Posledný júlový deň znamenal posilnenie akcií technologickej spoločnosti Apple o viac ako desať percent na rekordnú úroveň 425 dolárov. Trhová hodnota Applu sa tak vyhupla na 1,84 bilióna dolárov, čo je asi o osemdesiat miliárd viac než aktuálna trhová kapitalizácia ťažobné spoločnosti Saudi Aramco.
Za striedaním na čele rebríčka najhodnotnejších firiem sveta stojí výsledky Applu za tretí štvrťrok fiškálneho roka, teda za obdobie od apríla do júna. Apple oznámil medziročné zvýšenie tržieb o jedenásť percent na takmer 60 miliárd dolárov. Trhový konsenzus bol pritom asi o štyri miliardy dolárov nižší. Zisk na akciu sa zvýšil o osemnásť percent na 2,58 dolára. ,,Jún bol pre Apple rekordný, priniesol dvojciferný rast ako v predaji produktov tak služieb, a to vo všetkých geografických segmentoch," uviedol k výsledkom výkonný riaditeľ Applu Tim Cook.
Spoločnosť zároveň oznámila, že rozdelí akcie v pomere 1 ku 4 tak. Aktuálne akcionári teda za každú akciu dostanú štyri nové vo štvrtinovej hodnote. Apple tento krok zdôvodňuje tak, že chce, aby sa jeho akcie stali dostupnejšie pre každého, kto si chce aspoň jednu zaobstarať.
Prečítané: 1806x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.