WeChat, a Tiktok sú podľa Donalda Trumpa ,,závažné hrozby´´.
WeChat, a Tiktok sú podľa Donalda Trumpa ,,závažné hrozby´´.
Absolútna správa:
Americký prezident Donald Trump vydal rozsiahle nariadenia vo forme zákazov, ktoré zakážu obyvateľom USA vykonávať transakcie cez aplikácie WeChat a TikTok, kvôli odhaleniu osobných dát a riziku ohrozenia národnej bezpečnosti. Administratíva Donalda Trumpu ich označila za „závažné hrozby“. WeChat je mobilná aplikácia typu všetko v jednom, ktorá kombinuje služby podobné Facebooku, WhatsApp, Instagram a Venmo. Takzvaná super aplikácia je takmer nevyhnutná pre každodenný život v Číne a môže sa pochváliť viac ako miliardou používateľov. Zatiaľ nie je známe do akej miery by výkonné príkazy, ktoré vstúpia do platnosti za 45 dní, ovplyvnili podnikanie spoločnosti WeChat, avšak v prípade ak by sa zákaz vzťahoval na americké spoločnosti, ktoré podnikajú na weboch WeChat, tak by to ublížilo americkým firmám, ako sú Walmart a Starbucks. Americké značky, veľké i malé, od spoločností Nike, KFC, Starbucks a Amazon využívajú programy „mini-app“ spoločnosti WeChat na uľahčenie transakcií a komunikáciu so spotrebiteľmi v Číne. Aj keď nie je jasné, či a do akej miery to bude mať dopad na americké spoločnosti, Raymond Wang, riadiaci partner pekinskej advokátskej kancelárie Anli Partners, uviedol, že americké podniky na WeChat by mohli byť schopné zákaz prežiť, pokiaľ budú ich subjekty prepojené s WeChat registrované mimo USA. " Ak by sa zákaz vzťahoval iba na podniky WeChat v Spojených štátoch, malo by to obmedzený vplyv na spoločnosti Tencent a aj na americké spoločnosti, ktoré sa spoliehajú na aplikáciu v Číne, nakoľko ju v Číne nevyužívajú iné ako domáce osoby.
Investori zarobili na:
Spoločnosti MGM Resorts International, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 10,10 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: 10,82 %). Biogen Inc. vyvíja, vyrába a komercializuje terapie so zameraním na neurológiu, onkológiu a imunológiu. Produkty spoločnosti sa zameriavajú na choroby, ako sú roztrúsená skleróza, non-Hodgkinov lymfóm, reumatoidná artritída, Crohnova choroba a psoriáza.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Hongkonské akcie uzavreli nižšie a zaznamenali štvrtý priamy týždenný pokles, stalo sa tak potom ako administratíva Trumpa odhalila plán na zákaz transakcií v USA prostredníctvom spoločností TikTok, ByteDance a WeChat vlastnených Tencentom. Čína je pevne proti výkonným príkazom a bude hájiť legitímne práva a záujmy čínskych podnikov, uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,15 %, Hang Seng -1,60%, Nikkei 225 -0,39 %.
Poprední výrobcovia v Taliansku a vo Francúzsku sa snažia znížiť produkciu prémiového vína z nadchádzajúcej úrody, aby zvýšili ceny po tom, ako pandémia zrazila predaje a viedla k hromadeniu zásob. Francúzsko a Nemecko ukončili rozhovory o reforme Svetovej zdravotníckej organizácie frustrujúc z pokusov Spojených štátov viesť rokovania, napriek rozhodnutiu opustiť WHO. Tento krok je prekážkou pre prezidenta Donalda Trumpa, pretože Washington, ktorý zastáva rotujúce kreslo skupiny G7, dúfal, že v septembri, dva mesiace pred prezidentskými voľbami v USA, vydá spoločný plán na rozsiahlu opravu WHO. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,38 %, CAC 40 +0,09 %, DAX +0,66 %.
Index zmeny zamestnania mimo farmárskeho priemyslu vzrástol o 1,763 milióna pracovných miest minulý mesiac po rekordných 4,791 miliónov v júni, pričom prekonal očakávania analytikov o 230 tisíc. Miera nezamestnanosti sa v USA znížila z 11,1% na 10,9% a taktiež prekonala očakávanie analytikov, ktorí predpokladali pokles o 10,5%. Spolu s USA zverejnila mieru nezamestnanosti aj Kanada, ktorej miera nezamestnanosti poklesla z 12,3% na 10,9%, pričom prekonala očakávanie analytikov o 0,2%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,17 %, S&P 500 +0,04%, NASDAQ -0,87 %.
Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1416x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.