pred mesiacom

Európske, americké akcie klesali kvôli pretrvávajúcim obavám o čínsku ekonomiku

FX pro

Ázijské akcie klesli po tom, čo zníženie referenčnej sadzby hypoték v Číne nedokázalo

rozptýliť obavy investorov. Benchmarkové indexy v Japonsku, Austrálii a Južnej Kórei boli všetky v červených číslach. Čínske akcie kolísali.

Absolútna správa:

Európske akcie, ako aj americké akcie klesali, keďže pretrvávajúce obavy o čínsku ekonomiku zasiahli globálne trhy, aj keď správy o podnikoch a zisky poskytli vcelku pozitívne správy. Index Stoxx Europe 600 zaznamenal pokles, čím sa dostal na cestu k prerušeniu štvordňového nárastu, ktorý ho v pondelok posunul na dva body od svojho rekordu z januára 2022. Ťažobné spoločnosti Anglo American Plc a Rio Tinto Plc viedli pokles akcií  v sektore nerastných zdrojov po prepade cien železnej rudy.

Akcie spoločnosti Sandoz Group AG oslabili o viac ako 7 % po tom, čo Morgan Stanley znížil rating akcií tejto švajčiarskej farmaceutickej spoločnosti s odvolaním sa na krátkodobú neistotu.

Chemický podsektor prekonal očakávania výkonnosti, pričom akcie Air Liquide SA si pripísali viac ako 4 % po tom, čo francúzsky výrobca technických plynov prekonal očakávania analytikov ohľadom zvýšenia marže. Spoločnosť Barclays Plc vzrástla až o 6 % po oznámení plánov na návratnosť kapitálu. Akcie spoločnosti Evolution AB sa vyšplhali takmer o 5 % po tom, čo americké regulačné orgány ukončili vyšetrovanie švédskej spoločnosti zaoberajúcej sa online hazardnými hrami.

Ázijské akcie klesli po tom, čo zníženie referenčnej sadzby hypoték v Číne nedokázalo rozptýliť obavy o druhú najväčšiu ekonomiku sveta. Benchmarkové indexy v Japonsku, Austrálii a Južnej Kórei boli všetky v červených číslach. Čínske akcie kolísali.

 

 

Výnos 10-ročných dlhopisov zaznamenal len malú zmenu na úroveň 4,28 %.

Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o tri bázické body na 2,38 %.

Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o tri bázické body na 4,07 %.

Ropa Brent klesla o 0,3 % na 83,32 USD za barel.

Spotové zlato vzrástlo 0,3 % na 2 023,63 USD za uncu.

 

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Čínska ľudová banka znížila svoju referenčnú sadzbu pre hypotéky, 5-ročnú základnú úrokovú sadzbu, o 25 bázických bodov na 3,95 % pri februárovej fixácii, čo je viac, ako trhové prognózy o znížení o 15 bázických bodov.

EÚ: Prebytok bežného účtu v eurozóne sa v decembri 2023 prudko zvýšil na 42,66 miliardy EUR zo 16,62 miliardy EUR v predchádzajúcom roku.

USA: Výnos amerických 52-týždňových zmenkových dlhopisov bol 4,94 percenta, podľa medzibankových výnosov pre túto splatnosť vládnych dlhopisov.

Prečítané: 228x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 45 minútami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.