pred 3 týždňami

Akciové trhy sa tento týždeň posunuli vyššie, čím sa index S&P 500 dostal na najvyššiu úroveň v roku 2024

FX pro

Európsky index Stoxx 600 zaznamenal nárast deväť týždňov za sebou, čo je najdlhšia séria za viac ako desať rokov. Ekonomické údaje koncom týždňa tiež podporili býčiu náladu, pričom obchodné vyhliadky Nemecka sa zlepšili a maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve prekonali odhady.

Absolútna správa:

Akciové trhy sa tento týždeň posunuli vyššie, čím sa index S&P 500 dostal na najvyššiu úroveň v roku 2024, keďže množstvo stretnutí predstaviteľov centrálnych bánk uistilo investorov v presvedčení, že zníženie úrokových sadzieb príde už čoskoro. Index S&P 500 vzrástol o 0,32 % a Nasdaq 100 o 0,44 %.

Dolár zamieril k svojmu najlepšiemu týždňu za dva mesiace kvôli špekuláciám, že ostatné centrálne banky môžu nasledovať príklad Švajčiarskej národnej banky a postupovať rýchlejšie ako Fed so znižovaním úrokových sadzieb.

Európsky index Stoxx 600 zaznamenal nárast deväť týždňov za sebou, čo je najdlhšia séria za viac ako desať rokov. V premarket obchodovaní zaznamenali akcie spoločnosti FedEx nárast o 12 % po oznámení spätného odkúpenia akcií v hodnote 5 miliárd USD. Trio rozhodnutí centrálnych bánk z tohto týždňa vyslalo trhom jasný signál, že sú pripravení na uvoľnenie menovej politiky, čím sa znovu podnecuje chuť investorov riskovať na akciových trhoch. Ekonomické údaje koncom týždňa tiež podporili býčiu náladu, pričom obchodné vyhliadky Nemecka sa zlepšili a maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve prekonali odhady. Akcie spoločnosti Tesla klesli až o 3,3% v premarket obchodovaní po tom, čo unikli informácie, že automobilka znížila výrobu elektrických áut vo svojom závode v Číne. Akcie spoločnosti Lululemon klesli o 12 % po tom, čo výrobca športového oblečenia varoval pred spomalením návštev obchodov v USA. Akcie európskych maloobchodníkov športového oblečenia Adidas, Puma a JD Sports klesli po tom, čo spoločnosť Nike uviedla, že predaje zaznamenajú prudký pokles, pretože je nutné preskupiť tovar tak, aby lepšie zodpovedal vkusu zákazníkov.

 

 

Výnos 10-ročných dlhopisov klesol o päť bázických bodov na 4,21 %.

Výnos 10-ročných dlhopisov Nemecka klesol o sedem bázických bodov na 2,34 %.

Výnos 10-ročných britských dlhopisov klesol o osem bázických bodov na 3,92 %.

 Cena ropy Brent vzrástla o 0,2 % na 85,95 USD za barel.

Spotové zlato kleslo o 0,4 % na 2 173,42 USD za uncu.

 

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Ročná miera inflácie v Japonsku sa vo februári 2024 vyšplhala na 2,8 % z 2,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čím sa zrýchlila prvýkrát za štyri mesiace a dosiahla najvyššiu hodnotu od novembra minulého roka.

EÚ: Nemecké dovozné ceny zostali nezmenené v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v januári 2024, po šesťmesačnom poklese 1 % v predchádzajúcom období a v porovnaní s trhovými odhadmi poklesu o 0,3 %.

Prečítané: 196x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.