pred 2 rokmi

Joe Biden čelí tlaku na zastavenie rastúcich cien pohonných hmôt

shutterstock_1674147205

Krok USA uvoľniť 50 miliónov barelov ropy v spolupráci s niektorými z najväčších svetových spotrebiteľov ropy nedáva OPEC žiadnu motiváciu k agresívnemu zvyšovaniu produkcie.  

Absolútna správa:

Po mnohých týždňoch signalizácie a špekulácií skupina hlavných spotrebiteľov ropy vrátane USA oznámila koordinovaný plán na riešenie prudko rastúcich nákladov na energiu uvoľnením ropy zo strategických zásob. Vláda USA dnes uviedla, že plánuje ponúknuť až 50 miliónov barelov zo svojich strategických ropných rezerv. Čína, India, Japonsko, Južná Kórea a Spojené kráľovstvo sa zapoja do tohto úsilia. Rozhodnutie USA využiť núdzové zásoby prichádza v čase, keď prezident Joe Biden čelí rastúcemu tlaku na zastavenie rastúcich cien pohonných hmôt pre Američanov zasiahnutých najvyššou mierou inflácie za posledné desaťročia. No nesie so sebou aj riziká, vrátane možnej spätnej reakcie zo strany OPEC+. Ministerstvo energetiky ponúka 32 miliónov barelov vo forme výmeny a 18 miliónov v pokročilom predaji vopred schválenom Kongresom. Ponuky na burzu sa uzatvárajú 6. decembra. Pre tých, ktorí získajú barely z výmenného programu, sa väčšinou očakáva, že dodávka príde medzi januárom a aprílom, hoci niektoré by mohli prísť už koncom decembra. Trh nakoniec bude musieť vrátiť ropu v rokoch 2022 až 2024. Pokiaľ ide o barely na predaj, tender nebude vyhlásený pred 17. decembrom. Podľa DOE sa uvoľňujú iba kyslé druhy ropy. Už v októbri sa vyviezol rekordný objem ropy SPR. Všetci o tejto možnosti hovorili tak dlho, že mnohí obchodníci tvrdia, že plán na uvoľnenie už bol započítaní v cenách ropy. To by vysvetľovalo, prečo ceny ropy po oznámení vzrástli. Existuje tiež obava, že predstavitelia OPEC by mohli zareagovať zrušením plánov na zvýšenie vlastnej produkcie, čo by znemožnilo pridávanie väčšieho objemu ropy na trh. Patová situácia vyvoláva boj o kontrolu nad globálnym energetickým trhom.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Dollar Tree, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,17 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +62,38%). Dollar Tree, Inc. prevádzkuje sieť diskontných obchodov s rôznymi druhmi v Spojených štátoch. Spoločnosť predáva sortiment bežného tovaru každodennej potreby. Dollar Tree ponúka kuchyne a jedálne, hračky, knihy, osobnú starostlivosť, poháre, darčeky a iné výrobky pre domácnosť.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

India a Spojené štáty sa dnes v Naí Dillí dohodli na rozšírení obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami a znovu spustili svoje spoločné fórum obchodnej politiky s cieľom vyriešiť rozdiely v otázkach vrátane prístupu na trh. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,02 %, Hang Seng -1,20 %, Nikkei 225 +0,09 %.

IHS Markit Eurozone Composite PMI vzrástol v novembri 2021 na 55,8 bodov z októbrového šesťmesačného minima, keď bolo nameraných 54,2 bodu a výrazne prekonal trhové očakávania, ktoré počítali s poklesom na 53,2 bodu. Posledné údaje naznačujú zlepšenie tempa rastu, k čomu prispelo aj výraznejšie zvýšenie aktivity v sektore služieb. Rast výroby zostal druhým najslabším za posledných 17 mesiacov. Prílev nových obchodov rástol rýchlejším tempom a tempo vytvárania pracovných miest bolo druhé najvyššie za posledných 21 rokov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,26 %, CAC 40 -0,85 %, DAX -1,11 %.

IHS Markit US Manufacturing PMI v novembri 2021 vzrástol na 59,1 bodu z 10-mesačného minima 58,4 bodu, ktoré bolo namerané v októbri a prekonal prognózy trhu, ktoré počítali s rastom na 59 bodov. Produkcia sa zrýchlila, keďže prílev nových objednávok rástol rýchlejším tempom. Výrobu však naďalej brzdili meškania surovín a nedostatok pracovnej sily, pričom výkonnosť dodávateľov sa opäť výrazne zhoršila. Nákladové zaťaženie tiež vzrástlo rekordným tempom a firmy zvýšili svoje predajné ceny druhým najvyšším tempom za viac ako 14 a pol roka. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,55 %, S&P 500 +0,19 %, NASDAQ -0,50 %.  

Prečítané: 1213x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 2 hodinami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.