Americké akcie v piatok dosiahli nové historické maximá. Dopomohol k tomu hlavne prejav predsedu Federálneho rezervného systému, ktorý utvrdil investorov, že obmedzovanie ekonomických stimulov bude prichádzať postupne.
Americké akcie v piatok dosiahli nové historické maximá. Dopomohol k tomu hlavne prejav predsedu Federálneho rezervného systému, ktorý utvrdil investorov, že obmedzovanie ekonomických stimulov bude prichádzať postupne.
Absolútna správa:
Americké akcie v piatok dosiahli rekordné maximá. Dopomohol k tomu hlavne prejav predsedu Federálneho rezervného systému, ktorý utvrdil investorov, že obmedzovanie ekonomických stimulov bude prichádzať postupne. Powell uviedol, že ekonomika teraz splnila test podstatného ďalšieho pokroku smerom k inflačnému cieľu Fedu, pričom trh práce tiež dosiahol jasný pokrok. Powell počas svojho príhovoru zdôraznil hranicu medzi nákupmi aktív a úrokovými sadzbami a povedal, že Fed sa nebude ponáhľať so začatím zvyšovania sadzieb po tom, čo začne znižovať svoj program nákupu dlhopisov, ktorý má aktuálne hodnotu 120 miliárd dolárov mesačne. Powell tiež zopakoval, že je presvedčený, že súčasné zvýšené úrovne inflácie sa ukážu ako prechodné a inflácia sa postupne počas pokračovania ekonomického zotavenia zmierni.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Occidental Petroleum Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,92 % (výkonnosť za posledné 5 rokov: -66,75 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií bolo zvýšenie dlhodobého ratingu spoločnosti z BB- na BB. Occidental Petroleum Corporation hľadá, vyvíja, vyrába a predáva ropu a zemný plyn. Spoločnosť tiež vyrába a predáva rôzne základné chemikálie, vinyly a úžitkové chemikálie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína plánuje zverejniť nové pravidlá, ktoré by zakazovali IPO v USA firmám s veľkým množstvom citlivých klientských údajov. Čínska spoločnosť Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), ktorá je podľa objemu aktív najväčšou komerčnou bankou na svete, zvýšila v prvom polroku čistý zisk medziročne takmer o 10 % na 163,5 miliardy jüanov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,53 %, Hang Seng -0,03 %, Nikkei 225 -0,36 %.
Európska komisia pravdepodobne začiatkom budúceho mesiaca začne formálne protimonopolné vyšetrovanie dohody o prevzatí britskej technologickej spoločnosti Arm jej americkým rivalom Nvidia. Európske akcie v piatok uzavreli vyššie a nasledovali zisky na Wall Street po tom, čo predseda amerického Fedu Powell posilnil očakávania, že Federálna rezervná banka začne tento rok znižovať nákupy aktív, ale dal jasne najavo, že sa so zvyšovaním úrokových sadzieb nijako neponáhľa. Talianská podnikateľská dôvera klesla v auguste na 113,4 bodu z predchádzajúcich 115,2 bodu a zaostala za očakávaniami analytikov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,51 %, CAC 40 +0,24 %, DAX +0,37 %.
Osobné výdavky v USA sa v júli 2021 medzimesačne zvýšili o 0,3 %, po júnovom zvýšení o 1,1 %. Ide o rast 5. mesiac v rade, ktorý je sprevádzaný rozsiahlym nárastom vo všetkých službách, konkrétne hlavne v stravovacích službách a ubytovaní. Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA sa v auguste nachádza na úrovni 65,1 bodu, čo je za očakávaniami analytikov, ktoré boli na úrovni 65,2. Americký spotrebiteľský sentiment sa teda v auguste prepadol na najnižšiu úroveň za takmer desať rokov, nakoľko perspektíva spotrebiteľov na ich osobné finančné vyhliadky sa naďalej zhoršovala z dôvodu vyššej inflácie. Výnosy na amerických 10 ročných dlhopisoch klesali a smerovali k úrovni 1,30 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,69 %, S&P 500 +0,88 %, NASDAQ +1,23 %.
Prečítané: 1041x
V piatok 13.9.2024 dosiahlo niekoľko akciových indexov svoje týždenné maximá. Medzi nimi boli napríklad americké, európske, ale aj hongkonské indexy. Ďalší dôležitý historický míľnik dosiahlo zlato. Prvý krát od roku 2008 sa 30 000 zamestnancov leteckej spoločnosti Boeing chystá vstúpiť do štrajku. Okrem toho sa pozrieme aj na ďalšie pohyby nielen akcií, ale aj komodít.
Dnešný komentár prináša informácie o rozhodnutí ECB o znížení sadzieb. Okrem toho v Amerike vyšli ďalšie dôležité údaje o inflácií, ktoré podobne ako včerajšie údaje CPI, naznačujú miernejšie zníženie sadzieb ako sa očakávalo. Ďalej sa ako pozrieme na korporátne správy ako aj na hodnoty jednotlivých komodít.
Stredajší obchodný deň priniesol nečakané údaje o inflácií z USA, ktoré zmenili úvahy investorov o prudkom znižovaní sadzieb. Ovplyvnené boli nielen indexy, ale najmä dlhopisy. Schválenie zákona o ďalšom obmedzení vzťahov USA a Číny negatívne ovplyvnil čínsky index, ktorý sa prepadol na niekoľko mesačné minimum. V rámci podnikových správ, UniCredit bank prevzala podiel v Commerzbank, čo výrazne pomohlo akciám nemeckej banky.
Kapitálové trhy po celom svete zaznamenali zmiešané pohyby po zverejnení najnovšej správy o pracovných miestach v USA. Slabší ako očakávaný rast zamestnanosti zvýšil špekulácie, že Federálny rezervný systém (FED) by mohol pristúpiť k väčšiemu zníženiu úrokových sadzieb v septembri, čo by samozrejme ovplyvnilo výnosy z dlhopisov, akcie, meny a komodity.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.