V dnešnom komentári sa pozrieme tradične na ceny globálnych indexov, ktoré zaznamenali poklesy, ktoré boli spôsobené nielen poklesom technologických akcií, ale aj politickými udalosťami. Okrem toho dnes svet čelil globálnemu výpadku služieb spôsobený problémami so zariadeniami so systémom Windows a zlou aktualizáciou spoločnosti CrowdStrike. Výpadok výrazne ovplyvnil európske letiská, dopravcov aj burzu.
Absolútna sprava
V piatok americké indexy zaznamenali pokles z dôvodu obratu investorov z ťažkých technologických akcií. Najväčší pokles zaznamenal Dow Jones, ktorý sa obchoduje na úrovni 40 366 čo je pokles o 0,7%. Technologický Nasdaq klesol o 0,3% na úroveň 17 809 bodov a S&P 500 je na úrovni 5 530, teda o 0,28% nižšie. Čínsky index Shanghai Composite skončil o 0,17% vyššie na úrovni 2 982 bodov. Japonský Nikkei 225 klesol o 0,16% na 40 064 bodov, zatiaľ čo index Topix sa ustálil o 0,27% nižšie na úrovni 2 861 bodov. Európsky index Stoxx 50 klesol o 0,5% a Stoxx 600 stratil 0,5 %, pričom klesal už piaty deň, čo je najdlhšia séria strát od októbra.
Globálny výpadok služieb bol podľa správ spôsobený výpadkom zariadení s operačným systémom Windows, ktorý bol vyriešený. Následné vyšetrovanie odhalilo problémy s aktualizáciou od spoločnosti CrowdStrike, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti sa už pracuje na náprave. Výpadok spôsobil problémy na európskych medzinárodných letiskách, služby leteckých dopravcov boli neprístupné a ich lety museli byť uzemnené. Akcie spoločností napríklad Air France-KLM a Ryanair Holdings sa obchodovali nižšie. Ovplyvnené boli aj burzy, pričom otváranie obchodov bolo oneskorené. LSE Group, ktorá prevádzkuje londýnsku burzu cenných papierov, čelila problémom so zverejňovaním správ. Po oznámení ich problémov, sa akcie spoločnosti prepadli, ale neskôr počas dňa sa jej podarilo vyrovnať časť strát. CrowdStrike sa pred otvorením burzy prepadla až o 21%, avšak straty už znížila. Akcie spoločnosti Microsoft tiež vzrástli a straty znížili. Okrem toho sa dnes pokračovalo vo zverejňovaní hospodárskych výsledkov. American Express zvýšila odhady zisku na akciu, avšak vykázala nižšie príjmy než sa očakávalo. Akcie spoločnosti sa po otvorení burzy obchodujú o viac ako 4% nižšie. Lepšie než očakávané výsledky priniesol Intuitive Surgical, ktorý po oznámení vzrástol o 8%. Netflix predĺžil svoj náskok pred streamingovou konkurenciou, ktorému v druhom štvrťroku vzrástol počet zákazníkov na 8,05 milióna a zvýšil odhady ročného predaja a ziskových marží. Podľa Bank of America, fondy s malou kapitalizáciou zaznamenali druhy najväčší týždenný prílev finančných prostriedkov v histórií v celkovej výške 9,9 miliardy USD.
Ázijské akciové trhy boli počas piatkového obchodovania negatívne ovplyvnené pretrvávajúcim napätím medzi USA a Čínou. Podľa správ, USA zvažuje prísnejšie obchodné obmedzenia najmä na čínsky sektor technológií a čipov. Niekoľko dňové zasadnutie čínskej vlády neprinieslo žiadne detaily riešení na hospodárske problémy krajiny. Lídri však vyjadrili silnú podporu domácim technológiám a uviedli tiež, že musia zlepšiť modernizáciu. Na japonskom trhu zaznamenali akcie pokles, aj napriek tomu, že akcie spoločností zameraných na polovodiče sa odrazili od nedávnej série strát. Obavy z obchodnej vojny a špekulácie o ďalšom víťazstve Donalda Trumpa poslali kórejské akcie smerom nadol.
