pred rokom

Obavy o čínske hospodárstvo

Shutterstock_251160067 (1)

Dohodu o limite dlhu čaká posledná skúška v Kongrese, aby sa zabránilo platobnej neschopnosti. Akcie energetických spoločností klesajú, keďže ropa pokračuje v poklese; dolár rastie.

Absolútna správa:

Futures na americké akcie klesli spolu s európskymi akciami a komodity od ropy po železnú rudu sa prepadli, keďže hospodárske problémy Číny zaťažili náladu investorov. Dlhopisy získali. Futures na S&P 500 a Nasdaq 100 naznačovali straty amerických akcií po tom, čo rally, ktorú podporilo nadšenie z umelej inteligencie, v utorok vyprchala. Spoločnosť Nvidia Corp. klesla po tom, ako za posledné tri seansy vzrástla o 31 %. Spoločnosť Exxon Mobil Corp. viedla výrobcov ropy k poklesu, keďže ropa sa prepadla. Výnosy štátnych dlhopisov klesli a ukazovateľ dolára prvýkrát za štyri dni posilnil. Údaje o čínskom výrobnom sektore zvýšili obavy o výhľad globálneho hospodárskeho rastu v čase, keď centrálne banky stále sprísňujú svoju politiku. Údaje o cenách z Európy v stredu prinútili obchodníkov obmedziť stávky na zvýšenie sadzieb Európskej centrálnej banky, hoci obavy o vyhliadky regiónu pretrvávajú, keďže dopyt zo strany jeho najväčšieho obchodného partnera slabne. Jastrabie komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému pridali mix faktorov, ktoré musia obchodníci zvážiť. Index Stoxx Europe 600 smeroval k najnižšej hodnote od marca. Na čele poklesu stáli akcie energetických spoločností, zatiaľ čo medzi najväčšími zaostávačmi boli aj výrobcovia luxusného tovaru LVMH a Richemont, ktorí sú vystavení pôsobeniu Číny. Akcie softvérových a telekomunikačných spoločností si polepšili na čele s Capgemini SE po tom, ako parížska spoločnosť oznámila, že rozšírila partnerstvo so spoločnosťou Google Cloud v oblasti analýzy údajov a umelej inteligencie. Euro sa prepadlo na dvojmesačné minimum voči doláru po tom, ako sa francúzska inflácia znížila viac, ako sa očakávalo, a dosiahla najnižšiu úroveň za posledný rok. Údaje z nemeckých spolkových krajín tiež signalizovali, že inflácia v najväčšej ekonomike regiónu môže klesať rýchlejšie, než sa očakávalo, čo obchodníkov prinútilo znížiť stávky na budúce zvyšovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou. Európske dlhopisy rástli, pričom výnosy 10-ročných nemeckých dlhopisov klesli približne o 9 bázických bodov. Spomalenie inflácie by podporilo oživenie spotrebiteľského dopytu, čo by pomohlo globálnej ekonomike odvrátiť najhorší možný scenár.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Oficiálny PMI výrobného sektora NBS v máji 2023 nečakane klesol na päťmesačné minimum 48,8 bodu zo 49,2 bodu v apríli, čím zaostal za trhovými odhadmi 49,4 bodu. Najnovší výtlačok tiež poukázal na druhý mesiac po sebe, keď sa aktivita v továrňach znížila v dôsledku slabého domáceho a globálneho dopytu. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v máji 2023 zvýšil na 36 bodov z 35,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci, ale mierne zaostal za trhovými prognózami na úrovni 36,1 bodu. Išlo o najvyššiu hodnotu od januára 2022, keďže ekonomika sa ďalej zotavovala z pandemických vplyvov. Nálada domácností sa zlepšila takmer vo všetkých zložkách. Medzitým sa nálada domácností v súvislosti s rastom príjmov oslabila.

EU: Inflácia spotrebiteľských cien vo Francúzsku sa v máji 2023 medziročne znížila na 5,1 % z 5,9 % pod očakávania trhu. Miera dosiahla najnižšiu úroveň od apríla 2022, čo naznačuje potenciálne spomalenie inflačných tlakov v rámci druhej najväčšej európskej ekonomiky. Podľa predbežného odhadu sa inflácia spotrebiteľských cien v Nemecku v máji 2023 medziročne znížila na 6,1 % v porovnaní so 7,2 % v predchádzajúcom mesiaci a pod očakávaniami trhu na úrovni 6,5 %. Išlo o najnižšiu mieru od marca 2022, čiastočne v dôsledku pomalšieho rastu cien energií aj potravín.

US: Počet voľných pracovných miest v Spojených štátoch sa nečakane zvýšil o 358 tisíc a v apríli 2023 dosiahol 10,1 milióna, čím prekonal očakávania trhu na úrovni 9,375 milióna. Tento najnovší údaj predstavoval odraz od takmer dvojročného minima 9,745 mil. z predchádzajúceho mesiaca a naznačoval pretrvávajúce napätie na trhu práce, ktoré by potenciálne mohlo pripraviť pôdu pre ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom.

Prečítané: 747x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.