pred 2 rokmi

Globálne trhy zažili výrazný vypredaj

shutterstock_1658501791

Nový kmeň Covid-19 vyvolal obavy ohľadom dopytu a spôsobil negatívny špirálový pohyb na globálnych trhov.

Absolútna správa:

Ropa zažila prudký pokles, pretože nový kmeň Covid-19 vyvolal obavy ohľadom dopytu a spôsobil negatívny špirálový pohyb na globálnych trhov. Futures v New Yorku klesli pod 74 dolárov za barel a benchmark Brent sa prepadol až o 6 %, čo je najviac od júla. Výskyt nového kmeňa predstavuje najväčšiu hrozbu pre oživenie spotreby ropy na niekoľko mesiacov. Pokles ceny je posledným dramatickým zvratom pred kľúčovým stretnutím OPEC+, ktoré je naplánované na budúci týždeň. Stretnutie OPEC+ malo byť pod drobnohľadom, po tom, čo aliancia spotrebiteľov oznámila uvoľnenie núdzovej dodávky začiatkom tohto týždňa, potenciálna závažnosť nového variantu Covid je najnovším turbulentným faktorom, s ktorým sa bude musieť skupina vysporiadať pri rozhodovaní, či zdvihnúť produkciu ropy. OPEC+ by sa podľa UBS Group AG mohol rozhodnúť pozastaviť svoje súčasné plánované zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne alebo dokonca znížiť ťažbu. Deje sa tak uprostred rýchlo rastúceho politického tlaku na skupinu. Medzinárodná energetická agentúra začiatkom tohto týždňa uviedla, že OPEC+ vytvára na trhu umelý nedostatok. Teraz bude musieť zvážiť aj to, aký vážny dopad by nový variant mohol mať na trh. Doposiaľ niekoľko krajín zastavilo cestovanie z južnej Afriky v snahe zastaviť jej šírenie. Obzvlášť znepokojujúce bolo veľké množstvo mutácií v spike proteínu vírusu, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri jeho vstupe do tela. Okrem poklesu hlavných cien sledovali obchodníci so surovou ropou v piatok aj niekoľko ďalších pozoruhodných zmien na trhu. WTI prvýkrát od septembra klesla pod svoj 100-dňový kĺzavý priemer, čo je potenciálny znak technickej slabosti.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 20,57 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1343,70 %). Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objavovanie a vývoj mediátorových RNA liečiv a vakcín. Moderna vyvíja mRNA lieky na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index spotrebiteľských cien v Tokiu vzrástol v novembri 2021 o 0,5 % na 100 bodov. Tlak na rast cien v Tokiu pochádzal najmä z 9 % ročného nárastu poplatkov za palivo, svetlo a vodu, čo potvrdzuje signály, že prudko rastúce ceny energií a surovín sa pretavujú v japonskej ekonomike a pociťujú ich aj spotrebitelia. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 0,74 %, Hang Seng - 2,67 %, Nikkei 225 - 2,53 %.

Dovozné ceny v Nemecku vzrástli v októbri 2021 medziročne o 21,7%, čo je najväčší ročný nárast od januára 1980 a výrazne prevyšuje trhový konsenzus, ktorý počítal s rastom o  19,6%. Náklady na energie vzrástli o 141%, najmä v dôsledku vyšších cien zemného plynu a ropy. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -4,74%, CAC 40 +4,75 %, DAX -4,15 %.

Výnosy amerických štátnych dlhopisov v piatok ráno prudko klesli v dôsledku obáv z nového variantu koronavírusu nájdeného v Južnej Afrike. Výnos z referenčného 10-ročného štátneho dlhopisu klesol o viac ako 12 bázických bodov na 1,523 % a výnos 30-ročného štátneho dlhopisu klesol o 9 bázických bodov na 1,879 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,53 %, S&P 500 -2,09 %, NASDAQ -2,23 %.  

Prečítané: 1285x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 9 minútami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.