pred 3 rokmi

Dobré správy pre Boeing

Boeing 737 MAX bude môcť znovu lietať

Absolútna správa:

Americký úrad pre letectvo FAA ruší svoj zákaz letu lietadla 737 MAX od spoločnosti Boeing , ktorý trval 20 mesiacov. Úrad tiež schválil zoznam potrebných úprav, ktoré lietadlám umožnia návrat do prevádzky. Riaditeľ FAA Dickson hovorí, že si je "100% istý bezpečnosťou 737 MAX. K celosvetovému uzemneniu prišlo po zrútení lietadla Ethiopian Airlines na trase do etiópskej metropoly Nairobi v marci 2019. Na palube bolo 157 ľudí vrátane štyroch Slovákov. Nehodu neprežil nikto. V októbri 2018 sa stala nehoda rovnakého typu stroja v Indonézii, vyžiadala si 189 obetí. Uzemnenie Boeingov 737 Max, ktoré bolo najdlhšie v dejinách komerčného letectva, spustilo množstvo vyšetrovaní, naštrbilo povesť koncernu a stiahlo ho do hlbokej krízy.

Investori zarobili na

Spoločnosti Diamondblack Energy, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako 2 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -50,87 %). Dôvodom prudkého rastu boli nové cieľové ceny od bank ako Goldman Sachs alebo Morgan Stanley, ktoré vidia ceny v 12-mesačnom horizonte vyššie ako sú teraz. Spoločnosť sa venuje ťažbe ropy a zemného plynu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Medziročný export v Japonsku za október poklesol o 0,2%. Očakával sa pritom výraznejší pokles a to o 4,5%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,06 %, Hang Seng + 0,49 %, Nikkei 225 - 1,1 %.

Panasonic plánuje postaviť svoju prvú továreň na batérie v Nórsku. Spolupracovať chce s tamojšími firmami Equinor a Norsk Hydro. Japonská skupina dúfa, že čoby dodávateľ americkej Tesly dokáže ťažiť z tejto spolupráce aj v Európe. Unilever plánuje počas najbližších 5 až 7 rokov zdvihnúť svoje tržby z predaja rastlinných náhradiek mäsa a alternatív mliečnych výrobkov na 1 miliardu eur . Tento rok očakáva tržby z tohto segmentu na úrovni 200 miliónov eur. Británia zakáže predaj nových osobných a dodávkových áut s naftovým a benzínovým pohonom už od roku 2030, čo je o päť rokov skôr, než plánovala. Oznámil to premiér Boris Johnson. Vláda podľa neho v rámci takzvanej zelenej priemyselnej revolúcie, do ktorej chce investovať asi 12 miliárd libier, počíta do roku 2030 so vznikom 250 000 nových pracovných miest v energetike, doprave a technologickom sektore. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,39 %, CAC 40 + 0,52 %, DAX + 0,52 %.

Americký prezident Donald Trump rozhodol o stiahnutí časti vojakov z Afganistanu a Iraku, v oboch krajinách má zostať okolo 2500 amerických vojakov. Krok kritizuje nedávno odvolaný minister obrany a velitelia v daných miestach, bojí sa o zaistenie bezpečnosti tých, ktorí majú zostať. Trump chce krok stihnúť pred koncom svojho pôsobenia, do polovice januára 2021. Americký Senát zablokoval rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa vymenovať do rady americkej centrálnej banky (Fed) Judy Sheltonovou. Trumpovi republikáni síce majú v Senáte väčšinu, niektorí republikánski senátori však neboli prítomní a niektorí sa postavili proti nominácií. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones - 1,01 %, S&P 500 - 0,98 %, NASDAQ - 0,66 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1313x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.