pred rokom

Fed je pripravený urýchliť zvyšovanie sadzieb, ak sa inflácia bude zvyšovať

Shutterstock_1653453112

Federálny rezervný systém je pripravený nielen zrýchliť tempo sprísňovania, ale tiež zvýšiť sadzby na vyššiu úroveň ako sa očakávalo, ak by inflácia pokračovala v raste.

Absolútna správa:

Vyjadrenia Jerome-a Powell-a otriasla celým akciovým trhom, pričom akcie zaznamenali prudký pokles, ktorý v indexe S&P 500 presiahol 1 %. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov prvýkrát od roku 1981 prekročili výnosy desaťročných dlhopisov o celý percentuálny bod. Dolár vzrástol voči všetkým menám skupiny desiatich štátov. Obchodníci s dlhopismi po vyjadrení Fedu zvýšili svoj výhľad na úrokové sadzby. Predpokladá sa, že Fed počas nasledujúcich štyroch stretnutí zvýši kľúčové úrokové sadzby o 100 bázických bodov na maximum tesne pod 5,6 %. Podľa Davida Russella zo spoločnosti TradeStation by piatkové údaje o zamestnanosti aj index spotrebiteľských cien zo 14. marca mohli byť rozhodujúcimi údajmi, keďže by mohli formovať ekonomické prognózy Fedu na jeho najbližšom zasadnutí. Okrem toho, rast miezd v USA prekonáva odhady už 10 mesiacov v rade, čo je najdlhšia séria za posledné desaťročia. Ak by tento trend pokračoval aj naďalej, tak je možné, že sa zvýši tlak na Fed aby pokračoval vo zvyšovaní úrokových sadzieb.

Investori zarobili na:

Spoločnosti DISH Network Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,04 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -72,50 %). DISH Network Corporation je satelitná televízna spoločnosť. Spoločnosť poskytuje priame vysielanie satelitnej televízie, audio programov a interaktívnych televíznych služieb komerčným a rezidenčným predplatiteľom.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Austrálsky obchodný prebytok klesol na 11,69 miliardy AUD v januári 2023 z nadol revidovaných 12,99 miliardy AUD v decembri 2022 a pod trhové prognózy so ziskom 12,5 miliardy AUD. Bol to najmenší prebytok obchodnej bilancie od augusta, keďže export vzrástol menej ako import. Zásielky vzrástli o 1,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na trojmesačné maximum a to v dôsledku pretrvávajúceho globálneho dopytu po tom, čo Čína odstránila prísne obmedzenia COVID Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,46 %, Hang Seng -0,33 %, Nikkei 225 +0,25 %.

Výrobné objednávky v Nemecku vzrástli v januári 2023 medzimesačne o 1 %, po nahor revidovanom raste o 3,4 % v decembri a prekonali trhové prognózy poklesu o 0,9 %. Zahraničné objednávky viedli k 5,5 % nárastu, pričom objednávky z krajín mimo eurozóny vzrástli o 11,2 %, najmä vďaka výrobe lietadiel. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,81  %, CAC 40 -0,46 %, DAX -0,60 %.

Veľkoobchodné zásoby v Spojených štátoch klesli o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 929 miliárd USD v januári 2023, v súlade s predbežnými odhadmi a po 0,1 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o prvý pokles zásob od júla 2020, čo posilnilo myšlienku, že podniky obmedzujú svoje úsilie o doplnenie zásob pri slabšom dopyte. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,72 %, S&P 500 -1,53 %, NASDAQ -1,25 %.

Prečítané: 914x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.