pred 2 rokmi

ECB sa nechystá zvyšovať úrokové sadzby

shutterstock_1434027965

Európska centrálna banka  by podľa prezidentky Christine Lagardeovej nemala sprísniť menovú politiku príliš skoro dokonca ani napriek rastúcej inflácii.

Absolútna správa:

Európska centrálna banka  by podľa prezidentky Christine Lagardeovej nemala sprísniť menovú politiku príliš skoro dokonca ani napriek rastúcej inflácii. Lagardová sa v piatok na frankfurtskom Európskom bankovom kongrese vyjadrila, že banka berie obavy z rastúcich cien veľmi vážne ale v budúcom roku nepočíta so zvýšením úrokových sadzieb. Ceny v eurozóne rastú najrýchlejším tempom od roku 2008. Hoci sa predpokladá, že inflácia sa v roku 2022 zníži, najskôr sa pravdepodobne zrýchli v dôsledku vyšších nákladov na energiu a narušeniu dodávateľského reťazca. Avšak predstavitelia ECB tieto faktory považujú za prevažne dočasné.  ECB sa v decembri chystá na kľúčové zasadnutie o budúcnosti svojich menových stimulov. Pandemický program nákupu dlhopisov v hodnote 1,85 bilióna eur sa má skončiť v marci a o možnostiach vrátane podpory pravidelných nákupov aktív sa má diskutovať. Okrem zvýšenej inflácie je ekonomika ohrozená rekordnými infekciami Covid-19, ktoré viedli k návratu tvrdých reštrikcií v niektorých častiach Európy.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Intuit Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,08 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +496,95 %). Intuit Inc. vyvíja a predáva softvérové ​​riešenia pre obchodnú a finančnú správu pre malé a stredné podniky, finančné inštitúcie, spotrebiteľov a účtovníkov. Spoločnosť poskytuje softvér na riadenie malých podnikov a spracovanie miezd, osobné financie a prípravu a podávanie daňových priznaní.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Spotrebiteľské ceny v Japonsku vzrástli v októbri 2021 medziročne o 0,1 %, pričom sa spomalili z 0,2 % nárastu pred mesiacom. Inflácia sa spomalila najmä v prípade potravín, nábytku a domácich potrieb a vzdelávania. Hlavné spotrebiteľské ceny v Japonsku, ktoré nezahŕňajú čerstvé potraviny, sa v októbri 2021 v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka zvýšili o 0,1 %, v súlade s očakávaniami trhu a po podobnom zvýšení o 0,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,08 %, Hang Seng -1,07 %, Nikkei 225 +0,50 %.

Nemecké výrobné ceny vzrástli o 18,4 % oproti predchádzajúcemu roku v októbri 2021, čím sa zrýchlili zo 14,2 % v predchádzajúcom mesiaci a prekonali očakávania trhu na úrovni 16,2 %. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve vzrástli v októbri 2021 medzimesačne o 0,8 %, čo je prvý nárast za šesť mesiacov a vyšší rast ako očakával trh, predpovede boli na úrovni rastu o 0,5 %. Prebytok bežného účtu eurozóny sa v septembri 2021 znížil na 26,9 miliardy EUR z 37,8 miliardy EUR v predchádzajúcom roku. Rakúsko počas plošnej koronavírusovej uzávery zakáže vstup do krajiny za účelom turistiky. Informoval o tom dnes oficiálny portál cestovného ruchu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,62 %, CAC 40 -0,42 %, DAX -0,38 %.

Ceny nových domov v Kanade v októbri 2021 vzrástli o 0,9 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čím sa zrýchlili z 0,4 % v septembri a prekonali prognózy trhu o 0,5 %. Ceny nových domov vzrástli v 15 z 27 skúmaných metropolitných oblastí. Pfizer oznámil, že regulátor FDA schválil posilňovaciu dávku vakcíny pre dospelých. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,75 %, S&P 500 -0,14 %, NASDAQ +0,40 %.  

Prečítané: 1153x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.