pred rokom

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

shutterstock_1832846329

Akciové trhy v Európe dnes uzavreli v červených číslach. Nemecký index DAX dnes stratil skoro 2 %, v dôsledku zlých výsledkov PMI, ktoré sa dostali na niekoľko mesačné minimá. Zlé výsledky PMI sme zaznamenali aj v Spojených štátoch.

Absolútna správa:

Globálny index PMI (tzv. index nákupných manažérov) v EU v sektore služieb a vo výrobnom sektore prekvapivo klesal o viac ako sa čakalo na najnižšie hodnoty za posledných 22 mesiacov. Klesá produkcia, klesajú nové objednávky a očakávania výrobného sektora na budúci rok. Podobné výsledky PMI sme zaznamenali aj v Spojených štátoch kde sme klesli na päťmesačné minimum. Pričom došlo k pomalšiemu rastu produkcie v sektore služieb a prvému poklesu produkcie vo výrobnom sektore za posledné dva roky. Index PMI je jeden z najspoľahlivejších ukazovateľov na hodnotenie stavu ekonomiky a vďaka nemu vieme lepšie posúdiť či príde v najbližších kvartáloch recesia. Európske akcie na tieto horšie výsledky reagovali negatívne a hlavné európske akciové indexy uzavreli v červených číslach. Najviac strácal nemecký akciový index DAX a najmenej francúzsky CAC 40, ktorý stratil -0,56 %. Akcie v USA sa počas obchodného dňa obchodovali v červených číslach ale nakoniec uzavreli pozitívne, po tom čo investori zvážili vyjadrenia predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella, ktorý dnes opäť vypovedal pred americkými zákonodarcami. Jerome Powell vo výpovedi pred Kongresom uviedol, že jeho záväzok znížiť rast cien je "bezpodmienečný", čo charakterizoval na minulotýždňovom zasadnutí. Guvernérka Federálneho rezervného systému Michelle Bowmanová tiež uviedla, že podporuje opätovné zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov v júli.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Autodesk, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,43 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +70,04 %). Spoločnosť Autodesk, Inc. dodáva počítačový softvér a multimediálne nástroje. Dvojrozmerné a trojrozmerné produkty spoločnosti sa používajú v rôznych priemyselných odvetviach a v domácnostiach na architektonické navrhovanie, strojársky dizajn, geografické informačné systémy a mapovanie a vizualizačné aplikácie. Softvérové produkty spoločnosti Autodesk sa predávajú po celom svete prostredníctvom siete predajcov a distribútorov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Bank of Indonesia na zasadnutí 23. júna 2022 v súlade s trhovými prognózami ponechala svoju kľúčovú 7-dňovú reverznú repo sadzbu na rekordne nízkej úrovni 3,5 %. Guvernér spomenul, že inflácia môže byť v tomto roku mierne nad cieľovou hodnotou a do konca roka dosiahnuť 4,2 %. Thajsko zaznamenalo v máji 2022 obchodný deficit vo výške 1,87 miliardy USD v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka kedy vykazovali prebytok 0,80 miliardy USD, ide o pokles o 2,5 miliardy USD. Vývoz medziročne vzrástol o 10,5 %, zatiaľ čo dovoz rástol oveľa rýchlejšie, a to o 24,1 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,72 %, Hang Seng +1,26 %, Nikkei 225 +0,08 %.

Podľa predbežného odhadu S&P Global Flash Germany Manufacturing PMI v júni 2022 klesol na 23-mesačné minimum 52,0 bodu. Čím zaostal za trhovými prognózami, ktoré boli na úrovni 54 bodu. Očakávania podnikov boli v júni pesimistickejšie v dôsledku obáv z rastúcich cien tovarov, dalších obmedzení dodávok komponentov a zvýšenej neistoty na trhoch. Podobne na tom bol aj index S&P/CIPS UK Manufacturing PMI, ktorý klesol v júni 2022 tiež na 23-mesačné minimum 53,4 bodu z májových 54,6 bodu. Rast produkcie sa spomalil najviac od februára 2021 v dôsledku slabšieho dopytu a výrazných problémov s ponukou. Turecká centrálna banka na svojom júnovom zasadaní v roku 2022 ponechala kľúčovú jednotýždňovú repo sadzbu podľa očakávaní na stabilnej úrovni 14 %.Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50  -0,82 %, CAC 40  -0,56 %, DAX -1,76 %.

S&P Global Flash US Manufacturing PMI klesol v júni 2022 na 52,4 bodu z májových 57 bodov, čo je výrazne pod očakávaniami trhu. Výroba a nové tržby sa znížili prvýkrát od pandémie v dôsledku slabého dopytu klientov, keďže inflácia, nedostatok materiálu a oneskorenie dodávok viedli k pozastaveniu alebo zníženiu nákupov tovarov. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni, ktorý sa skončil 18. júna, znížil o 2 tis. na 229 tis. Maloobchodné tržby v Mexiku vzrástli v apríli 2022 o 4,60 % v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka, čo je viac, než trh očakával (4,30 %). Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones  +0,64 %, S&P 500 +0,95 %, NASDAQ +1,41 %.  

Prečítané: 6761x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.