pred 5 mesiacmi

Inflačné dáta z USA podľa očakávaní

Shutterstock_Forexpro

Medziročná miera inflácie meraná pomocou indexu PCE v septembri vzrástla ako sa očakávalo o 3,7 %.

Absolútna správa:

Wall Street prijala najnovšie ekonomické údaje s nadhľadom, pričom veľké technologické spoločnosti viedli v piatok k oživeniu akcií po dobrých výsledkoch spoločností Amazon a Intel. Index S&P 500 vzrástol z najnižšej úrovne od mája. Technologický Nasdaq 100 získal približne 1 %. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov poklesli. Dolár klesol. Krátkodobé inflačné očakávania v USA vzrástli v októbri na päťmesačné maximum, keďže spotrebitelia sa obávali vyšších cien na benzínových pumpách, a posilnili tak optimistické názory na ekonomiku. Fed uprednostňuje index PCE na meranie inflácie, ktorý sa zrýchlil na štvormesačné maximum v septembri a spotrebiteľské výdavky sa zvýšili, čím sa udržali dvere otvorené ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb v nasledujúcich mesiacoch. Spoločnosť Tesla zvýšila cenu svojho športového modelu Y Performance o približne 2 000 USD v Číne. Spoločnosti Exxon Mobil a Chevron zaznamenali neuspokojivé výsledky v dôsledku slabých výsledkov ich spoločností v oblasti rafinácie a spracovania ropy. chemického priemyslu. Spoločnosť AbbVie zvýšila svoj výhľad zisku na tento a budúci rok keďže dopyt po novších biologických liekoch Skyrizi a Rinvoq pomohol zaplniť medzeru po klesajúcom predaji lieku Humira.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Základný index spotrebiteľských cien pre oblasť Ku v japonskom Tokiu vzrástol v októbri 2023 medziročne o 2,7 %, čo predstavuje zrýchlenie oproti septembrovému rastu o 2,5 %. Jadrová miera inflácie v Tokiu, ktorá je hlavným ukazovateľom celoštátneho cenového vývoja, tiež už 17. mesiac po sebe prekročila 2-% cieľ Bank of Japan, keďže inflačné tlaky pretrvávajú. Celková inflácia v Tokiu sa medzitým v októbri zrýchlila na 3,3 % zo septembrových 2,8 %.

EU: Hrubý domáci produkt (HDP) Španielska vzrástol v treťom štvrťroku 2023 oproti rovnakému štvrťroku predchádzajúceho roka o 1,80 %. Spotrebiteľská dôvera vo Francúzsku v októbri 2023 vzrástla na 84 bodov z 83 bodov v predchádzajúcom mesiaci a mierne prekročila trhové prognózy na úrovni 83 bodov. Spotrebitelia boli optimistickejší, pokiaľ ide o výhľad životnej úrovne (-53 oproti -54 v septembri), očakávania týkajúce sa osobnej finančnej situácie (-15 oproti -17), zatiaľ čo ich zámery sporiť v nasledujúcich dvanástich mesiacoch sa zhoršili (28 oproti 36). Spotrebiteľská dôvera v Taliansku klesla v októbri 2023 štvrtý mesiac po sebe na 101,6 bodu zo 105,4 bodu v septembri, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od januára.

USA: Ročná miera inflácie PCE v USA bola v septembri 2023 na úrovni 3,4 %, čo je rovnaká hodnota ako v predchádzajúcom mesiaci, keď bola revidovaná smerom nadol na 3,4 %, a v súlade s prognózami. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa index cien výdavkov na osobnú spotrebu zvýšil o 0,4 %, rovnako ako v auguste a nad úrovňou trhových projekcií 0,3 %. Medziročná jadrová inflácia PCE, ktorá nezahŕňa potraviny a energie, sa medzitým spomalila na 3,7 %, čo je najnižšia hodnota od mája 2021, zodpovedajúca prognózam na úrovni 3,7 %. Medzimesačná miera inflácie vzrástla na štvormesačné maximum 0,3 % z augustových 0,1 %, čo bolo v súlade s očakávaniami. Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity pre USA bol v októbri 2023 revidovaný na vyššiu úroveň 63,8 z predbežných 63 bodov. Napriek tomu výsledok znamenal prudký pokles z hodnoty 68,1 z predchádzajúceho mesiaca na najnižšiu úroveň od mája.

Prečítané: 462x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.