pred mesiacom

Pozornosť investorov sa sústreďuje na dáta o HDP a inflácii v USA, od čoho závisí zníženie sadzieb Fed-om.

Shutterstock (1)

Akcie Nvidia Corp., ktorá viedla medzi výrobcami čipov v ošiali okolo umelej inteligencie, klesli v premarket obchodovaní až o 2,1 %. Napriek tomuto poklesu sa celkovo index Nasdaq 100 obchodoval vyššie.

Absolútna správa:

Index S&P 500 sa obchodoval mierne vyššie, zatiaľ čo Nasdaq 100 stúpol mierne o 0,21 %.

Akcie Nvidia Corp., ktorá viedla medzi výrobcami čipov v ošiali okolo umelej inteligencie, klesli v premarket obchodovaní až o 2,1 %.

Investori sa pripravujú na množstvo ekonomických údajov, ktoré pomôžu určiť smer menovej politiky Fed-u.

V Európe index Stoxx 600 mierne klesol, po tom, čo investori vybrali posledné zisky. Akcie ASM International NV klesli po neuspokojivej predpovedi výnosov tohto výrobcu čipových zariadení.

Okrem výsledkov spoločností sa pozornosť sústreďuje aj na dáta o HDP a inflácii v USA, ako aj na silnú zostavu rečníkov centrálnych bánk. Investori sú plní očakávaní, o koľko znížia Federálny rezervný systém a Európska centrálna banka úrokové.

V decembri 2023 trhy už započítali výrazné zníženie sadzieb v roku 2024, ale vo väčšine sveta stále prevládali problematické inflačné čísla, aj keď ekonomike USA sa darilo lepšie, ako mnohí očakávali, trh práce zostáva napätý a rast miezd je vyšší, ako by centrálnym bankárom vyhovovalo.

Investori očakávajú ku koncu roka zníženie úrokových sadzieb v USA len o 75 bázických bodov, v súlade s tým, čo politici Fedu v decembri označili za najpravdepodobnejší výsledok.

Čínske akcie klesli po nedávnej rally, ktorá priviedla vzostup akcií k úrovniam odporu, pričom investori očakávajú tohtoročnú správu o výrobe a kľúčové politické stretnutie budúci týždeň v Pekingu, aby odhadli budúci vývoj na trhoch.

Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o dva bázické body na 4,28 %.

Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o tri bázické body na 2,44 %.

Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o dva bázické body na 4,17 %.

Ropa West Texas Intermediate klesla o 0,9 % na 78,15 USD za barel.

Spotové zlato  kleslo o 0,2 % na 2 027,40 USD za uncu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Index zhodných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý zahŕňa celý rad údajov, ako je výrobná produkcia, zamestnanosť a maloobchodné tržby, bol v decembri 2023 revidovaný smerom nadol na 115,9 z bleskovej hodnoty 116,2.

EÚ: Indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne vo februári 2024 klesol na 95,4, z januárovej revidovanej hodnoty 96,1 a zaostával za očakávaniami trhu 96,7.

USA: Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s pevnou úrokovou sadzbou a zodpovedajúcimi zostatkami úverov (766 550 USD alebo menej) sa v týždni, ktorý sa skončil 23. februára 2024, znížila o 2 bázické body na 7,04 %.

Prečítané: 239x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.