pred rokom

Oživenie bánk pozdvihlo akcie, ktoré sa obávajú recesie

Shutterstock_574713295 (1)

Zvrat, ktorý v piatok otriasol trhmi, podnietil oživenie akcií v súvislosti s ubezpečeniami úradov o finančnej stabilite a rastúcimi špekuláciami, že centrálne banky budú musieť zastaviť zvyšovanie sadzieb, aby zabránili recesii.

Absolútna správa:

Svetové trhy v piatok zachvátila volatilita, keď sa Deutsche Bank stala najnovším stredobodom nepokojov, keďže obavy o toto odvetvie spôsobili, že jej akcie klesli najviac za posledné tri roky. Dôvera je krehká, volatilita trhu pravdepodobne zostane vysoká a tvorcovia politiky budú musieť ísť ďalej, aby zabezpečili, že dôvera v globálny finančný systém zostane pevná. Je pravdepodobné, že finančné podmienky sa budú sprísňovať, čo zvyšuje riziko tvrdého pristátia ekonomiky, a to aj v prípade, že centrálne banky zmiernia zvyšovanie úrokových sadzieb. Z nástroja Fedu, ktorý umožňuje zahraničným centrálnym bankám prístup k dolárovému financovaniu, sa v týždni bankového napätia, ktoré rozkolísalo trhy, vyčerpalo rekordných 60 miliárd USD. Tento dopyt sa uskutočnil prostredníctvom repo transakcií inštitúcie pre zahraničné a medzinárodné menové orgány a zahŕňa týždeň do 22. marca. Štátne dlhopisy klesli na najnižšiu úroveň v tomto roku a nemecké dvojročné sadzby sa prepadli o viac ako 30 bázických bodov. Ukazovateľ inflačnej aktivity v USA sa spomalil a vykázal najnižšiu hodnotu od roku 2021.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Activision Blizzard Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,91 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 9,39 %). Spoločnosť Activision Blizzard, Inc. vydáva, vyvíja a distribuuje interaktívny zábavný softvér a periférne produkty. Produkty spoločnosti pokrývajú rôzne kategórie hier vrátane akčných dobrodružných hier, športových hier, pretekov, hier na hranie rolí, simulácií, akcií z pohľadu prvej osoby, hier založených na hudbe a stratégií. Activision Blizzard poskytuje služby zákazníkom na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Základný index spotrebiteľských cien v Japonsku vzrástol vo februári 2023 oproti predchádzajúcemu roku o 3,1 %, čím sa prudko spomalil z viac ako štyridsaťročného maxima 4,2 % v januári na najnižšiu hodnotu za posledných päť mesiacov. Najnovší údaj zodpovedal aj trhovým očakávaniam a bol odrazom zmierňovania inflačných tlakov v ostatných veľkých ekonomikách v podmienkach spomaľujúceho sa globálneho rastu. Napriek tomu jadrová inflácia už jedenásty mesiac po sebe prekročila 2-percentný cieľ centrálnej banky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,30 %, Hang Seng -0,67 %, Nikkei 225 -0,13 %.

Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve vzrástol v marci 2023 na -36 z -38 vo februári, čo zodpovedá očakávaniam trhu a poukazuje na najvyššiu hodnotu za posledný rok vzhľadom na lepšie hospodárske prognózy. Napriek tomu však marcový údaj zostal hlboko pod nulou, čo naznačuje celkový pokles dôvery. Joe Staton, riaditeľ pre stratégiu klientov v spoločnosti GfK, uviedol, že celkové zlepšenie maskuje "pretrvávajúce obavy spotrebiteľov o ich osobnú finančnú situáciu". Dodal, že "mzdy nedržia krok s rastúcimi cenami a kríza životných nákladov zostáva pre väčšinu ľudí krutou realitou". K faktorom, ktoré obmedzujú rozpočty domácností, patria prudko rastúce ceny energií a potravín, ako aj vyššie úrokové sadzby. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -1,82 %, CAC 40 -1,74 %, DAX -1,66 %.

Podľa predbežných odhadov vzrástol index S&P Global US PMI v službách v marci 2023 na 53,8 bodu z januárových 50,6 bodu, čím ľahko prekonal očakávania trhu na úrovni 50,5 bodu. Išlo o najrýchlejší nárast produkcie od apríla 2022, pričom firmy spájajú oživenie so silnejšími podmienkami dopytu a opätovným nárastom nových zákaziek. Nové objednávky sa zvýšili prvýkrát od septembra minulého roka a najrýchlejšie od mája 2022, pričom sa zlepšil dopyt domácich aj zahraničných klientov. Ceny vstupov výrazne vzrástli napriek tomu, že miera nákladovej inflácie sa zmiernila na druhú najpomalšiu od októbra 2020. Cenovú silu firiem podporili silnejšie podmienky dopytu, keďže zvyšovali svoje predajné ceny najvýraznejším tempom za posledných päť mesiacov. Tlak na kapacity bol hnacou silou tvorby pracovných miest, keďže zamestnanosť v sektore služieb rástla najstrmším tempom od septembra minulého roka. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,41 %, S&P 500 +0,57 %, NASDAQ +0,41 %.

Prečítané: 757x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 6 hodinami

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

Shutterstock_2321155147
pred dňom

Adidas a Alcoa posilnili a zlato je stále na svojich maximách

FX pro
pred 2 dňami

Trhy v červenom: Hlavné indexy klesajú, zlato sa blíži k maximám

Shutterstock_2268092903
pred 3 dňami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.