Menová a fiškálna politika posilnili osobné súvahy amerických domácností a prudko zvýšili ceny aktív
Menová a fiškálna politika posilnili osobné súvahy amerických domácností a prudko zvýšili ceny aktív
Absolútna správa:
Americké bohatstvo domácností vzrástlo na nové maximum, ktoré je na úrovni 141,7 bilióna dolárov na konci júna, bolo to dnes uvedené v správe Federálneho rezervného systému. Rastúce akciové trhy podnietili nárast celkového bohatstva a v druhom štvrťroku vzrástol majetok domácností o 3,5 bilióna dolárov, čo sa datuje do obdobia, v ktorom S&P 500 zaznamenal celkový výnos o niečo viac ako 8,5% po zohľadnení reinvestovaných dividend. Rastúce ceny nehnuteľností podľa najnovšej štvrťročnej správy americkej centrálnej banky o finančných účtoch domácností, firiem a vlády sa zvýšili okolo 1,2 bilióna dolárov. Celkové bohatstvo amerických domácností v prvom štvrťroku zaznamenalo nárast o 5,9 bilióna dolárov. Suma držaná na sporiacich účtoch domácností klesla v druhom štvrťroku na 10,6 bilióna dolárov z 10,8 bilióna dolárov. Vďaka menovej a fiškálnej politike, ktoré posilnili osobné súvahy a prudko zvýšili ceny aktív, sa bohatstvo domácností od prvého štvrťroka 2020 raketovo zvýšilo o 31 biliónov dolárov, čo predstavuje nárast až o 28%. Väčšina podpory poskytovanej domácnostiam, vrátane zvýšených dávok v nezamestnanosti alebo odkladu hypotéky, sa pravdepodobne skončí v najbližších mesiacoch. Správa ukázala, že dlh domácností v druhom štvrťroku rástol medziročným tempom o 7,9%. Nefinančné pôžičky podnikom rástli pomalšou anualizovanou mierou 1,4%.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Devon Energy Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,75 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -16,87 %). Devon Energy Corporation funguje ako nezávislá energetická spoločnosť, ktorá sa zaoberá predovšetkým prieskumom, vývojom a výrobou ropy a plynu, prepravou ropy, plynu a NGL a taktiež spracovaním zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
India pravdepodobne tento mesiac povolí vývoz vakcín Sputnik Light COVID-19 vyrobených na domácom trhu, pretože vakcína nebola ešte v Indií schválená. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,65 %, Hang Seng +1,20, Nikkei 225 -0,67 %.
Európska centrálna banka ponechala úrokové sadzby na rekordne nízkej úrovni, uviedla však, že vďaka zlepšeným ekonomickým a finančným podmienkam začne v rámci PEPP vykonávať o niečo nižšie tempo čistých nákupov aktív v rámci programu PEPP. Centrálna banka zopakovala, že program PEPP bude zachovaný na úrovni 1,85 bilióna EUR najmenej do konca marca 2022. Anglická centrálna banka ponechala svoju referenčnú úrokovú sadzbu na rekordne nízkych 0,1%. Program nákupu dlhopisov v hodnote 895 miliárd GBP ponechala nezmenení do konca tohto roka a rozhodla o tom počas svojho zasadnutia v septembri 2021. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,08 %, CAC 40 +0,98 %, DAX +0,88 %.
Počet Američanov, ktorí žiadajú o nové dávky v nezamestnanosti, sa neočakávane zvýšil druhý týždeň v rade na úroveň 351 000, čo je výrazne nad prognózami trhu, ktoré počítali s úrovňou 320 000. Je to najvyššia hodnota za posledné 4 týždne. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,48 %, S&P 500 +1,19 %, NASDAQ +1,04 %.
Prečítané: 1034x
Trhy po celom svete vykazujú 6. decembra 2024 zmiešané výkony v očakávaní dôležitých makroekonomických údajov, ktoré môžu ovplyvniť globálnu ekonomiku. Kým na Wall Street prevláda optimizmus, ázijské indexy reagujú na politické a hospodárske výzvy v regióne a európske rastú napriek nestabilite vo Francúzsku.
V dennom komentári z 5. decembra 2024 vám prinášame zhrnutie najnovších trhových pohybov, ktoré ovplyvňujú globálnu ekonomiku. Zameriame sa na vývoj v kryptomenách, politické napätia v Ázii a Európe, ako aj technologické a obchodné investície, ktoré formujú súčasné hospodárske prostredie.
Globálne trhy sa v stredu 04.12.2024 niesli v zmiešanom sentimente. Silné zisky v technologickom sektore a stabilné údaje o zamestnanosti posilnili dôveru na americkom trhu. Európa zápasila s politickou neistotou, najmä vo Francúzsku, napriek tomu boli indexy stabilné. V Ázii odvolal juhokórejský prezident stanné právo, čo spôsobilo dočasný chaos.
Utorok, 3. decembra 2024, sa americké akciové trhy nachádzajú v neistote, zatiaľ čo ázijské a európske burzy vykazujú rast. Investori sledujú nielen makroekonomické údaje, ale aj politické napätie v rôznych regiónoch, či najnovšie pohyby cien ropy a kryptomien.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.