pred rokom

Geopolitické obavy z Európy spôsobili bleskový pokles rizikových aktív

shutterstock_1674559213

Správa o geopolitických obavách v Európe zmazala zisky z dnešného rastu akcií a vyvolala rozruch na trhoch.

Absolútna správa:

Americké indexy a akcie náhle klesli po tom, ako hovorca poľskej vlády Piotr Müller uviedol, že poľský premiér Mateusz Morawiecki zvolal naliehavo výbor Rady ministrov pre záležitosti národnej bezpečnosti a obrany, pričom miestne spravodajské servery tvrdia, že výbor bol zvolaný pravdepodobne v dôsledku výbuchov, ktoré boli zaznamenané pri hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. V utorok dosiahol index cien výrobcov za október medziročnú úroveň 8 %, čo zmiernilo obavy z inflácie a podporilo očakávania, že Fed začne spomaľovať svoje tempo v zvyšovaní úrokových sadzieb. Tento názor v utorok podporil aj prezident Fedu z Philadelphie Patrick Harker, ktorý povedal, že očakáva, že predstavitelia spomalia tempo. Niektorí investori sú aj napriek tomu presvedčení, že nedávne údaje neurobia veľa pri rozhodovaní Fedu o úrokových sadzbách.

Investori zarobili na:

Spoločnosti SVB Financial Group, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,18 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 12,47 %). SVB Financial Group je holdingovou spoločnosťou Silicon Valley Bank. Banka je komerčná banka, ktorá poskytuje služby spoločnostiam s rozvíjajúcim sa rastom a stredným rastom na trhu v cieľových oblastiach so zameraním na odvetvia technológií a biologických vied.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská ekonomika sa v priebehu troch mesiacov do septembra 2022 medzikvartálne znížila o 0,3 %. Išlo o prvé zníženie HDP od 3. štvrťroka 2021 v dôsledku globálnych inflačných tlakov a prepadu jenu. Čistý obchod mal výrazný vplyv na zníženie HDP, keďže export vzrástol o 1,9 % a import vyskočil o 5,2 %, najviac za sedem štvrťrokov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 1,90 %, Hang Seng + 4,11 %, Nikkei 225 + 0,10 %.

Počet zamestnaných osôb v eurozóne sa za tri mesiace do septembra 2022 medzikvartálne zvýšil o 0,2 %, čo je najmenej od prvého štvrťroka 2021. V medziročnom porovnaní sa zamestnanosť zvýšila o 1,7 % po 2,7 % náraste v druhom štvrťroku a v porovnaní s prognózami 1,8 % nárastu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,71 %, CAC 40 +0,49 %, DAX +0,46 %.

Index cien výrobcov pre konečný dopyt v USA vzrástol v októbri 2022 medzimesačne o 0,2 %, rovnako ako v septembri a pod úrovňou trhových prognóz 0,4 %. Náklady na tovary vzrástli o 0,6 %, najväčší vplyv na rast nákladov mal 5,7 percentný skok v nákladoch na benzín.   Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,17 %, S&P 500 +0,88 %, NASDAQ +1,45 %.

Prečítané: 651x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 16 minútami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.