Svetoví lídri dosiahli významnú dohodu o globálnej sadzbe dane z príjmu právnických osôb.
Svetoví lídri dosiahli významnú dohodu o globálnej sadzbe dane z príjmu právnických osôb.
Absolútna správa:
Rozsiahla revízia zdaňovania právnických osôb získala podporu od 136 krajín. Krajiny vyriešili kľúčové rozdiely v úrovni globálnej minimálnej sadzby a ukončení nových digitálnych daní, ktoré USA považujú za diskriminačné. Po rokoch zmeškaných termínov a hádok o tom, ako zaobchádzať s globálnymi technologickými firmami, ako sú Facebook Inc. a Google spoločnosti Alphabet Inc., piatková dohoda zahŕňala minimálnu sadzbu 15 % pre korporácie a hlavné parametre toho, ako by mali byť zdanené zisky nadnárodných spoločností vo viacerých krajinách. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorá rozhovorom predsedala, uviedla, že minimálna sadzba by v konečnom dôsledku mohla zvýšiť príjmy vlád o 150 miliárd dolárov ročne, zatiaľ čo nové pravidlá by prerozdelili zisky vo výške 125 miliárd dolárov, ktoré sa majú zdaniť v krajinách, kde veľké korporácie generujú príjmy. Strany dohody zahŕňajú všetky krajiny zo skupiny G20, Európsku úniu a OECD, oznámila v piatok organizácia so sídlom v Paríži. Krajiny sa okrem toho dohodli, že od piatku neuložia nové dane z digitálnych služieb, hoci dohoda neobsahovala konkrétne informácie o tom, kedy budú existujúce poplatky zrušené. Konečná dohoda by mala ponúknuť prísľub nových príjmov vládam, ktoré po pandémii Covid-19 čelia obrovskému dlhovému zaťaženiu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Hess Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,63 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +67,99 %). Hess Corporation funguje ako globálna nezávislá energetická spoločnosť. Spoločnosť sa zameriava na prieskum, vývoj, výrobu, prepravu, nákup a predaj ropy, kvapalných zemných plynov a zemného plynu. Hess riadi výrobné operácie po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonský prebytok bežného účtu sa v auguste 2021 znížil na 1 665,6 miliardy JPY z 2 085,2 miliardy JPY v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Čína udelila spoločnosti Meituan pokutu 3,44 mld. CNY kvôli monopolnému správaniu. Spoločnosť Samsung hlási za 3Q prevádzkový zisk 15,80 bilióna wonov, odhad trhu bol nastavený na 15,75 bilióna wonov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,31 %, Hang Seng +0,55 %, Nikkei 225 +1,34 %.
Prebytok nemeckého bežného účtu sa v auguste 2021 zúžil na 11,8 miliardy eur zo 16,7 miliardy eur v rovnakom mesiaci minulého roka. Išlo o najmenší prebytok bežného účtu od mája minulého roku. Slovenská obchodná bilancia za august skončila v deficite 146,2 mil. Eur, odhad trhu bol nastavený na deficit 21,0 mil. EUR. Nemecký export v auguste poklesol o 1,2 %, trh očakával nárast o 0,5 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,61 %, CAC 40 -0,61 %, DAX -0,29 %.
Veľkoobchodné zásoby v USA v auguste 2021 medzimesačne vzrástli o 1,2 % na 731,1 miliardy dolárov, čo je v súlade s predbežným odhadom. Americká ekonomika vytvorila v septembri 2021 194 000 pracovných miest, čo je zatiaľ najnižšia hodnota v tomto roku a výrazne pod prognózami na úrovni 500 000. Miera nezamestnanosti v USA klesla v septembri 2021 na 4,8 % z 5,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 5,1 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,02 %, S&P 500 -0,19 %, NASDAQ -0,51 %.
Prečítané: 1362x
Trhy sú momentálne zamerané na pokles indexov a ziskové prekvapenia, ktoré vyvolávajú zaujímavé reakcie medzi investormi. V dennom komentári z 29. októbra 2024 vám prinášame pohľad na aktuálne trendy, výsledkové správy významných spoločností a rôzne makroekonomické ukazovatele.
V nadchádzajúcich dňoch sa trhy pripravujú na viaceré kľúčové správy, vrátane finančných výsledkov významných spoločností, ktoré by mohli mať zásadný dopad na investičné prostredie. V najnovšom dennom komentári z 28. októbra 2024 sa zameriame na vývoj globálnych indexov, analyzujeme očakávané makroekonomické ukazovatele a budeme sa zaoberať politickou situáciou v Japonsku, ako aj vplyvom konfliktu medzi Izraelom a Iránom na ceny ropy.
S príchodom výsledkovej sezóny sú akciové trhy pod zvýšenou pozornosťou, pričom výkonnosť firiem odhaľuje rôzne trendy. V najnovšom dennom komentári sa zameriame na automobilový sektor, ktorý zažíva pokles, zatiaľ čo niektoré firmy, ako Safran a Holcim, sa prezentujú s pozitívnymi štatistikami. Navyše sa budeme zaoberať makroekonomickými faktormi, ktoré ovplyvňujú náladu investorov.
Vo štvrtok 24. októbra 2024 sa pozornosť upiera na výkony technologických gigantov a tradičných priemyselných hráčov. V nasledujúcom článku sa pozrieme na kontrasty medzi vzostupom ziskov spoločnosti Tesla a prekážkami, s ktorými sa stretáva Boeing. Okrem toho prinesieme prehľad aktuálnych trendov na akciových trhoch a kľúčové ekonomické ukazovatele.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.