pred rokom

Centrálna banka Anglicka zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov

Shutterstock_704695771 (3)

Centrálna banka Anglicka zvyšuje úrokové sadzby napriek turbulenciám v bankovom sektore, pričom predpokladá, že britská ekonomika sa zatiaľ vyhne recesii.

Absolútna správa:

Zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov podporilo rast libry, pričom investori počítali s ďalším zvýšením sadzieb koncom tohto roka, keďže inflácia zostáva naďalej rizikom. Index S&P 500 znížil svoj dnešný nadobudnutý zisk, ktorý sa blížil k 2 %, keďže veľké americké finančné spoločnosti zväčšili svoje straty. Vďaka rastu spoločností ako Apple Inc. a Microsoft Corp. sa index Nasdaq 100 po 20 % náraste z decembrového minima priblížil k býčiemu trhu. V dôsledku bankových otrasov, ktoré otriasli trhmi po celom svete a zvýšili obavy z recesie, sa tento mesiac darilo najmä skupine technologických akcií, ktoré sú plné hotovosti. Investori hľadajú jasnú odpoveď na otázku, či sú regulačné orgány pripravené podporiť bankové vklady po tom, ako náhly odlev prispel tento mesiac ku kolapsu viacerých regionálnych poskytovateľov úverov v USA. Pokiaľ ide o ekonomický vývoj, počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA sa druhý týždeň nečakane znížil, čo poukazuje na stále napätý trh práce, na ktorom sa zamestnávatelia bránia v znižovaní počtu zamestnancov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Netflix, Inc. ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,01 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +6,46 %). Spoločnosť Netflix, Inc. pôsobí ako predplatiteľská streamovacia služba a produkčná spoločnosť. Spoločnosť ponúka širokú škálu televíznych relácií, filmov, anime a dokumentov na zariadeniach pripojených k internetu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Singapure sa vo februári 2023 znížila na 6,3 % zo 6,6 % v predchádzajúcom mesiaci a pod očakávania trhu 6,45 %. Išlo o najmenšiu hodnotu od mája 2022. Jadrové spotrebiteľské ceny boli na úrovni 5,5 %, rovnako ako v januári a na najvyššej úrovni za posledných 14 rokov. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zrýchlili o 0,6 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,99 %, Hang Seng +2,34 %, Nikkei 225 -0,17 %.

Bank of England zvýšila svoju kľúčovú bankovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,25 % počas stretnutia v marci 2023 v súlade s očakávaniami a posunula náklady na pôžičky na nové maximá v roku 2008 s cieľom vrátiť infláciu späť na cieľovú úroveň 2 %.Pokiaľ ide o nedávnu bankovú krízu, centrálna banka poznamenala, že bankový systém Spojeného kráľovstva si udržiava silné kapitálové a silné likviditné pozície a zostáva odolný. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,27 %, CAC 40 +0,11 %, DAX -0,04 %.

Predaj nových rodinných domov v USA vzrástol medzimesačne o 1,1 % na sezónne upravenú anualizovanú mieru 640 000 vo februári 2023, čo je najvyššia úroveň od augusta minulého roka, ale pod prognózami 650 000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,23 %, S&P 500 +0,29 %, NASDAQ +1,01 %.

Dominik Červenka, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 760x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred 2 hodinami

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred dňom

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 2 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 3 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.