pred 3 týždňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FP (3)

V stredu 22.5.2024 sa ako zvyčajne pozrieme na vývoj hlavných svetových indexov a rovnako aj komodít, ktoré v tento deň zaznamenávajú poklesy, po tom, čo niektoré drahé kovy pred pár dňami dosiahli svoje historické maximá. Dnes bude po uzavretí burzy reportovať svoje hospodárske výsledky aj veľmoc v oblasti čipov a umelej inteligencie Nvidia, ktoré sú už dlhodobo očakávané.

Absolútna správa

V stredu hlavné americké indexy otvorili obchodný deň v zelených číslach. Index S&P 500 začal deň na približne rovnakej úrovni ako uzavrel v predchádzajúci deň, teda 5 316 bodov, pričom sa pohybuje pri svojom maxime. Na maxime sa pohybuje aj NASDAQ, ktorý otvoril na úrovni 16 839 bodov. Dow Jones na úrovni 39 863 bodov, čím sa pohybuje pod nedávnym historickým maximom. Japonský index Nikkei 225 klesol o 0,85% a uzavrel na úrovni 38 617, zatiaľ čo širší Topix stratil 0,81 % a klesol na úroveň 2 737 bodov, keďže japonské akcie klesali už druhú seansu po sebe, v dôsledku vyberania ziskov na technologických akciách. Európsky STOXX 50 aj STOXX 600 zaznamenali pokles o 0,3%, čím sa rovnako predĺžili straty z predchádzajúcej seansy kvôli opatrnosti obchodníkov, ktorí pozorne sledujú ekonomický aj menový vývoj.

Nezmenená politika Reserve Bank of New Zealand a ich rozhodnutie ponechať prísnejšiu menovú politiku, spôsobili nárast novozélandského doláru ako aj výnosov štátnych dlhopisov. Niekoľko hodín po vyhláseniach novozélandskej banky, Spojené kráľovstvo zverejnilo výšku infláciu za mesiac apríl, ktorá sa spomalila menej než sa očakávalo, čo vyvoláva otázniky ohľadne prvého znižovania sadzieb Bank of England. Pokles zaznamenali akcie tažiarenskej spoločnosti Anglo American, pretože sa očakáva či ich najväčšia konkurencia BHP Group zverejní ponuku na prebratie Anglo American, na ktorú majú čas do 17:00 londýnskeho času. Ak by obchod prebehol, šlo by tak o najväčší obchod v tomto roku. Z dôvodu nízkych predajov v Európe, akcie automobilky Tesla zaznamenali v premarkete pokles. Rovnako klesol aj prevádzkovateľ supermarketov Target, keďže nesplnili očakávania ziskov.  Dnešok sa však nesie najmä v očakávaní hospodárskych výsledkov spoločnosti Nvidia, či naplní obrovské očakávania. V komoditnom sektore sa o 16:00 SELČ takmer väčšina kovov spolu s ropou pohybujú v červených číslach. Futures kontrakty na zlato s dodaním v júni sa už druhý deň drží v blízkosti svojej rekordnej úrovne s poklesom 0,53% oproti predchádzajúcemu dňu na úrovni 2 413 USD za trójsku uncu. Podobný scenár je aj na spotovom zlate, ktoré je na úrovni 2 409 USD. Meď, ktorá tiež nedávno dosiahla maximá, klesla, pričom júlové kontrakty klesli o viac ako 3,5% na úroveň 4,9 USD za tonu. Ropa rozširuje straty už tretí deň po sebe, keď júlové futures na ropu WTI klesli na úroveň 77,53 USD a futures na ropu Brent s rovnakým dodaním sú pod cenou 82 USD za barel.

Makroekonomické dáta:

Európa – Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa v apríli znížila na 2,3%, čo je najnižšia úroveň od júla 2021, v porovnaní trhovými prognózami na úrovni 2,1% a marcovou úrovňou 3,2%. Dôvodom poklesu boli najmä nižšie náklady na plyn a elektrinu v dôsledku zníženia stropu cien energie.

Ázia – Obchodný deficit Japonska sa v apríli medziročne zvýšil na 462,50 miliardy JPY (2,95 miliardy USD) zo 429,79 miliardy JPY (2,74 miliardy USD), čo je viac ako boli trhové odhady o deficite na úrovni 339,5 miliardy JPY (2,16 miliardy USD). Vývoz medziročne vzrástol o 8,3 %, čo je piaty mesiac rastu po sebe, ale menej, ako sa predpokladalo, Dovoz rovnako vzrástol o 8,3 %, čo je najsilnejší rast za 14 mesiacov na štvormesačné maximum.

USA – Výnosy z 10-ročných dlhopisov stúpli o 4 bázické body na 4,45 % a výnosy z 2-ročných dlhopisov sú na úrovni 4,88%.

Prečítané: 226x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.