pred 5 mesiacmi

Európska Centrálna banka ponechala úrokové sadzby

FX

Americká spoločnosť Meta platforms zaznamenala pokles.

Absolútna správa:

Veľké technologické spoločnosti zaťažili indexy, zatiaľ čo výnosy štátnych pokladničných poukážok klesli, keďže ekonomické údaje posilnili argumenty Federálneho rezervného systému na budúci týždeň - pričom obchodníci vsádzajú na to, že centrálna banka so zvyšovaním sadzieb s najväčšou pravdepodobnosťou skončila. Nasdaq 100 klesol o takmer 1 %, keďže Meta Platforms sa potopila po tom, ako zmarila nádeje investorov na obnovu dlhodobej reklamy. United Parcel Service - ekonomický barometer - znížila svoj cieľový zisk. Dvojročné výnosy americkej vlády, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa politické kroky, klesol o päť bázických bodov na 5,06 %. Euro zostalo nižšie, keďže ECB ponechala sadzby na nezmenenej úrovni. Americká ekonomika rástla najrýchlejším tempom za takmer dva roky v poslednom štvrťroku v dôsledku prudkého nárastu spotrebiteľských výdavkov. Úzko sledovaný ukazovateľ základnej inflácie sa ochladil o viac ako sa očakávalo. Podľa investorov ekonomika naďalej vzdoruje recesii alebo teda výraznejšiemu spomaleniu počas posledných dvoch rokov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Hrubý domáci produkt (HDP) v Južnej Kórei sa v treťom štvrťroku 2023 zvýšilo o 1,4 % v porovnaní s rovnakým štvrťrokom predchádzajúceho roka po 0,9 % raste v predchádzajúcom štvrťroku. Išlo o expanziu vyššiu, než očakával trh, t. j. 1,1 %, a o najvyšší rast od septembrového štvrťroka 2022. Filipínska centrálna banka 26. októbra na prekvapujúcom zasadnutí mimo cyklu zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 6,5 %. Politici uviedli, že cieľom tohto kroku je zabrániť cenovým tlakom na strane ponuky, aby vyvolali ďalšie sekundárne efekty a ďalej rozkolísali inflačné očakávania.

EU: Európska centrálna banka na svojom októbrovom zasadnutí ponechala úrokové sadzby na viacročných maximách, čo znamenalo výrazný posun oproti 15-mesačnej sérii zvyšovania sadzieb a odzrkadľovalo opatrnejší vyčkávací postoj tvorcov politiky ovplyvnený postupným zmierňovaním cenových tlakov a obavami z hroziacej recesie. ECB počas októbrového zasadania ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu pre depozitné operácie na rekordne vysokej úrovni 4 % 2023, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu.

USA: Podľa predbežného odhadu ekonomika Spojených štátov v treťom štvrťroku 2023 vzrástla ročne o 4,9 %, čo je najviac od posledného štvrťroka 2021, a prekonala tak trhové prognózy 4,3 % a 2,1% expanziu v druhom štvrťroku. Nové objednávky priemyselných tovarov dlhodobej spotreby v USA vzrástli v septembri 2023 medzimesačne o 4,7 %, čím sa odrazili od augustového poklesu o 0,1 % a výrazne prekonali trhové očakávania rastu o 1,7 %.

Prečítané: 425x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 33 minútami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.