pred 2 rokmi

Podľa Powella a Lagardovej bude zvýšená inflácia dočasná

shutterstock_201143741

Šéfovia centrálnych bánk vystúpili na podujatí ECB. Podľa Powella sa Spojeným štátom podarilo vyhnúť podceneniu dôsledkov krízy.

Absolútna správa:

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell a jeho kolegovia z Európskej centrálnej banky, Bank of Japan a Bank of England vyjadrili v stredu opatrný optimizmus, že prerušenie dodávateľského reťazca, ktoré zvyšuje mieru inflácie na celom svete, sa v konečnom dôsledku ukáže ako dočasné. „Súčasný nárast inflácie je skutočne dôsledkom obmedzenia ponuky, ktorá uspokojuje veľmi silný dopyt, a to všetko je spojené s opätovným otvorením ekonomiky - čo je proces, ktorý bude mať začiatok, stred a koniec,“ uviedol dnes Powell počas účasti na virtuálnom panelovom podujatí s prezidentkou ECB Christine Lagardovou, guvernérom Bank of Japan Haruhiko Kurodom a guvernérom Bank of England Andrewom Baileyom. Lagardová zopakovala Powellov odkaz a tvrdila, že súčasný rast inflácie „je do značnej miery spôsobený opätovným otvorením ekonomiky“ a dodala, že „rozhodne nemáme dôvod domnievať sa, že tieto nárasty cien, ktoré teraz vidíme, nebudú do budúcna do značnej miery prechodné.” Centrálne banky v niektorých jurisdikciách začínajú uvažovať o tom, ako bude normalizácia menovej politiky vyzerať po zavedení mimoriadnych opatrení v roku 2020, keď sa pandémia koronavírusu šírila po celom svete a zatvárala široké oblasti svetovej ekonomiky. Prerušenie dodávateľského reťazca spojené s pandémiou viedlo k zvýšeniu miery inflácie najvýraznejšie v USA, ktoré boli medzi prvými, ktorí zaviedli vakcíny a začali obnovovať ekonomickú aktivitu v sektore služieb. Bezprecedentná fiškálna podpora tiež zanechala americkým domácnostiam hotovosť, ktorú mohli minúť, keď sa ekonomika znova otvorila. Na otázku, či to politickí predstavitelia USA prehnali pri riešení hospodárskej krízy spôsobenej ochorením Covid-19 Powell povedal, že sa im konečne podarilo vyhnúť nevýraznej reakcii.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Dollar Tree Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 16,49 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +29,74 %). Predstavenstvo zvýšilo potenciálne spätné odkúpenie akcií o 1,05 miliardy dolárov na 2,5 miliardy dolárov. Spoločnosť taktiež predstavila plán vo svojich starších obchodoch začať testovať predaj produktov, ktoré stoja viac ako 1 dolár. Spoločnosť Dollar Tree Inc. prevádzkuje v USA sieť obchodov s cenou tovaru do 1 dolára. Spoločnosť predáva sortiment bežného denného tovaru.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Zadlžená čínska realitná skupina Evergrande Group, ktorá má problémy so splácaním svojich záväzkov, predá časť svojho podielu v regionálnej banke Shengjing Bank štátnemu správcami aktív Shenyang Shengjing Finance Investment Group za 9,99 miliardy juanov. Čínska vláda zvažuje navýšenie cien za elektrinu pre priemyselných odberateľov, aby pomohla zmierniť rastúci nedostatok. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,02 %, Hang Seng +0,67 %, Nikkei 225 -2,12 %.

Nemecká automobilka Volkswagen kvôli pokračujúcemu nedostatku čipov skráti pracovný čas vo svojom hlavnom závode vo Wolfsburgu. Opatrenie bude platiť v prvej polovici októbra. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,53 %, CAC 40 +0,83 %, DAX +0,77 %.

Zásoby ropy v USA vzrástli minulý týždeň o 4,578 mil. barelov, pričom sa očakával pokles o 1,652 mil. barelov. Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk v utorok povedal, že by sa americká vláda mala vyhýbať snahe regulovať trh s kryptomenami. Americké aerolinky United Airlines sa chystajú prepustiť 593 zamestnancov, ktorí nedodali doklad o očkovaní proti Covidu-19. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,27 %, S&P 500 +0,16 %, NASDAQ -0,24 %.

Prečítané: 983x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.