pred 2 rokmi

Amazon zakáže platiť kreditkami Visa vo Veľkej Británii

shutterstock_2063223887 (3)

Zmena nadobudne účinnosť v januári 2022. Amazon uvádza ako dôvod zmeny vysoké poplatky účtované spoločnosťou Visa.

Absolútna správa:

Amazon.com prestane od budúceho roka akceptovať nákupy uskutočnené kreditnými kartami Visa vydanými v Spojenom kráľovstve, čo je posledný pokus online giganta o potlačenie transakčných poplatkov účtovaných platobnými sieťami. Používatelia Amazonu boli o zmenách informovaní tento týždeň. Po nákupoch dostali od spoločnosti oznámenie, že od 19. januára 2022 „už nebudeme akceptovať kreditné karty Visa vydané v Spojenom kráľovstve“ z dôvodu vysokých poplatkov účtovaných za spracovanie transakcií. Hovorca Amazonu uviedol, že „náklady na prijímanie platieb kartou sú naďalej prekážkou pre podniky, ktoré sa snažia poskytnúť zákazníkom tie najlepšie ceny.“ Zákazníci môžu naďalej používať debetné karty Visa, ako aj kreditné karty MasterCard a American Express, ako aj kreditné karty Visa vydané mimo Spojeného kráľovstva, povedal predajca používateľom a ponúkol im zľavu dvadsať libier na ďalší nákup, ak si ako predvolenú platbu nastavili debetnú alebo inú kreditnú kartu ako Visa. V Singapure a Austrálii už Amazon zaviedol príplatok pre používateľov kreditných kariet Visa. „Sme veľmi sklamaní, že Amazon hrozí, že v budúcnosti obmedzí výber spotrebiteľov. Keď je výber spotrebiteľov obmedzený, nikto nevyhráva,“ uviedol hovorca Visa v e-maile. „S Amazonom máme dlhodobý vzťah a naďalej pracujeme na riešení.“ Táto otázka je obzvlášť citlivá v Spojenom kráľovstve po Brexite, keďže Visa aj Mastercard sú predmetom kontroly zvýšenia určitých poplatkov, keď je Spojené kráľovstvo mimo Európskej únie. Prieskum z tohto týždňa ukázal, že náklady na kreditné a debetné karty sa zvýšili o 150 miliónov libier ročne.

Investori zarobili na:

Spoločnosti TJX Companies Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,83 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +94,53 %). Dôvodom prudkého rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za Q3 FY 2022, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 2,05 % a zisk na akciu o 3,58 %. TJX Companies je maloobchodný predajca oblečenia a domácej módy za zvýhodnenú cenu v Spojených štátoch a na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Virtuálny summit medzi americkým prezidentom Joe Bidenom a čínskym vodcom Si Ťin-pchingom, ktorý sa tento týždeň uskutočnil, znamenal „dobrý začiatok“ pre najväčšie svetové ekonomiky, aby sa vyhli konfliktu, povedal bývalý minister zahraničných vecí Henry Kissinger. Čína plánuje umožniť realitným spoločnostiam, aby obnovili vydávanie cenných papierov krytých aktívami, čím sa ukončí trojmesačné zmrazenie trhu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,05 %, Hang Seng -0,25 %, Nikkei 225 -0,40 %.

Spotrebiteľská inflácia vo Veľkej Británii vzrástla v októbri z 3,1 % na 4,2 % na medziročnej báze, oproti odhadu na úrovni 3,9 %. Spotrebiteľská inflácia v eurozóne vzrástla v októbri z 3,4 % na 4,1 % na medziročnej báze v súlade s očakávaniami. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,02 %, CAC 40 +0,06 %, DAX +0,02 %.

Zásoby ropy v USA podľa EIA klesli predchádzajúci týždeň o 2,101 mil. barelov. Ekonómovia očakávali rast o 1,398 mil. barelov. Spotrebiteľská inflácia v Kanade vzrástla v októbri z 4,4 % na 4,7 % na medziročnej báze v súlade s očakávaniami. Farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila, že požiadala americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) o udelenie povolenia na núdzové používanie svojej tabletky proti Covid-19. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,58 %, S&P 500 -0,26 %, NASDAQ -0,33 %.  

Prečítané: 1492x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred 2 hodinami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.