pred rokom

Makroekonomické údaje podkopávajú náladu na akciovom trhu

Shutterstock_255004447

Akciový trh zažíva ťažké dni s prílivom nových makroekonomických údajov, pričom obchodníci zvažujú, či sú vyhliadky na mäkké pristátie stále reálne uprostred agresívnej politiky Federálneho rezervného systému.

Absolútna správa:

Najnovšie makroekonomické údaje dnes nepriniesli veľa pozitivity na trhy, keďže po zverejnení počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti a predbežných údajov o HDP v USA akciové indexy reagovali poklesmi a zmazali nadobudnuté zisky, ktoré neskôr opäť nadobudli. Rast HDP v USA bol vo štvrtom štvrťroku slabší, než sa pôvodne odhadovalo a Fedom preferované údaje o inflácii boli revidované na vyššie hodnoty. Rast indexu o takmer 1 % bol po zverejnení údajov úplne zmazaný, pričom  index sa neskôr vrátil do zelených čísel a vyhol sa piatemu dňu strát po sebe. Obchodovanie ovplyvnili aj spoločnosti ako Netflix Inc., ktorý sa prepadol v dôsledku oznámenia plánov na zníženie cien predplatného vo viac ako 100 krajinách. Spoločnosť EBay Inc. klesla, keďže jej výhľad naznačil, že návrat predaja bude trvať dlhšie. V dôsledku nedávnych poklesov sa po dvoch týždňoch mierneho optimizmu rozpätie býkov a medveďov z prieskumu Americkej asociácie individuálnych investorov zmenilo na -17, čo je najpesimistickejší postoj od začiatku roka. Po hospodárskych výsledkoch sa spoločnosť Domino's Pizza Inc. prepadla najviac za viac ako desať rokov, keďže problémy s doručovaním a klesajúci dopyt spôsobili, že tržby za štvrtý štvrťrok zaostali za očakávaniami Wall Street a viedli vedenie k zníženiu cieľov rastu tržieb.

Investori zarobili na:

Spoločnosti NVIDIA Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 14,02 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 285,15 %). NVIDIA Corporation navrhuje, vyvíja a predáva trojrozmerné grafické procesory a súvisiaci softvér. Spoločnosť ponúka produkty, ktoré poskytujú interaktívnu 3D grafiku pre bežný trh osobných počítačov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Singapure sa v januári 2023 zvýšila na 6,6 % z decembrového sedemmesačného minima 6,5 %, ale bola nižšia ako trhové prognózy 7,1 %. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,2 %, teda rovnakým tempom ako v decembri, čo predstavuje tretí mesiac rastu za sebou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,08 %, Hang Seng -0,35 %, Nikkei 225 -1,34 %.

Inflácia spotrebiteľských cien v eurozóne bola v januári 2023 mierne zvýšená na 8,6 % medziročne, čo je viac ako predbežný odhad 8,5 % a výrazne nad cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky 2,0 %. Jadrová miera inflácie sa v januári zvýšila na rekordnú úroveň 5,3 %. Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny klesli o 0,2 %, čo predstavuje pokles už tretí mesiac po sebe. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,36 %, CAC 40 +0,25 %, DAX +0,49 %.

V 4. štvrťroku 2022 vzrástla ekonomika USA anualizovane o 2,7 %, čo je o niečo menej ako 2,9 % v predbežnom odhade. Spotrebiteľské výdavky vzrástli o 1,4 %, čo je najmenej od 1. štvrťroka 2022 a menej ako 2,1 % v predbežnom odhade. Výdavky na tovary sa znížili o 0,5 %. Pri zohľadnení celého roka 2022 sa HDP zvýšil o 2,1 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,34 %, S&P 500 +0,54 %, NASDAQ +0,72 %.

Prečítané: 738x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 30 minútami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.