Európsky investori boli tiež ovplyvnení globálnym dianím vo svete a preto boli na konci týždňa opatrní. Európske indexy klesli a euro zaznamenalo slabé obchodovanie, ktoré bolo spôsobené holubičími vyjadreniami predstaviteľov ECB. Tí sa zhodujú na dvoch zníženiach sadzieb v tomto roku, čo je v súlade s odhadmi.
V rámci komoditného trhu zlato čelí vyberaniu ziskov, po tom čo sa na začiatku týždňa dostal na rekordnú hodnotu. Futures kontrakty na zlato sa obchodujú o 16:30 SELČ o približne 2,1% nižšie na úrovni 2 401 USD. Hodnota spotového zlata klesla o 1,7% a je približne na rovnakej úrovni ako kontrakty. Poklesy zaznamenali aj iné kovy, ako napríklad striebro, meď, platina či nikel. Nedarí sa ani rope, ktorá je ovplyvnená silným dolárom a obavám z oslabenia čínskej ekonomiky. Futures kontrakty na ropu WTI sú na hodnote 80,55 USD a futures na ropu Brent sa obchodujú na 84,52 USD. Digitálne aktíva sa obchodujú tlmene aj napriek oživeniu dolára a prepadu ceny zlata. Trhová hodnota kryptomien sa prepadla na 2,34 bilióna USD. Bitcoin vzrástol o viac ako 2% nad hodnotu 60 283 USD.
Makroekonomické dáta
Ázia – Ročná miera inflácie v Japonsku bola v júni na úrovni 2,8%, udržala sa na stabilnej úrovni už druhý mesiac po sebe, pričom zostala na najvyššej úrovni od februára. Medzitým miera jadrovej inflácie dosiahla v júni trojmesačný vrchol na úrovni 2,6%, zrýchľovala sa už druhý mesiac. Aj keď je to o niečo menej ako trhové prognózy na úrovni 2,7%, najnovšie údaje posilnili očakávania trhu, že Bank of Japan by mohla júlovom zasadnutí zvýšiť úrokové sadzby zo súčasných takmer nulových úrovní. Index spotrebiteľských cien medzimesačne vzrástol o 0,3%, pričom v máji sa spomalil z najprudšieho tempa za sedem mesiacov.
Európa – Index cien výrobcov v Nemecku sa v júni medziročne znížili o 1,6%, čo je miernejšie ako 2,2% pokles v predchádzajúcom mesiaci a je v súlade s prognózami trhu. Ide o dvanásť po sebe idúcich mesiacov deflácie výrobcov, ale najslabší údaj v poradí uprostred klesajúcich cien energií najmä zemného plynu a elektriny. PPI sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v júni zvýšili o 0,2% po tom, čo v máji stagnovalo.
Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve v júni medzimesačne klesli o 1,2% po 2,9% náraste v máji a boli horšie, ako trhové predpovede o poklese o 0,4%. Dôvodom takého pruského poklesu bola volebná neistota, zlé počasie a nízka návštevnosť. Medziročne ide o pokles o 0,2% po májovom zvýšení o 1,7% a v porovnaní s prognózami o 0,2 % raste.
USA – Výnosy z desaťročných amerických štátnych dlhopisov vzrástli o 4 bázické body na 4,24%. Maloobchodné tržby v Kanade by mali podľa predbežného odhadu v júni oproti predchádzajúcemu mesiacu klesnúť o 0,3%. Tým by sa predĺžil májový prepad o 0,8%, čo by znamenalo najvýraznejší pokles za posledných 14 mesiacov, a revidoval by sa z predbežného odhadu poklesu o 0,6%. Ceny priemyselných výrobcov zostali v júni nezmenené, po nahor revidovanom raste o 0,2% v predchádzajúcom mesiaci a nepodarilo sa im prekonať trhové očakávania rastu o 0,2%. Medziročne ceny priemyselných výrobcov vzrástli v máji o 1,8%.