohto alkoholického nápoja stúpla o 5,1 litra. Jednotkou na slovenskom trhu s pivom je skupina Heineken. Druhú pozíciu si udržiava japonská skupina Asahi prostredníctvom spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko, ktorý predáva tiež niektoré české značky pív na čele s Pilsner Urquell.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Advanced Micro Devices, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 16 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: 4055,59 %). Dôvodom prudkého rastu bola správa od ich najväčšieho konkurenta Intel, v ktorej uviedli, že  dodávka nových čipov so sedem nanometrovou technológiou sa oneskorí o rok. AMD pritom tieto čipy už produkuje a uvádza ich na trh.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska ekonomika by sa mohla po zvyšok roka stabilne zotavovať, podporiť by ju mohli opatrenia, ktoré boli vyčlenené na krytie  škôd z koronakrízy. Slabý globálny dopyt a narastajúce napätie medzi USA sú ale kľúčové riziká. Čína nariadila Spojeným štátom uzavrieť konzulát v Čcheng-tu. Konzulát pokrýva kontroverzné oblasti Tibetu či provincie S'-čchuan, Jün-nan a Kuej-čou. Čínsky letecký regulačný úrad uviedol, že počet denných letov v Číne vzrástol na 80% pred koronavírusovej úrovne. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 - 4,39 %, Hang Seng - 2,21 %, Nikkei 225 – 0,58 %.

Spotová cena zlata prvýkrát od roku 2011 dosahuje úroveň 1900 USD / uncu a blíži sa historickému maximu stanovenému pred skoro 9 rokmi. Tento týždeň by mohol byť siedmy rastový v rade, čo je najdlhšia takáto šnúra od roku 2011. Európsky výrobca leteckej techniky Airbus je ochotný platiť vyššie úroky za úvery, ktoré mu na vývoj lietadiel A350 poskytli vlády Francúzska a Španielska. Firma to označuje za posledný krok, ktorý má ukončiť obchodný spor medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Ruská centrálna banka znižuje základnú sadzbu na 4,25%, čakalo sa 4,00%. Nemecký úrad pre finančný dohľad (BaFin) čelí žalobe investorov, podľa ktorých regulátory ignorovali známky problémov vo finančnej spoločnosti Wirecard. Tie potom v tomto roku vyústili v kolaps podniku. Cieľom žaloby je získať náhradu za škody, ktoré investorom v súvislosti s pádom firmy vznikli. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 1,8 %, CAC 40 - 1,57 %, DAX - 1,97 %.

Predaje nových domov v USA v júni vzrástli medzimesačne o 13,8% (odhad 3,6%) na 776 tisíc z predchádzajúcich revidovaných 682 tisíc.    Intel oznámil výsledky za druhý kvartál. Výnosy vo výške 19,7 miliárd USD (odhad 18,54 miliárd USD). Výnosy za fiškálny rok odhaduje na 75 mld. USD (konsenzus 73,74 miliárd USD). Ďalšou správou od spoločnosti bolo, že sa oneskorí dodávka nových čipov so sedem nanometrovou technológiou o rok. Ich konkurencia AMD pritom dané čipy už dokázala začať predávať. Akcie spoločnosti Intel sa po otvorení trhov prepadli o vyše 17%. Naopak AMD dokázalo posilniť o vyše 12%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index - 0,72 %, S&P 500 - 0,65 %, NASDAQ - 1,01 %.

Prečítané: 1830x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.