pred 5 mesiacmi

Akcie dnes klesali po zmiešaných makroekonomických výsledkoch

Shutterstock_1576253797

Dnešok bol v znamení makroekonomických výsledkov, kedy počet Američanov žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti klesol, no klesol však aj predaj nehnuteľností v USA.

Absolútna správa:

Akcie klesli, keďže investori reagovali na podnikové zisky a vývoj na Blízkom východe a zároveň očakávali prejav Jeroma Powella, ktorý sa vyjadrí k výhľadu Federálneho rezervného systému. Index S&P 500 sa pohyboval blízko úrovne 4 300, pričom spoločnosť Tesla Inc. klesla o 9 % v dôsledku nesplnenia odhadov zisku a tržieb, zatiaľ čo spoločnosť Netflix Inc. vzrástla o 18 % vďaka silnému rastu počtu predplatiteľov. Výnosy štátnych dlhopisov sa priblížili k 5 %, čo vedie Powella k tomu, že pravdepodobne nenaznačí žiadne okamžité zvýšenie sadzieb, ale ponechal si rozhodnutia na december kvôli inflácii. Makroekonomické správy priniesli zmiešané výsledky s nižšími žiadosťami o podporu v nezamestnanosti, ale poklesom predaja domov. Na dnes sú naplánované sú vystúpenia predstaviteľov FEDu. Invetori pozorne sledujú geopolitické udalosti, najmä napätie na Blízkom východe. Z podnikových správ spoločnosť American Airlines Group prekonala očakávania zisku, aj keď jej prognóza na zvyšok roka klesla, železničná spoločnosť Union Pacific vykázala zisk, ktorý prekonal odhady analytikov, ktoré boli v poslednom mesiaci upravené smerom nadol. Spoločnosť AT&T zvýšila svoj výhľad voľného peňažného toku na celý rok po tom, ako zaznamenala prírastok zákazníkov a zisk, ktorý prekonal odhady analytikov a Spoločnosť VMWare klesla po tom, ako denník Financial Times informoval, že čínske regulačné orgány môžu pozastaviť jej akvizíciu spoločnosťou Broadcom Inc. v hodnote 61 miliárd USD.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Obchodná bilancia Japonska sa v septembri 2023 nečakane zmenila na prebytok 62,44 mld. JPY zo schodku 2 099 mld. JPY v rovnakom období predchádzajúceho roka, čím prekonala trhové odhady deficitu 425 mld. JPY. Išlo o prvý obchodný prebytok za posledné tri mesiace, keďže vývoz vzrástol, zatiaľ čo dovoz klesol. Priemerné ceny nových domov v 70 najväčších čínskych mestách v septembri 2023 medziročne klesli o 0,1 %, pričom rovnakým tempom klesali už tretí mesiac po sebe, keďže dopyt zostal slabý, zatiaľ čo Peking pokračoval v úsilí zvrátiť dlhotrvajúci pokles cien nehnuteľností. Na medzimesačnej báze sa ceny nových domov v septembri znížili o 0,2 %, čo bol tretí mesiac poklesu v rade.

EU: Prebytok obchodnej bilancie Švajčiarska sa v septembri 2023 zvýšil na 5,0 mld. švajčiarskych frankov (CHF) z 3,1 mld. CHF revidovaných smerom nadol v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najväčší obchodný prebytok od februára 2022, keďže vývoz rástol viac ako dovoz. Vzhľadom na prvých deväť mesiacov roka vykázala obchodná bilancia prebytok 28,7 mld. Ukazovateľ výrobnej klímy vo Francúzsku sa v októbri 2023 znížil na 98 bodov z 99 bodov v predchádzajúcom mesiaci a mierne pod trhovými prognózami na úrovni 99. Okrem toho sa ukazovateľ merajúci vnímanú ekonomickú neistotu zvýšil na 29 z 27 v septembri. Deficit bežného účtu platobnej bilancie Slovenska sa v auguste 2023 znížil na 14,1 mil. eur zo 457,5 mil. eur v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka, keďže bilancia tovarov prešla do prebytku 287,5 mil. eur z deficitu 289,3 mil. eur v predchádzajúcom roku.

USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol v týždni končiacom 14. októbra o 13 000 oproti predchádzajúcemu týždňu na 198 000, čo je najmenej od januára 2023 a výrazne pod trhovými odhadmi 212 000. Výsledok prispel k dôkazom, že trh práce zostáva na historicky napätej úrovni, čo poukazuje na ďalšiu odolnosť voči agresívnemu cyklu sprísňovania FEDu a predĺženie obdobia, v ktorom by centrálna banka mala ponechať úrokové sadzby na reštriktívnej úrovni. Predaj domov v predchádzajúcom vlastníctve v Spojených štátoch v septembri 2023 klesol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2 % na sezónne upravenú anualizovanú úroveň 3,96 milióna jednotiek, čo je najnižšia hodnota od októbra 2010. Napriek tomu výsledok mierne prekonal očakávania trhu, ktorý očakával 3,89 mil. jednotiek. Pokles bol v súlade s ostatnými zverejnenými údajmi za dané obdobie, keďže prudko rastúce sadzby hypoték nielenže naďalej odrádzajú kupujúcich prvých domov, ale tiež bránia majiteľom domov predávať nehnuteľnosti uzamknuté pri nižších sadzbách hypoték.

Prečítané: 385x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2268092903
pred hodinou

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

FP
pred 3 dňami

Aktuálne pohyby na trhu: Akcie a kryptomeny na ceste k zmenám, ECB ponecháva sadzby stabilné

Shutterstock_1043606782 (1)
pred 4 dňami

Prehľad diania na finančných trhoch a makrotrendov

Shutterstock_2211895613
pred 5 dňami

Inflačné dáta z USA prekonávajú očakávania, čo poznačilo americké indexy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.