pred 6 mesiacmi

Piatok červených čísel

Shutterstock_213670960 (2)

Finančná skupina Silicon Valley Bank vyvolala otrasy na svetových burzách, po tom čo americké bankové úrady prevzali kontrolu nad jej majetkom v snahe ochrániť investorov.

Absolútna správa:

Svetové akcie sa v piatok pohybovali v blízkosti dvojmesačných miním. V americkej ekonomike sa za posledný mesiac zvýšil počet pracovných miest, čo naznačuje ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému ešte tento mesiac s cieľom potlačiť infláciu. Posledné udalosti však vyvolávajú ďalšie obavy predstaviteľov FEDu, keďže ich politika sprísňovania menovej politiky vyvoláva napätie v bankovom sektore. Jeden z veľkých veriteľov technologických firiem oznámil, že je v problémoch. Cena akcií finančnej skupiny Silicon Valley Bank sa v piatok počas predburzovej obchodnej seansy prepadla o 68 % po tom, ako oznámila, že potrebuje získať 2,25 mld. dolárov predajom kmeňových a prioritných akcií na vyrovnanie straty 1,8 mld. dolárov spôsobenej predajom stratového portfólia dlhopisov. Jedná sa o najväčší finančný bankrot v USA za viac ako desaťročie. Zároveň SVB je druhý regionálny veriteľ, ktorý tento týždeň skrachoval po tom, ako spoločnosť Silvergate Capital Corp. oznámila dobrovoľnú likvidáciu svojej banky. Podľa analytikov banka Silicon Valley vyvolala otázky týkajúce sa nerealizovaných strát z dlhopisových portfólií medzi americkými bankami a toho, čo by to mohlo znamenať pre kapitálové požiadavky.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Intel Corp, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +2,95 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +5,49 %). Spoločnosť Intel Corporation navrhuje, vyrába a predáva počítačové komponenty a súvisiace produkty. Medzi hlavné produkty spoločnosti patria mikroprocesory, čipové sady, vstavané procesory a mikrokontroléry, pamäť flash, grafické, sieťové a komunikačné produkty, softvér na správu systémov, konferenčné a digitálne zobrazovacie produkty.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Bank of Japan na svojom marcovom zasadaní jednohlasne ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni okolo 0 %. Centrálna banka tiež neurobila žiadne úpravy v oblasti kontroly výnosovej krivky vrátane 0,5 % limitu stanoveného pre nákup dlhopisov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,31 %, Hang Seng -3,04 %, Nikkei 225 -1,67 %.

Ročná miera inflácie v Nemecku bola vo februári 2023 potvrdená na úrovni 8,7 %, čo nie je ďaleko od maximálnej hodnoty 8,8 % zaznamenanej v októbri a novembri a zostáva výrazne nad cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky približne 2 %. Britská ekonomika v januári 2023 medzimesačne vzrástla o 0,3 %, čím sa čiastočne odrazila od decembrového poklesu, ktorej aktivitu zastavili štrajky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -1,32 %, CAC 40 -1,30 %, DAX -1,31 %.

Miera nezamestnanosti v USA sa vo februári 2023 zvýšila na 3,6 %, čo predstavuje nárast z 50-ročného minima a prekonanie trhových očakávaní na úrovni 3,4 %. Počet nezamestnaných sa zvýšil o 242 000 na 5,94 mil. a úroveň zamestnanosti vzrástla o 177 000 na 160,32 mil. Takzvaná miera nezamestnanosti U-6, ktorá zahŕňa aj ľudí, ktorí chcú pracovať, ale hľadanie vzdali a tých, ktorí pracujú na čiastočný úväzok, pretože si nemôžu nájsť prácu na plný úväzok, sa vo februári zvýšila na 6,8 % z pôvodných 6,6 %. Miera participácie pracovnej sily sa zvýšila na 62,5 %, čo je najvyššia hodnota od marca 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,07 %, S&P 500 -1,45 %, NASDAQ -1,76 %.

Prečítané: 605x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1538141879
pred 4 hodinami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred dňom

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Shutterstock FX
pred 2 dňami

Bol zaznamenaný pokles výnosov dlhopisov a rast dolára pokračoval aj dnes

Shutterstock_1972236305
pred 3 dňami

Začiatok týždňa prináša pokles dlhopisov a rast dolára

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.