Protimonopolný úrad v EÚ oficiálne začal vyšetrovanie ponuky Google o kúpe spoločnosti Fitbit vo výške 2,1 miliardy dolárov.
Protimonopolný úrad v EÚ oficiálne začal vyšetrovanie ponuky Google o kúpe spoločnosti Fitbit vo výške 2,1 miliardy dolárov.
Absolútna správa:
Protimonopolný úrad v EÚ oficiálne začal vyšetrovanie ponuky Google o kúpe spoločnosti Fitbit vo výške 2,1 miliardy dolárov, pomocou ktorej by Google získal dominantnejšie postavenie pred spoločnosťou Apple a Samsung na trhu s nositeľnými technológiami. „Navrhovaná transakcia by ďalej posilnila pozíciu spoločnosti Google na trhoch online reklamy zvýšením už tak veľkého množstva údajov, ktoré by spoločnosť Google mohla použiť na prispôsobenie reklám, ktoré zobrazuje a ponúka,“ uviedla Komisia. Európska komisia tak prijala krok napriek prísľubu spoločnosti Google minulý mesiac nepoužívať údaje týkajúce sa fitnes zariadení na reklamné účely v snahe vyriešiť obavy z narušenia hospodárskej súťaže. Podľa Google by kombinácia jeho hardvéru a hardvéru Fitbit zvýšila konkurenciu v sektore, v ktorom sa nachádzajú aj spoločnosti Apple, Samsung, Xiaomi, Huawei a ďalšie. „Táto dohoda sa týka zariadení, nie dát. Už od začiatku bolo jasné, že nebudeme používať údaje o zdraví uživateľov Fitbit pre reklamy Google, “uviedol vo vyhlásení Rick Osterloh, senior viceprezident pre zariadenia a služby. Spoločnosť Fitbit má od prvého štvrťroku 2020 3% podiel na svetovom trhu nositeľného tovaru, čo výrazne zaostáva za 29,3% podielom spoločnosti Apple, a tiež za údajmi spoločnosti Xiaomi, Samsung a Huawei.
Investori zarobili na:
Mosaic Co, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 13,60% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -66,25 %). Spoločnosť Mosaic vyrába a distribuuje rastlinné živiny poľnohospodárskym komunitám nachádzajúcim sa v Severnej Amerike a ďalších krajinách. Spoločnosť ponúka produkty vrátane koncentrovaných fosfátov a potaše
.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína neakceptuje „krádež“ čínskej technologickej spoločnosti a je pripravená reagovať na snahu Washingtonu prinútiť spoločnosť ByteDance predať spoločnosti Microsoft svoju aplikáciu TikTok. Japonský majiteľ obchodov so zmiešaným tovarom 7-Eleven súhlasil s tým, že kúpi benzínové stanice Speedway spoločnosti Marathon Petroleum Corp za 21 miliárd dolárov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,09 %, Hang Seng +2,00 %, Nikkei 225 +1,70 %.
Spoločnosť Bayer vygenerovala v druhom štvrťroku čistú stratu vo výške 9,5 miliárd EUR, čo odráža najmä poplatky za urovnanie sporov zdedených po prevzatí spoločnosti Monsanto v hodnote 63 miliárd dolárov. Nemecká športová firma Adidas predĺžila zmluvu výkonného riaditeľa Kaspera Rorsteda do 31. júla 2026. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,19 %, CAC 40 +0,28 %, DAX -0,36 %.
Obchodné oddelenie uviedlo, že Index nových objednávok na tovar vyrobený v USA vzrástol o 6,2%, čo bolo podporené prudkým nárastom dopytu po motorových vozidlách, keď v máji vzrástli o 7,7%. I napriek druhému priamemu mesačnému rastu indexu, zostal výrazne pod úrovňou z pred vypuknutia pandémie. Americké ministerstvo energetiky odporučilo, aby sa niektorým ropným rafinériám, ktoré požiadali o retroaktívne výnimky z národného zákona o miešaní biopalív, poskytla čiastočná úľava. Argentína dnes vyhlásila, že dosiahla dohodu s tromi veriteľskými skupinami o reštrukturalizácii štátneho dlhu vo výške 65 miliárd dolárov. Prielom v rokovaniach pomôže krajine oživiť hospodárstvo zasiahnuté recesiou. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,62 %, S&P 500 +0,12%, NASDAQ +0,35%.
Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1262x
Globálne trhy čelia zvýšenej volatilite, pričom investori sa pripravujú na kľúčové ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj. Kým v USA sa očakáva dôležité zverejnenie inflácie, v Ázii a Európe formovali prostredie politické rozhodnutia a makroekonomické údaje, ktoré prispeli k rastúcej opatrnosti.
Rozhodnutia centrálnych bánk po celom svete majú výrazný dopad na globálne trhy a ekonomiku. Kým v USA a Hongkongu znížili úrokové sadzby, Japonsko a Európa sa rozhodli ich udržať na nezmenených úrovniach. Tieto kroky, spolu s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi, formujú očakávania pre nadchádzajúce mesiace.
V stredu 18.12.2024 sa globálne trhy očakávajú posledné tohtoročné rozhodnutie Federálneho rezervného systému. Trhový sentiment ovplyvňujú aj politické a ekonomické faktory. V rámci korporátnych správ, Honda a Nissan oznámili potenciálne zlúčenie, aby tak pomohli trhu s elektrickými vozidlami.
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.