pred 3 rokmi

Ďalšia nádej pre ľudstvo

shutterstock_1709473462

Moderna je ďalšia spoločnosť s dobrými správami ohľadom vakcíny.

Absolútna správa:

Experimentálna vakcína je z 94,5% účinná pri prevencii COVID-19 na základe predbežných údajov z pokusu v poslednej fáze, uviedla v pondelok spoločnosť Moderna, Inc. a stala sa druhým americkým výrobcom liekov, ktorý oznámil výsledky vakcíny, ktoré ďaleko prevyšujú očakávania. Spolu s vakcínou spoločnosti Pfizer Inc, ktorá je tiež viac ako 90% účinná, až do získania ďalších údajov o bezpečnosti a kontroly právnych predpisov môžu mať USA v decembri povolené dve vakcíny na núdzové použitie, a to až so 60 miliónmi dávkami vakcíny dostupnými tento rok. Vakcíny vyvinuté pomocou novej technológie známej ako messenger RNA (mRNA) predstavujú silné nástroje na boj proti pandémii, ktorá infikovala 54 miliónov ľudí na celom svete a zabila 1,3 milióna. Na rozdiel od vakcíny Pfizer, Moderna dokáže vakcínu skladovať pri štandardných teplotách chladničky, čo by malo uľahčiť jej distribúciu, čo je kritický faktor, keďže prípady COVID-19 prudko stúpajú, dosahujú nové rekordy v Spojených štátoch a tlačia niektoré európske krajiny späť do uzatvárania. Spoločnosť Moderna očakáva, že v budúcom týždni bude mať dostatok bezpečnostných údajov potrebných na autorizáciu v USA, a očakáva, že v najbližších týždňoch požiada o povolenie na núdzové použitie (EUA).

Investori zarobili na

Spoločnosti TechnipFMC plc, ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o viac ako 11 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -25,87 %). Spoločnosť ponúka podmorské, povrchové a pobrežné služby pre ropné a plynové projekty.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínske ministerstvo obchodu v reakcii na rozhodnutie Washingtonu zakázať americké investície do firiem viazaných na čínsku armádu uviedlo, že USA by mali zastaviť svoje bezdôvodné potlačovanie čínskych firiem. Produkcia čínskych tovární v októbri rástla rýchlejšie, ako sa očakávalo, a maloobchodné tržby sa naďalej zotavovali, aj keď pomalšie ako sa predpokladalo. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,97 %, Hang Seng +0,86 %, Nikkei 225 +2,05 %.

Európske akcie skončili v pondelok na viac ako osemmesačnom maxime, pretože pozitívne údaje z vakcíny COVID-19 od spoločnosti Moderna Inc zvýšili dôveru investorov v rýchlejšie tempo oživenia ekonomiky, zatiaľ čo pomohli aj náznaky oživenia v Ázii. Viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos v pondelok požiadal banky eurozóny, aby naďalej využívali svoje kapitálové rezervy na absorbovanie strát bez zadržiavania úverov reálnej ekonomike, ktorá podľa neho potrebuje čas na oživenie z recesie vyvolanej pandémiou. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,99 %, CAC 40 +1,70 %, DAX +0,47 %.

Akcie spoločností United Airlines Holdings Inc, American Airlines Group Inc, Carnival Corp a Norwegian Cruise Line Holdings Ltd vyskočili medzi 3,4% a 8,3%. Tento týždeň sa očakávajú príjmy významných obchodníkov. Očakáva sa, že výsledky spoločností Walmart Inc a Home Depot Inc sa budú hlásiť v utorok, Lowe's Companies Inc a Target Corp v stredu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,60 %, S&P 500 +0,98 %, NASDAQ +0,80 %.

Prečítané: 1431x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.