pred 9 mesiacmi

Oslabenie dolára a čakanie na výsledky inflácie

Shutterstock_792494194

Akcie dnes rástli pri čakaní na stredajšie výsledky inflácie a dolár oslabil z dôvodu rastúcich opatrení zo strany Číny a Japonska.

Absolútna správa:

Akcie napredovali, keďže investori očakávali ekonomické údaje, aby mohli posúdiť postoj Federálneho rezervného systému k cyklu sprísňovania monetárnej politiky. Index S&P 500 sa priblížil k hranici 4 500 bodov, pričom jednotlivé akcie zaznamenali výrazné pohyby: Tesla vzrástla po zvýšení ratingu od Morgan Stanley, Qualcomm získal po predĺžení dohody so spoločnosťou Apple a J.M. Smucker klesol po dohode o prevzatí spoločnosti Hostess Brands. Americký dolár ukončil doterajší rast, keďže ázijské centrálne banky prijali opatrenia proti jeho rally. Investori pozorne sledujú mesačnú správu o indexe spotrebiteľských cien, aby získali informácie o inflácii. Napriek hospodárskej neistote sa v USA v budúcom roku očakáva mierny rast. Emisie podnikových dlhopisov prudko vzrástli, pričom spoločnosti dlho neočakávajú zvýšené úrokové sadzby. V Číne sa zlepšil dopyt po úveroch, deflačné tlaky sa zmiernili a jüan posilnil, čo naznačuje stabilizáciu hospodárstva a finančných trhov. Z podnikových správ spoločnosť Instacart pripravila podklady pre IPO, ktoré môže túto firmu z oblasti doručovania potravín oceniť na približne 9,3 miliardy USD, spoločnosť Arm Hodlings zvažuje zvýšenie cenového rozpätie pre IPO, ktoré bude zrejme najväčšie v tomto roku a spoločnosť Lockheed Martin Corp. môže podľa nedávno zverejnených údajov o dodávkach zadržať platby vo výške viac ako 800 miliónov USD do júna budúceho roka, kým nezíska schválenie pre softvér poháňajúci jej najmodernejšiu verziu lietadla F-35.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Čínske banky poskytli v auguste 2023 nové úvery v jüanoch v objeme 1,36 bilióna CNY, čo predstavuje prudký nárast oproti júlovým 0,35 bilióna CNY a prekonanie trhového konsenzu na úrovni 1,20 bilióna CNY, keďže cieľom centrálnej banky bolo podporiť hospodársky rast vzhľadom na tlmený dopyt na domácom aj medzinárodnom trhu. Predstavitelia centrálnej banky sa zaviazali, že na zabezpečenie primerane veľkej likvidity využijú politické nástroje, ako napríklad zníženie miery povinných minimálnych rezerv. Objem úverov domácnostiam vrátane hypoték prudko vzrástol na 392,2 mld. jüanov, čo je v kontraste s poklesom o 200,7 mld. jüanov zaznamenaným v júli. Okrem toho sa prudko zvýšili aj úvery podnikom, a to z 237,8 mld. CNY na 948,8 mld. Široká peňažná zásoba M2 vzrástla o 10,6 %, čo je mierne pod prognózovanou hodnotou 10,7 %.

EU: Priemyselná produkcia v Taliansku sa v júli 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu prepadla o 0,7 % po 0,5 % náraste v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s trhovými prognózami poklesu o 0,3 %, čo naznačuje, že priemyselný sektor čelí výraznému tlaku vyplývajúcemu z vyšších nákladov na pôžičky zavedených ECB. Priemyselná produkcia na Slovensku sa v júli 2023 medziročne zmenšila o 5,3 %, čo bolo nad očakávaniami trhu o 3,1 % poklesu a posun z 3,6 % rastu v predchádzajúcom mesiaci. Zároveň išlo o najvýraznejší pokles priemyselnej aktivity od januára. Medziročná miera inflácie v Českej republike sa v auguste 2023 zmiernila už siedmy mesiac po sebe a dosiahla 8,5 %, čo je najnižšia hodnota od decembra 2021, ktorá zodpovedá trhovým odhadom. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v auguste zvýšili o 0,2 % po júlovom náraste o 0,5 % a tiež v súlade s trhovými prognózami.

USA: Priemyselná výroba Mexika v júli 2023 medziročne vzrástla o 4,8 %, čo je menej ako vzostupne revidovaný nárast o 4,9 % v predchádzajúcom mesiaci a viac ako trhové očakávania 4,2-percentného rastu. Ide o dvadsiaty prvý mesiac rastu priemyselnej výroby v rade, a to solídnym tempom. Na sezónne očistenej mesačnej báze vzrástla priemyselná produkcia o 0,6 % po vzostupne revidovanom 0,8-percentnom náraste v júni a prekonala očakávania trhu na úrovni 0,4 %. Inflačné očakávania v Spojených štátoch sa v auguste zvýšili na 3,60 % z 3,50 % v júli 2023.

Prečítané: 436x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.