pred 3 rokmi

OPEC vážne uvažuje o obmedzení ťažby ropy. Je jej na trhu príliš

engineering-1834344_1920

Skupina OPEC +, teda OPEC, Rusko a ďalší významní exportéri ropy, vraj uvažujú o obmedzení dennej ťažby ropy o viac ako dva milióny barelov. Vyplýva to z dokumentov, ktoré má k dispozícii agentúra Reuters.

Na trhu sa podľa nich vytvoril v máji a júni prebytok ropy, čo vraj bude potrebné kompenzovať v auguste a septembri. Dokumenty skupiny OPEC+ ale nenaznačujú, ako by sa obmedzenia ťažby ropy o 2,31 milióna barelov denne malo rozprestrieť medzi jednotlivé štáty, ani o koľko by mala ťažba klesnúť v auguste a o koľko v septembri. Bolo by to ďalšie zníženie ťažby po tom, čo od mája skupina OPEC+ "obetovala" 9,7 milióna barelov denne.

Lenže obmedziť ťažbu čierneho zlata bude pravdepodobne nutné. Sami experti skupiny OPEC+ očakávajú, že celkový prepad dopytu dosiahne v tomto roku viac ako 9 miliónov barelov denne, čo je o 100 tisíc viac, než sa pôvodne odhadovalo. V alternatívnom scenári sa počíta s ešte hlbším prepadom, a to o 11,2 milióna barelov denne. Budúci rok by mal dopyt vzrásť približne o sedem miliónov barelov denne. Avšak aj táto predpoveď stojí na predpoklade, že nedôjde k masívnej druhej vlne pandémie koronavírusu, a nebude teda nutné ukladať veľké časti ekonomiky jednotlivých krajín do karantény, ako tomu bolo na jar.

Prečítané: 1579x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.