pred mesiacom

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

FP

V dnešnom dennom komentári sa pozrieme na aktuálne hodnoty hlavných indexov, ako aj na zaujímavé trendy vo svete investícií a financií.. Okrem toho si priblížime nedávne kroky v globálnych ekonomikách, ako je napríklad varovanie japonského ministra financií pred prílišným oslabením japonského jenu a rozhodnutie Európskej centrálnej banky ponechať úrokové sadzby stabilné.

Absolútna správa:

Hodnoty hlavných indexov k 12.4.2024 sú nasledovné: S&P 500 dosiahol 5 199,06 bodov, čo predstavuje pokles o 0,25% od pondelka. Dow Jones Industrial Average je na úrovni 38 459,08 bodov, čo znamená taktiež pokles o 1,19% od začiatku týždňa, kým NASDAQ Composite zaznamenal zvýšenie o 0,95% na 16 442,20 bodov. Na ázijskej pôde japonsky index, Nikkei 225, si počas dnešného dňa pripísal nárast o 0,21%, dosahujúc hodnotu 39 523,55 bodov a akciový index zameraný na Šanghajskú burzu, Sanghai Composite Index, zaznamenal dnešnú korekciu smerom nadol o 0,49%, čím dosiahol hodnotu 3 019,47 bodov. Aj akciový index eurozóny, Euro Stoxx 50, zaznamenal mierny denný úpadok o 0,026%, pri dosiahnutí hodnoty 4 965,38 bodov.

Napriek posledným opatreniam Spojených štátov, ktoré sa snažia obmedziť predaj čipov do Číny, sa americké spoločnosti v oblasti polovodičov, ako Intel, Broadcom, Qualcomm a Marvell Technology, stále usilujú o získanie podielu na čínskom trhu. Zároveň Čína aktívne presadzuje svoju sebestačnosť v oblasti čipového priemyslu a podporuje domácu výrobu poskytovaním dotácií miestnym firmám. V sfére umelej inteligencie sa o slovo hlási aj spoločnosť Apple, ktorá napriek tomu, že tento rok čelila určitým výzvam s poklesom hodnoty, pripravuje nové procesory M4 so zameraním na AI, ktoré plánuje integrovať do svojich Mac produktov. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,70 bilióna USD a hodnota akcii je 175,04 USD. Vo svete kryptomien je pozornosť momentálne upriamená na blížiace sa zníženie odmien za ťažbu bitcoinov, ktoré vyvoláva diskusie o možných cenových smeroch. K dňu 12. apríla 2024 sú bitcoin a Ethereum na čele virtuálnych mien s hodnotami 70 000 a 3 515 USD.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Amerika: Po uverejnení údajov o inflácii v piatok poklesli výnosy amerických štátnych dlhopisov. Výnosy 10-ročných dlhopisov sa znížili o viac ako 5 bázických bodov na 4,524 % a 2-ročné dlhopisy klesli takmer o rovnaký počet bázických bodov na 4,914 %. Aj keď došlo k poklesu, výnosy boli počas týždňa výrazne vyššie. Benchmark 10-ročný výnos sa zvýšil o viac ako 10 bázických bodov a 2-ročný o viac ako 15 bázických bodov.

Ázia: Minister financií Japonska, Shunichi Suzuki, varoval pred prílišným oslabením japonského jenu a zdôraznil pripravenosť krajiny zasiahnuť v prípade nadmerných menových výkyvov. Úrady sa sústredia na faktory ovplyvňujúce nedávny pokles jenu, ako sú zmeny v menovej politike a cenové trendy, a majú v úmysle rozoberať túto tému na nadchádzajúcom stretnutí skupiny G20 vo Washingtone.

EU: Na aprílovom zasadnutí sa Európska centrálna banka (ECB) rozhodla nezmeniť úrokové sadzby, čím už po piatykrát za sebou zostávajú stabilné. Aj keď existuje neistota ohľadom krokov americkej centrálnej banky, ECB naznačila možnosť budúceho zníženia sadzieb. Jún bol identifikovaný ako možný mesiac pre prvý krok k ich úprave, s ohľadom na zmeny v inflačných prognózach.

Prečítané: 256x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred 2 hodinami

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred dňom

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 2 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 3 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.