pred 2 rokmi

Podľa Panettu ECB nesmie prehnane reagovať na infláciu

shutterstock_2006615303

Trvalá inflácia by mohla viesť k uťahovaniu, ale aj uvoľňovaniu menovej politiky. Prudký nárast inflácie je spôsobený „čisto dočasnými faktormi“.

Absolútna správa:

Podľa člena Výkonnej rady Fabia Panettu Európska centrálna banka nesmie sprísniť menovú politiku príliš skoro v reakcii na prudký nárast inflácie spôsobený „čisto dočasnými faktormi“. Predčasné stiahnutie stimulov by podľa neho mohlo poškodiť hospodárstvo eurozóny a obmedziť domáci dopyt. Ak sa ukáže, že súčasná vysoká miera inflácie je trvalejšia, mohlo by to v skutočnosti viesť k situácii, keď bude potrebné ďalej uvoľňovať menovú politiku, povedal. Je to preto, že eurozóna čelí „zlému“ obdobiu inflácie, ku ktorému dochádza, keď negatívne ponukové šoky zdvihnú ceny a stlačia ekonomickú aktivitu, tvrdí Panetta. „Dobrá“ inflácia by sa vyznačovala silným dopytom a vysokou zamestnanosťou, zatiaľ čo „zlá“ inflácia nastane, keď krátkodobé cenové šoky môžu zmeniť dlhodobé očakávania. „Údaje naznačujú, že súčasnému obrazu dominuje zlá inflácia generovaná mimo eurozóny, zatiaľ čo sme ďaleko od toho, aby sme videli abnormálne veľký domáci dopyt,“ povedal Panetta. „Menová politika by mala zostať trpezlivá. Predčasné sprísnenie by obmedzilo výdavky skôr, ako sa dopyt vráti k trendu.“ Panetta zdôraznil, že 80 % súčasnej celkovej inflácie odráža šoky vytvorené v zahraničí – najmä preto, že eurozóna je čistým dovozcom energií a komodít. Povedal, že región zaostáva za globálnym oživením dopytu a najmä spotreba služieb je pod predkrízovou úrovňou. Zdôraznil tiež, že vplyvom vysokých cien môže hroziť oslabenie kúpnej sily.

Investori zarobili na:

Spoločnosti HP Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,10 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +136,11 %). Dôvodom prudkého rastu akcie bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za Q4 FY 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 8,08 % a zisk na akciu o 6,46 %. Spoločnosť HP Inc. poskytuje zobrazovacie a tlačové systémy, počítačové systémy, mobilné zariadenia, riešenia a služby pre firmy a domácnosti. Spoločnosť HP predáva svoje produkty po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Novozélandská centrálna banka zdvihla hlavnú úrokovú sadzbu z 0,50 % na 0,75 % v súlade s očakávaniami. Saudská Arábia spolu s Ruskom uvažujú o možnosti oddialiť plánované navýšenie ťažby ropy, reagujú tak na uvoľnenie časti strategických rezerv USA. Čínsky výrobca elektromobilov Xpeng, konkurent americkej Tesly, sa chce stať svetovou automobilkou a v zahraničí chce predávať polovicu svojich vozidiel. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,07 %, Hang Seng +0,14 %, Nikkei 225 -1,58 %.

Nemecký index podnikateľskej klímy podľa inštitútu Ifo klesol za november z 97,7 bodu na 96,5 bodu. Očakával sa pokles na 96,6 bodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,18 %, CAC 40 -0,03 %, DAX -0,37 %.

Podľa druhého odhadu vzrástla ekonomika USA v Q3 oproti Q2 o 2,1 %, očakávania boli na úrovni 2,2 %. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA klesol minulý týždeň na 199 000, odhad trhu bol na úrovni 260 000. Zásoby ropy v USA vzrástli minulý týždeň o 1,017 mil. barelov, pričom sa očakával pokles o 0,481 mil. barelov. Samsung si vybral americké mesto Taylor v Texase ako miesto pre svoju novú továreň na mikročipy. Do jej výstavby chce investovať 17 miliárd dolárov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,02 %, S&P 500 +0,23 %, NASDAQ +0,44 %.  

Prečítané: 1415x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 40 minútami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.