pred 2 týždňami

Ázijské akcie pred kľúčovými údajmi o inflácii v USA rastú

FX pro

S&P 500 zaznamenal 22. rekordnú uzávierku v tomto roku v rámci hviezdnej rally

Absolútna správa:

Akcie v Ázii vzrástli v nadväznosti na zisky na Wall Street, pričom pozornosť sa presunula na kľúčové údaje o spotrebiteľských cenách v USA, ktoré sa majú zverejniť neskôr v piatok. Referenčné hodnoty v Japonsku, Južnej Kórei a pevninskej Číne zaznamenali mierny nárast po tom, ako americké akcie ukončili prvý štvrťrok pozitívne. Niektoré ázijské trhy vrátane Austrálie, Hongkongu a Singapuru sú v piatok zatvorené pre štátny sviatok. Zisky v regióne prišli po tom, čo obchodníci poslali index S&P 500 na jeho 22. tohtoročný rekord na základe údajov, ktoré ukázali, že ekonomika USA zostáva zdravá. Nárast hodnoty amerických akcií o 4 bilióny dolárov len za tri mesiace zaskočil prognostikov a zároveň prinútil mnohých stratégov, aby sa snažili aktualizovať svoje ciele na rok 2024. Obchodníci sú v strehu pred pravdepodobnými výkyvmi japonskej meny po tom, ako úradníci tento týždeň zintenzívnili varovania s cieľom zastaviť jej prepad. Oslabenie jenu nie je v súlade s ekonomickými základmi, povedal v piatkovom rozhovore Masato Kanda, námestník ministra financií pre medzinárodné záležitosti. Potvrdil tiež záväzok konať v prípade potreby, aby sa zabránilo nadmerným výkyvom výmenného kurzu. Okrem zverejnenia indexu cien PCE, preferovaného ukazovateľa inflácie Fedu, budú obchodníci neskôr v piatok pozorne sledovať aj prejav predsedu Fedu Jeroma Powella. Na iných trhoch zlato dosiahlo nové historické maximum, čím sa predĺžila niekoľko týždňov trvajúca rally, ktorú podporili stávky na zníženie sadzieb Fedu a prehlbujúce sa geopolitické napätie. Ropa zaznamenala 16 % štvrťročný nárast, čo je najnovším znakom toho, že obmedzovanie vývozu zo strany OPEC a jeho spojencov obmedzuje globálne dodávky.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Nezamestnanosť v Japonsku bola vo februári 2024 na úrovni 2,6 % v porovnaní s trhovými prognózami a januárovou hodnotou 2,4 %. Priemyselná výroba v Japonsku sa vo februári 2024 medzimesačne znížila o 0,1 %, čím zaostala za konsenzom trhu, ktorý predpokladal rast o 1,4 %, ukázali rýchle údaje.

EU: Podľa predbežných odhadov sa ročná miera inflácie vo Francúzsku v marci 2024 spomalila na 2,3 %, čo je najnižšia hodnota od septembra 2021, z 3 % vo februári a pod úrovňou prognóz 2,6 %. Medziročná miera inflácie v Taliansku sa podľa predbežných odhadov v marci 2024 zvýšila na 1,3 % z 0,8 % v predchádzajúcom mesiaci, keďže vysoké bázické efekty pri účtoch za komunálne služby naďalej slabli.

Amerika: Jadrové ceny PCE v Spojených štátoch, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie, vo februári 2024 oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástli o 0,3 %, čím sa predĺžil nahor revidovaný jednoročný nárast o 0,5 % v januári a bol v súlade s očakávaniami trhu. Ročná miera inflácie PCE v Spojených štátoch sa vo februári 2024 v súlade s projekciami zvýšila na 2,5 % z januárových 2,4 %, čo bolo najmenej od februára 2021. Veľkoobchodné zásoby v Spojených štátoch vo februári 2024 medzimesačne vzrástli o 0,5 %, čím sa odrazili od 0,2-% poklesu v predchádzajúcom mesiaci, ukázal predbežný odhad.

Prečítané: 181x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.