pred rokom

Pozitívne správy dopadajú na trh negatívne

shutterstock_2037775460

Po znížení spotrebiteľskej inflácie minulý a inflácie výrobcov tento týždeň v USA prišiel pokles spôsobený pozitívnou správou o vývoji maloobchodu a nezamestnanosti. Silný trh práce v kontexte inflácie dáva priestor FEDu zvýšiť úrokové sadzby.

Absolútna správa:

Americké akcie a štátne dlhopisy klesli, keď predstavitelia Federálneho rezervného systému potvrdili svoje odhodlanie zostať vytrvalí v boji proti inflácii a varovali pred ďalšími prepadmi na trhoch. Index S&P 500 otvoril v strate, no počas celého obchodovacieho dňa rástol. Nové údaje o týždenných žiadostiach o podporu v nezamestnanosti vo štvrtok podčiarkli silu trhu práce. To dáva americkej centrálnej banke priestor na ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb. Americké hypotekárne sadzby, ktoré zaznamenali najväčší týždenný pokles od roku 1981, nakrátko posilnili, práve kvôli možnosti zvýšiť úrok. Britská libra klesla po tom, čo kancelár Jeremy Hunt načrtol balík zvýšenia daní a výdavkov vo výške 55 miliárd libier (65 miliárd USD), aj keď sa ekonomika prepadla do recesie. Výnosy štátnych dlhopisov Veľkej Británie vzrástli. Ceny ropy sa dnes prepadli o vyše 4 percentá z obavy pred spomalením globálnych ekonomík a zvýšení úrokových sadzieb.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Bath & Body Works, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 24,45 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -5,10 %). Spoločnosť Bath & Body Works, vyrába produkty osobnej starostlivosti. Spoločnosť ponúka vône, darčeky, starostlivosť o telo a výrobky do kúpeľa po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Obchodný deficit Japonska prudko vzrástol na 2 162,3 miliardy JPY (15 miliárd EUR) v októbri, v porovnaní s trhovým konsenzom o 1 610,0 miliardy JPY (11 miliárd EUR). Export z Japonska vzrástol o 25,3 %. Miera nezamestnanosti v Austrálii v októbri nečakane klesla na 3,4 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,41 %, Hang Seng -1,15 %, Nikkei 225 -0,35 %.

Inflácia v eurozóne bola v októbri revidovaná medziročne mierne nadol na 10,6 percenta z predbežného odhadu 10,7 percenta. Napriek tomu bola miera rekordne najvyššia a vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky 2,0 percenta, a to pri prudko rastúcich cenách energií a oslabení eura. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,11 %, CAC 40 -0,17 %, DAX +0,23 %.

Počet novo začatých stavieb domov v USA kleslol v októbri medzimesačne o 4,2 % na 1,425 milióna. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol o 4 000 na 222 000 v týždni končiacom sa 12. novembra, pod očakávaniami 225 000, čo poukazuje na stále silný trh prace a dáva FEDu priestor na sprísnenie menovej politiky, a to aj napriek prudkému nárastu prepúšťania vo veľkých technologických spoločnostiach Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,02 %, S&P 500 -0,27 %, NASDAQ -0,35 %.

Prečítané: 618x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.