pred 2 mesiacmi

Fed je pripravený ponechať sadzby v rozmedzí 5,25 % až 5,5 %, čo je 22-ročné maximum.

Shutterstock_Forexpro

Zisky technologických gigantov zaostali za očakávaniami Wall Street. Európsky index Stoxx 600 mierne vzrástol po tom čo sa Novo Nordisk A/S stala len druhou európskou spoločnosťou s trhovou hodnotou 500 miliárd dolárov.    

Absolútna správa:

Index S&P 500 si mierne pohoršil, zatiaľ čo Index Dow Jones si mierne polepšil o 0,35 %.

Zisky technologických gigantov zaostali za veľkolepými očakávaniami Wall Street zatiaľ čo sa investori pripravovali na prvé tohtoročné rozhodnutie o úrokových sadzbách od Federálneho rezervného systému USA.

Microsoft Corp., Alphabet Inc. a Advanced Micro Devices Inc. zaznamenali pokles ceny akcií v pre-market obchodovaní po tom, čo trh zhodnotil ich možný nárast v krátkodobom horizonte ako obmedzený vzhľadom na ich posledné zhodnotenie.

V ďalších tituloch sme boli svedkami nárastu ceny akcií spoločnosti Paramount Global o 21 % po tom, čo agentúra Bloomberg uviedla, že mediálny magnát Byron Allen ponúkol spoločnosti 14,3 miliardy dolárov za jej akvizíciu. Akcie spoločnosti Tesla Inc. naopak klesli až o 3,4 % po tom, čo sudca v americkom štáte z Delaware zrušil balík odmien pre jej riaditeľa Elona Muska vo výške 55 miliárd dolárov.

Pozornosť investorov sa obracia na Fed, pričom Federálny výbor pre voľný trh (FOMC) je pripravený ponechať sadzby v rozmedzí 5,25 % až 5,5 %, čo je 22-ročné maximum prvýkrát dosiahnuté v júli 2023. Investori dávajú zhruba 40-percentnú šancu, že centrálna banka po prvýkrát zníži sadzby v marci, ale väčšina predstaviteľov Fedu sa vyjadrila, že je príliš skoro špekulovať o takomto kroku.

Európsky index Stoxx 600 mierne vzrástol po tom čo sa Novo Nordisk A/S stala len druhou európskou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú hodnotu 500 miliárd dolárov. Stalo sa tak po tom, čo uviedla, že tržby a zisk budú tento rok opäť stúpať vďaka svojmu bestselleru Wegovym, lieku na obezitu. Akcie spoločnosti Hennes & Mauritz AB sa prepadli až o 11 % po tom, čo maloobchodník premeškal odhady zisku a jeho generálny riaditeľ odstúpil.

V Európe stredajšie údaje ukázali pokles cenových tlakov vo Francúzsku, čo dodáva optimizmu, že Európska centrálna banka môže začať znižovať sadzby už v apríli.

 

Výnos 10-ročných dlhopisov zaznamenal malú zmenu na úroveň 4,03%.

Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o tri bázické body na 2,23 %.

Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o dva bázické body na 3,88 %.

Cena ropy West Texas Intermediate klesla o 1,1 % na 76,98 USD za barel.

Spotové zlato zaznamenalo len malú zmenu.

 

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Maloobchodné tržby v Japonsku vzrástli v decembri 2023 medziročne o 2,1 %, pričom sa spomalili z 5,4 % v novembri a nesplnili očakávania trhu na nárast 4,7 %.

EÚ: Spotrebiteľské ceny v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko sa v januári 2024 medziročne zvýšili o 2,9 %, čo je pokles z decembrovej miery 3,4 %. Na mesačnej báze vzrástol CPI v januári o 0,2 % po 0,1 % náraste v predchádzajúcom mesiaci.

US: Očakáva sa, že Federálny rezervný systém ponechá úrokovú sadzbu nezmenenú na 23-ročnom maxime 5,25 % – 5,5 %.

Prečítané: 325x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 37 minútami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.