pred 5 mesiacmi

Investori čakajú na vyhlásenie výsledkov Netflixu a Tesly po skončení obchodovania

Shutterstock_Forexpro

Akcie zaznamenali poklesy na začiatku obchodovania a americký prezident prišiel do Izraela v snahe zabrániť väčšej eskalácii konfliktu

Absolútna správa:

Index S&P 500 sa pohyboval v blízkosti 4 350 bodov. Morgan Stanley sa prepadol o 6 % v dôsledku poklesu zisku. Spoločnosť United Airlines Holdings klesla po varovaní o pozastavení letov do Tel Avivu a vyššom náklady na palivo pre lietadlá, čo bude mať negatívny vplyv na zisk. Spoločnosť Procter & Gamble Co. vzrástla, keďže tržby prekonali odhady. Spoločnosť Nasdaq vykázala tržby, ktoré prekonali očakávania.  Tesla a Netflix by mali oznámiť výsledky po skončení obchodovania. Prezident Joe Biden pricestoval do Tel Avivu a naznačil, že izraelský armáda nie je zodpovedná za smrtiaci výbuch v nemocnici ktorý si vyžiadal stovky mŕtvych a zvýšil napätie na Blízkom východe. Investori pozorne sledujú situáciu na Blízkom východe pre prípad, že by sa Izrael rozhodol spustiť pozemnú ofenzívu v Gaze, čo by mohlo podnietiť širší konflikt, do ktorého sa môže zapojiť Irán, kľúčový dodávateľ ropy, a ďalšie krajiny.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Čínska ekonomika v 3. štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 4,9 %, čím prekonala trhové prognózy na úrovni 4,4 % a poskytla nádej, že tento rok splní oficiálny ročný cieľ na úrovni približne 5 %, keďže pretrvávajúce stimuly z Pekingu kompenzujú vplyv dlhotrvajúcej krízy v oblasti nehnuteľností a slabého obchodu. HDP krajiny v 2. štvrťroku vzrástol o 6,3 % pri nízkej porovnávacej základni z minulého roka, keď v Šanghaji a ďalších veľkých mestách platili prísne lockdowny. V samotnom septembri vzrástli maloobchodné tržby najviac za posledné 4 mesiace, a to 9. mesiac po sebe; a rast priemyselnej produkcie zostal na najvyššej úrovni od apríla. Medzitým sledovaná miera nezamestnanosti klesla na 22-mesačnú úroveň 5 %, zatiaľ čo fixné investície v prvých 9 mesiacoch roku 2023 naďalej rástli. Z predtým zverejnených údajov vyplynulo, že vývoz klesal pomalším tempom, čiastočne v dôsledku vrcholiacej sezóny prepravy vianočných výrobkov.

EU: Miera inflácie v Spojenom kráľovstve zostala v septembri 2023 stabilná na úrovni 6,7 %, pričom sa udržala na augustovom 18-mesačnom minime a vzdorovala trhovým očakávaniam mierneho poklesu na 6,6 %. Miernejší rast cien potravín a nealkoholických nápojov (12,1 % oproti 13,6 % v auguste) a nábytku a tovarov pre domácnosť (3,7 % oproti 5,1 %) bol kompenzovaný menším poklesom cien energií (-0,2 % oproti -3,2 %) v dôsledku medzimesačného rastu nákladov na motorové palivá. Okrem toho miera jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú energie a potraviny, klesla na 6,1 %, čím dosiahla najnižšiu hodnotu od januára, ale mierne prekročila prognózy na úrovni 6 %. Oba tieto údaje zostali výrazne nad 2-percentným cieľom Bank of England, čo ešte viac zdôrazňuje rastúce inflačné tlaky v krajine a ďalej komplikuje úlohu tvorcom menovej politiky, ktorí by mali na nadchádzajúcom zasadaní ponechať úrokové sadzby nezmenené. Na medzimesačnej báze vzrástol index spotrebiteľských cien v septembri o 0,5 %, čo je najvýraznejší nárast od mája. Miera inflácie v eurozóne bola v septembri 2023 potvrdená na úrovni 4,3 % medziročne, čo je menej ako augustových 5,2 % a najmenej od októbra 2021, keďže ceny rástli pomalším tempom v prípade služieb (4,7 % oproti 5,5 % v auguste), neenergetických priemyselných tovarov (4,1 % oproti 4,7 %) a potravín, alkoholu a tabaku (8,8 % oproti 9,7 %). Medzitým sa ďalej znížili náklady na energie (-4,6 % oproti -3,3 %). Jadrová inflácia bola v septembri tiež potvrdená na úrovni 4,5 %, čo predstavuje jej najnižšiu hodnotu od augusta 2022. Spomedzi najväčších ekonomík eurozóny sa miera HICP znížila v Nemecku (4,3 % oproti 6,4 %) a v Holandsku (-0,3 % oproti 3,4 %), ale vo Francúzsku sa nezmenila (na úrovni 5,7 %). V Taliansku a Španielsku sa však miera inflácie zrýchlila z 5,5 % na 5,6 %.

USA: Stavebné povolenia v Spojených štátoch klesli v septembri 2023 o 4,4 % na sezónne očistenú ročnú mieru 1,473 milióna, čo je menej ako augustové 10-mesačné maximum 1,541 milióna, ale viac ako trhový konsenzus 1,45 milióna, ukázal predbežný odhad. Nárast sadzieb hypotekárnych úverov na viacročné maximá ovplyvňoval dopyt po bývaní, zatiaľ čo pretrvávajúci nedostatok voľných bytov na trhu pomohol poskytnúť určitú podporu developerom. Za zmienku stojí, že počet schválených úverov pre volatilný segment viacgeneračných domov klesol o 14,3 % na úroveň 508 tisíc, čo je najnižšia úroveň od októbra 2020, zatiaľ čo počet schválených úverov pre jednogeneračné domy vzrástol o 1,8 % na 16-mesačné maximum 965 tisíc.

Prečítané: 276x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.