pred rokom

Pondelok nádeje

Shutterstock_2278083105 (2)

Americké akcie vzrástli, keď sa bankový sektor odrazil od nedávnych miním vďaka perspektíve  na ďalšiu podporu zo strany amerických orgánov.

Absolútna správa:

Spoločnosť First Citizens so sídlom v Severnej Karolíne oznámila v pondelok v skorých ranných hodinách, že odkúpi všetky vklady a úvery banky Silicon Valley. First Citizens v rámci transakcie získa práva na zhodnotenie akcií v hodnote až 500 mil. USD. Transakcia podľa oznámenia zahŕňa vklady Silicon Valley v hodnote 72 miliárd USD so zľavou 16,5 miliardy USD. First Citizens si ponechá aktíva a cenné papiere v hodnote približne 90 mld. USD. Regulačný orgán odhaduje, že krach banky Silicon Valley bude stáť Fond poistenia vkladov 20 miliárd USD. Akcie First Citizens sa v pondelok po tejto správe prudko zvýšili o viac ako 50 %, keďže americkí predstavitelia začali zvažovať rozšírenie núdzového úverového rámca, ktorý by banke poskytol viac času na posilnenie jej bilancie. Výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok vzrástli približne o 12 bázických bodov, zatiaľ čo výnosy dvojročných dlhopisov citlivých na úrokové sadzby poskočili približne o 20 bázických bodov. Inverzná výnosová krivka naďalej signalizuje pokles. Ukazovateľ sily dolára sa ustálil. Európske akcie vzrástli, pričom akcie bánk vrátane Deutsche Bank AG a Credit Suisse AG sa odrazili od mínusu. Hoci je nervozita evidentná, niet pochýb o tom, že doterajšia reakcia zabránila tomu, aby sa situácia výrazne zhoršila. Dôvera sa bude postupne zlepšovať, pokiaľ sa do ťažkostí nedostanú ďalšie banky.

Investori zarobili na:

Spoločnosti, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,14 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +13,08 %). First Republic Bank a jej dcérske spoločnosti poskytujú služby privátneho bankovníctva, privátneho podnikateľského bankovníctva a správy privátneho majetku na mestských a pobrežných trhoch v USA. First Republic poskytuje služby založené na vzťahoch prostredníctvom jedného kontaktného miesta pre všetky svoje služby.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index predstihových ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý sa používa na hodnotenie ekonomického výhľadu na niekoľko mesiacov dopredu na základe údajov, ako sú ponuky práce a spotrebiteľská nálada, bol v januári 2023 revidovaný na vyššiu úroveň 96,6 z 96,5 v predbežnom čítaní a v porovnaní s nahor revidovanou konečnou hodnotou 97,2 v decembri 2022. Išlo o najnižšie čítanie od novembra 2020, a to v súvislosti s rastúcimi obavami z možnej globálnej recesie v dôsledku sprísňovacej politiky hlavných centrálnych bánk a jej vplyvu na japonské hospodárstvo. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -14,57%, Hang Seng -1,75%, Nikkei 225 +0,33%.

Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko sa v marci 2023 zvýšil na 93,3 bodu, čo je najvyššia hodnota od februára 2022. Dôvera medzi podnikateľmi rástla piaty mesiac po sebe, a to napriek nedávnym bankovým otrasom, vysokým cenám a nákladom na pôžičky. Sub-index súčasných podmienok sa zvýšil na 95,4 z 93,9 a ukazovateľ očakávaní stúpol na 91,2 z nadol revidovanej hodnoty 88,4. Podiel podnikov, ktoré chcú zvýšiť ceny, sa znížil a 41,6 % sa v marci sťažovalo na nedostatok ponuky, zatiaľ čo očakávania v priemysle mierne klesli. Medzitým ekonómovia Ifo poznamenali, že zimná recesia sa stala nepravdepodobnejšou. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,82%, CAC 40 +0,9 %, DAX +1,14 %.

Všeobecný index podnikateľskej aktivity Federálnej rezervnej banky v Dallase pre priemyselnú výrobu v Texase klesol druhý mesiac po sebe na -15,7 v marci 2023 z -13,5 vo februári, čo signalizuje, že vnímanie širších podnikateľských podmienok sa naďalej zhoršuje. Index nových objednávok bol záporný už desiaty mesiac po sebe (-14,3 oproti -13,2), objednávky naďalej klesali (-15,2 oproti -16,9) a index dodávok sa posunul nadol (-10,5 oproti -5). Na druhej strane sa index produkcie, ktorý je kľúčovým ukazovateľom podmienok vo výrobnom sektore štátu, zvýšil na 2,5 bodu z -2,8 bodu, čo naznačuje mierny nárast produkcie, a index využitia kapacít sa vrátil do kladných čísel, keď sa zvýšil o šesť bodov na 2,3 bodu. Aj opatrenia na trhu práce naznačujú obnovenie rastu zamestnanosti (10,4 oproti -1) a pokračujúce predlžovanie pracovného týždňa. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,61 %, S&P 500 +0,17 %, NASDAQ -0,47 %.

Prečítané: 751x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.