pred 3 rokmi

Apple vs Xiao-i

shutterstock_1465754660

Xiao-i žiada od Apple náhradu škodu vo výške 1,43 miliárd dolárov.

Absolútna správa:

Čínska spoločnosť pre umelú inteligenciu v Šanghaji, Zhizhen Intelligent Network Technology Co., Ltd., známa aj ako Xiao-i, podala žalobu na spoločnosť Apple Inc a tvrdila, že porušila jej patenty. Spoločnosť požaduje 10 miliárd juanov (1,43 miliárd dolárov) na náhradu škody a požaduje, aby spoločnosť Apple zastavila „výrobu, používanie, predaj a dovoz“ výrobkov, ktoré porušujú patent, uviedla v príspevku v sociálnych médiách. Spoločnosť Xiao-i tvrdila, že technológia spoločnosti Apple na rozpoznávanie hlasu Siri porušuje patent, o ktorý požiadala v roku 2004 a bola udelená v roku 2009. Súdny proces predstavuje ďalšie pokračovanie v spore medzi Xiao-i a Apple, ktorý prebieha už takmer desať rokov. Shanghai Zhizhen prvýkrát žaloval Apple za porušenie patentov v roku 2012, pokiaľ ide o jeho technológiu rozpoznávania hlasu.

Investori zarobili na:

Varian Medical Systems, Inc, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 22,02% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +134,69 %). Varian Medical Systems, Inc. navrhuje, vyrába, predáva a opravuje zdravotnícke vybavenie. Spoločnosť ponúka rádioterapiu, rádiochirurgiu, technológiu röntgenových trubíc, detektory digitálneho obrazu, detekčnú kontrolu nákladu a nedeštruktívne testovacie zariadenia. Varian Medical Systems slúži sektoru zdravotnej starostlivosti na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Indonézska ekonomika zaznamenala najväčší pokles za viac ako dve desaťročia v druhom štvrťroku, keďže opatrenia prijaté na boj proti pandémii koronavírusu zasiahli väčšinu sektorov.  Najväčšia ekonomika v juhovýchodnej Ázii zaznamenala pokles oproti predchádzajúcemu roku o 4,61%, po raste 2,97% v prvom štvrťroku. Podľa údajov OECD by to bol najslabší údaj od prvého štvrťroka 1999 a blízka prognóza vlády na pokles 4,30% a odhad centrálnej banky na pokles 4% až 4,80%.  Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,62 %, Hang Seng -0,56 %, Nikkei 225 +2,24 %.

Cerberus, jeden z najväčších investorov v nemeckej Commerzbank uviedol, že má vážne obavy v súvislosti s kandidátom na funkciu predsedu dozornej rady, ktorý by mal byť veriteľ Hans-Joerga Vettera,. Nemecká zdravotnícka skupina Siemens Healthineers vyhlásila, že kupuje spoločnosť Varian Medical Systems Inc v USA za 16,4 miliardy amerických dolárov v rámci dohody, ktorej cieľom je vytvoriť globálneho lídra v oblasti zaoberania sa rakoviny. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,33 %, CAC 40 +1,93 %, DAX +2,71 %.

Pokles výnosov americkej štátnej pokladnice v posledných týždňoch spôsobil, že celá výnosová krivka v USA klesá pod úroveň 1%. Index nákupných manažérov v oblasti výroby (PMI)  v USA vzrástol na úroveň 54,2 z predošlých 52,6, čím prekonal aj očakávania analytikov, ktorí predpokladali rast na 53,6. Úroveň indexu PMI nad 50 značí expanziu a poukazujú na stabilnejšie prostredie pre výrobcov.  Index stavebných výdavkov v USA založený na mesačnej báze vzrástol z -1,7% na  -0,7%, pričom výrazne zaostal za očakávaniami na úrovni 1%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,90 %, S&P 500 +0,85 %, NASDAQ +1,47 %.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1692x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no mnyman...
pred dňom

Americké indexy zaznamenali korekciu po rekordoch, kým ázijské stúpli a európske sa pohli smerom nadol

Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 2 dňami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred 3 dňami

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 4 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.