pred týždňom

Kľúčové udalosti: Trump Media & Technology Group hlási straty, kým sa Xiaomi teší z nárastu hodnoty akcií

Shutterstock_2063107442

V dnešnom dennom komentári sa pozrieme na vývoj kľúčových indexov a udalostí z finančných trhov. Na americkej pôde dosiahli indexy významné hodnoty, pričom dolár posilnil svoju pozíciu v porovnaní s ostatnými menami. Zároveň si priblížime správy týkajúce výsledkov spoločností Trump Media & Technology Group (DJT) a čínskej Xiaomi či postoj Bank of America voči technológii AI.

Absolútna správa:

K predchádzajúcemu obchodnému dňu dosahovali indexy v amerických trhoch nasledovné hodnoty: S&P500, ktorý zachytáva výkony 500 spoločností obchodovaných na amerických burzách, dosiahol hodnotu 5 243,77 bodov, čo predstavuje nárast o 10,56 % za prvé tri mesiace v roku 2024. Dow Jones Industrial Average, ktorý sleduje výkony 30 veľkých spoločností v USA, dosiahol hodnotu 39 566,85 bodov, zaznamenávajúci rast o 4,91 % od začiatku roka. Ďalší index NASDAQ Composite, zameraný na technologické a rastové spoločnosti, dosiahol hodnotu 16 396,83 bodov. V Ázii Nikkei 225, hlavný japonský akciový index, klesol na hodnotu 39 803,09 bodov, predstavujúci  pokles o 2,65 % za posledných 10 dní. SSE Composite Index, sledujúci čínsky akciový trh, bol na úrovni 3 077,38 bodov. Hodnota európskeho indexu, Euro Stoxx 50, z posledného obchodného dňa dosiahla úroveň 5 083,42 bodov. Tento zoznam, ktorý zahŕňa 50 hlavných spoločností z eurozóny, si od začiatku januára pripisuje zisk 12,84 %. Pri pohľade na americký dolár môžeme vidieť, že dosiahol v utorok najvyššie hodnoty za posledných päť mesiacov, keď silnejšie ekonomické údaje zmenšili očakávania týkajúce sa možného zníženia sadzieb v júni. Napriek tomu obavy z intervencie japonských predstaviteľov obmedzili zisky dolára voči jenu a euro vzápätí kleslo na svoje najnižšie úrovne od polovice februára.

Spoločnosť United Parcel Service (UPS) sa stáva hlavným poskytovateľom leteckej nákladnej dopravy pre poštovú službu Spojených štátov amerických (USPS), čím nahradila spoločnosť FedEx po viac ako 20 rokoch spolupráce. Po oznámení nového partnerstva akcie UPS vzrástli o 1,8 % a akcie FedExu klesli o 1,6 %. Americká technologická spoločnosť Trump Media & Technology Group (DJT), ktorej väčšinovým vlastníkom je Donald Trump, ohlásila straty vo výške viac ako 58 miliónov dolárov za rok 2023, čo spôsobilo pokles hodnoty ich akcií o viac ako 14 %, pričom ich súčasná hodnota je 48,66 USD. Opačnému scenáru sa teší čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá uvedením svojho nového elektromobilu SU7 na trh výrazne ovplyvnila hodnotu svojich akcií nárastom o 16 % na 17,20 HKD, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od januára 2022. Doteraz sme všetci poznali spoločnosť najmä kvôli jej smartfónom, avšak ich novinka, elektrické  vozidlo, s lákavou cenovkou pod 30 000 dolárov získala viac než 88-tisíc objednávok v priebehu prvých 24 hodín. O správy v oblasti umelej inteligencie sa postarala Bank of America, ktorá potvrdila svoju dôveru v popredné akcie v oblasti čipových technológií súvisiacich s AI, keďže sektor polovodičov pokračuje vo svojom raste. Firmy ako Nvidia a Broadcom Inc. zostávajú v centre pozornosti vzhľadom na svoje vynikajúce výkony. Banka zdôraznila, že nárast akcií v oblasti čipov AI je podporovaný rastúcim dopytom a rozšíreným prijatím technológie AI v rôznych odvetviach.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Amerika: Kľúčový ukazovateľ Federálneho rezervného systému (Fed) Spojených štátov, údaj o inflácii, za február dosiahol hodnotu 2,8%, teda o 0,3% viac oproti predchádzajúcemu mesiacu. Aj keď inflácia stúpa, Fed zatiaľ neplánuje zmeny úrokových sadzieb, keďže jadro inflácie, ktoré sleduje, zostáva pod cieľovou úrovňou dvoch percent. Samotný nárast je predovšetkým v dôsledku zvýšených nákladov na energiu a rastu cien tovarov.

Ázia: Vláda Japonska schválila dodatočné finančné prostriedky vo výške 3,9 miliardy dolárov pre výrobcu polovodičov Rapidus Corporation, aby podporila rozvoj v oblasti polovodičov. Tento krok je súčasťou snahy dobehnúť konkurenciu v oblasti čipového priemyslu, najmä v porovnaní s Taiwanom a Južnou Kóreou. Rapidus plánuje súťažiť s lídrami odvetvia ako Taiwan Semiconductor Manufacturing Company a Samsung Electronics v oblasti výroby 2-nanometrových čipov.

EU: Elektrické autá pochádzajúce z Číny budú predstavovať viac ako 25 % predajov v Európe v roku 2024, pričom v minulom roku to bolo približne 19,5 %. Zvyšok trhu tvoria vozidlá aj od západných značiek ako Tesla. Súčasne čínski výrobcovia reagujú na politické riziká týkajúce sa prepravy ázijských vozidiel do Európy tým, že zvyšujú svoje výrobné kapacity na európskom kontinente. Tieto kroky sú súčasťou snahy o lokalizáciu výroby elektromobilov v zahraničí a podporu prechodu na ekologicky čistejšie vozidlá.

Prečítané: 214x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.